طراحی سایت

الگوریتم رقص گوگل

الگوریتم رقص گوگل چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟      

یکی از جالب‌ترین اتفاقات در سئو این است که رتبه سایت شما در گوگل جهشی ناگهانی را تجربه کند. در این حالت چند مورد از کلمه کلیدی‌های سایتتان رشد زیادی در رتبه خود بدست می‌آورند. این تغییر مثبت باعث شگفتی مدیر سایت می‌شود. الگوریتم رقص گوگل این رفتار را انجام می‌دهد تا میزان رضایت کاربران صفحه شما را بررسی کند.

امروزه در دنیای اینترنتی صفحات جدیدی منتشر می‌شود ربات‌های گوگل این صفحات را آنالیز کرده و ایندکس می‌کنند. هر کدام از این صفحات با عبارت‌های کلیدی مشخص شده‌ای کاندید می‌شوند تا هنگامی که کاربران این عبارت را جستجو کند مطالب به صورت کامل به او نشان داده شود. تا به اینجا گوگل محتوای صفحات را مورد بررسی قرار داده است ولی در مورد جایگاه دقیق آن و رضایت کاربران اطلاعی دقیق ندارد.

اولین آشنایی با الگوریتم رقص گوگل

همه ما در زمینه کسب و کارمان پس از تحقیقات یک لیست از واژه‌های کلیدی که دارای اهمیت بالایی هستند را جمع آوری کرده‌ایم. بعد از این روال شروع می‌کنیم به تولید محتوایی مفید و مناسب در مورد موضوع انتخاب شده.

در مقالاتتان به خوبی از کلمات کلیدی هدف استفاده نمایید به صورتی که در سرتیترها, تیترها و برخی از نقاط متن از آن استفاده کنید. از این بین بعد از چند ساعت بررسی در زمینه کیفیت محتوایتان مقاله ای 2000 کلمه‌ای که ارزش بالایی داشته باشد ایجاد می کنید. در این بین مطالب را بدون هیچ فوت وقتی درون سایت انتشار می‌دهید.

بعد از چند روز بررسی می‌کنید که مقاله منتشر شده شما چه رتبه‌ای از گوگل بدست آورده است. ابزار سرچ کنسول و گوگل آنالیز خودتان را باز کرده و بخش‌های گوناگون آن را بررسی کرده تا رتبه سایتتان را چک کنید. البته نتایج همیشه باب دل شما نیست و گاهی نیاز به تلاش‌های بیشتری دارد.

تصور کنید که رتبه بالایی را از گوگل بدست آورده‌اید ولی بعد از چند روز زمانی که مجدد قصد دارید رتبه خود را بررسی کنید متوجه می‌شوید با یک افت چشمگیری روبرو شده‌اید. این کارها همه زیر سر الگوریتم رقص گوگل است. از خودتان می‌پرسید که چگونه با داشتن یک محتوای عالی و بدون نقص با چنین افتی روبرو شده‌اید؟ توجه داشته باشید بعد از رقص گوگل دیگر مشخص نیست چه جایگاهی می توانید بدست بیاورید.

چرا الگوریتم رقص ایجاد شد؟

از مهم‌ترین موارد برای رتبه بندی گوگل میزان رضایت کاربران از وب سایت و محتوای شما است. البته برای مشخص کردن میزان رضایت کاربران می‌توانید عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. شما می‌توانید برخی از این موارد را قبل نمایش به کاربر و برخی دیگر را بعد از نمایش مورد محاسبه قرار دهید.گوگل برای آن که بتواند بهترین تصمیم را در زمینه کیفیت وب سایت بگیرد باید آن مورد مقایسه با دیگر صفحات قرار دهد.

چرا باید به الگوریتم رقص گوگل اهمیت داد؟

تا به اینجا مشخص کردیم که رقص گوگل چیست و به چه دلیل ایجاد شده است. اما در این بخش در مورد اهمیت این الگوریتم صحبت می‌کنیم.

تصور کنید حجم بالایی از محتوای به روز را که دارای ارزش هم هست در سایتتان انتشار داده‌اید ولی نه تنها بهبودی حاصل نشده بلکه با افت رتبه وب سایتتان روبرو شده‌اید. در این حالت چه اقدامی را انجام می‌دهید؟

به اولین مواردی که فکر می‌کنید این است که این اتفاقات منفی طبیعی نیست. برای این که بتوانید رتبه سایتتان را حداقل به حالت قبل برگردانید اقدامات دیگری را انجام می‌دهید.

شاید شروع کنید محتوای سایت را مجدد ویرایش کنید و یا لینک سازی نماید و یا بک لینک بخرید و دنبال و یا فالوو کردن این دسته از کا‌رها. تمامی این موارد را برای این انجام می‌دهید که گوگل شما را به رتبه قبلی برگرداند ولی بهتر است کمی دست نگه دارید. این نوسانات در دنیای سئو طبیعی است و زیر سر الگوریتم رقص گوگل است.

پس توجه داشته باشید که این الگوریتم و تغییر ناگهانی رتبه در گوگل به کیفیت محتوای شما ارتباطی ندارد.

نتیجه گیری 

این الگوریتم برای افراد زیادی ناشناخته است. به دلیل عدم آگاهی برخی از کارشناسان سئو این نوسانات را در رتبه سایتشان به عنوان سیگنال منفی حساب می‌کنند. برای خود مشکلات تازه و حتی خطرناکی به وجود می‌آورند مثلا اقدام به تکنیک کلاه سیاه می‌کنند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که گوگل قصد دارد با این تغییر ناگهانی و به چالش کشیدن محتوا در سایتتان مشخص کند جایگاه مناسب برای سایت شما کجا است. البته بعد از این رقص‌ها و تنش ها جایگاه شما تثبیت پیدا می کند و به یک روال آرامی میرسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *