طراحی سایت

الگوریتم هلیتاپ

الگوریتم هلیتاپ و تاثیر آن بر سئو

امروزه از دغدغه های مهم صاحبان کسب و کارها و وبمستران بررسی الگوریتم‌های مختلف گوگل است. از مهم ترین الگوریتم‌هایی که بر روی سئو سایت تاثیر زیادی دارد الگوریتم هلیتاپ است. در واقع از وظایف هلیتاپ بررسی صفحات معتبر در جهت رتبه بندی وب‌سایت است.

در سال 2003 این الگوریتم شروع به فعالیت کرد و در زمانی کوتاه تاثیرات خود را بر سئو به نمایش گذاشت. این الگوریتم ابتدا صفحات تخصصی را با کمک لینک‌ها مورد شناسایی قرار میدهد و معتبر بودن سایت را بررسی و رسمیت آن را تایید میکند. در این مقاله الگوریتم Hilltop و تاثیر آن بر سئو سایت‌ها را مورد نقد و بررسی قرار میدهیم.

الگوریتم هلیتاپ چیست؟

عملکرد هلیتاپ مطابق با پیوندها و لینک‌ها بنا شده است. به هر میزان که وب‌سایت‌های معتبر و بزرگ به سایت شما لینک بدهند اعتبار آن سایت و یا صفحه طبق نظر گوگل بالاتر میرود. عملکرد این الگوریتم به این گونه است که صفحات معتبر و منحصر به فرد که در یک زمینه مشترک هستند را شناسایی کند.

هلیتاپ ادعا دارد که صفحاتی که تا کنون پیدا کرده است کاملا معتبر و بدون هرزنامه و تخصصی است.

برای درک بهتر این الگوریتم باید گفت که ابتدا سایتی معتبر را مشخص میکند و در ادامه لینک‌هایی که در آن صفحات به دیگر سایت‌ها داده شده اند را بررسی میکند و آنها را فالوو و یا دنبال میکند. حال اگر این صفحات مقصد هم دارای اعتبار خوبی باشند این سایت به عنوان سایت مرجع شناخته میشود.

تاثیر الگوریتم هلیتاپ برروی سئو وب سایت

این الگوریتم به به مجموع دستوراتی که موتورهای جستجو آن را مطرح کرده‌اند گفته میشود. البته بسیاری از این الگوریتم‌ها مکمل یک دیگراند که با استفاده از آن وب‌سایت‌های معتبر شناسایی میشود.

در واقع ساختار پیج رنک مطابق با الگوریتم هلیتاپ و همچنین دیگر مواردی که از نظر ساختاری مشابه آن هستند برای افزایش و تقویت اعتبار وب‌سایت‌ها ساختار و عملکردشان را هر روز به‌روز‌رسانی میکنند. هلیتاپ تاثیرات زیادی بر روی سئو سایت دارد البته با سه عوامل زیر ارتباط بهتری دارد:

  • گرفتن لینک از دیگر صفحات مشابه که با موضوع سایت مرتبط باشد
  • از سایت‌هایی که دارای پیج رنک بالایی هستند لینک دریافت کنید
  • سایت را در دایرکتوری‌هایی که دارای اعتبار هستند ثبت کنید

گوگل در مورد الگوریتم هلیتاپ چه توضیحاتی داد؟

باید توجه داشته باشید که گوگل در مورد این الگوریتم توضیحاتی داده است که در ادامه آن را انتقال میدهیم:

طبق پیش فرض‌ها در سایر الگوریتم‌هایی مشابه لینک‌دهی است. به این منظور که میزان و کیفیت صفحه‌هایی که به صفحه‌ای لینک میدهند میتواند یک قدرت سنجش برای کیفیت صفحه مورد نظر باشد.

البته تفاوتی که هلیتاپ با دیگر الگوریتم‌ها دارد این است که هلیتاپ تنها ارزش صفحه‌هایی که تخصصی باشند و به آن سایت لینک دهند را برای کیفیت میسنجد. صفحه‌ای که هدف اصلی آن هدایت کاربران به سمت منابع با کیفیت و معتبر باشد.

نقش هلیتاپ بر سئو

البته قبل از الگوریتم هلیتاپ دیگر الگوریتم هایی در زمینه شناسایی و تمرکز بر متون تخصصی وجود داشت. اما این الگوریتم تنها الگوریتمی است که هدفش تقویت مفهوم در سایت‌های تخصصی است.

بهینه سازی برای الگوریتم Hilltop

برای آن که این الگوریتم بهینه سازی شود میتوانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • شناسایی سایت‌های معتبر
  • برای لینک‌ها پروفایل متنوعی ایجاد کنید
  • شبکه سازی برای افراد و سایت‌های واقعی
  • از سایت هایی که مرجع هستند و پسوند edu دارند لینک مفید بگیرید
  • برای بهینه سازی سئو سایت میتوانید از یک شرکت معتبر برای این کار استفاده نمایید

الگوریتم هلیتاپ امروزه

قبل از این الگوریتم, الگوریتم‌های دیگری هم وجود داشت که بر روی سایت‌های بزرگ و مرجع تمرکز میکنند. اما در حال حاضر از این الگوریتم در جهت درک موضوعات و مفهوم‌های هر سایت معتبر مورد استفاده قرار میگیرد.

الگوریتم Hilltop  در گذشته

الگوریتم تپه بر روی سئو سایت تاثیر زیادی در زمینه بررسی آن دارد. این که لینک‌ها از کدام سایت به چه مکانی میروند. البته لینک‌ها بر روی رتبه سایت‌های مرجع کمک زیادی داشتند البته اگر این لینک‌ها به سایت‌های با ارزشی فرستاده شده باشد.

شاید این الگوریتم ایده‌ای برای پنهان کردن روابط میان وبسایت‌ها باشد. اما مدیران از آدرس های غیر مرتبط استفاده میکنند تا به وسیله آن مالکیت دامنه را از دید پنهان کنند و بر روی طریقه ارتباط با سایت‌های دیگر مراقبت داشته باشند. در این حالت سایت‌هایی که از یک سازمان پیروی میکنند امکان دارد بیش از صد سایت باشد و زمانی که به هم دیگر لینک بدهند باعث میشود رتبه خودشان را از دست بدهند.

نتیجه گیری

اگر میخواهید در گوگل رتبه بالایی بدست بیاورید باید عملکرد مناسبی را درجهت الگوریتم‌های گوناگون گوگل به نمایش بگذارید. الگوریتم هلیتاپ مطابق لینک‌های موجود وبسایت به دنبال معتبرترین سایت‌ها میگردد و آنها را شناسایی میکند و آن را به کاربران مختلف بیشتری به نمایش میگذارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *