طراحی سایت

همه چیز درباره تاثیر بلاک چین در BPM ؛ فرآیندهای کسب و کار خود را با سیستم زنجیره بلوکی هدایت کنید

زمان مطالعه: 8 دقیقه

فکر می‌کنید سیستم Blockchain بتواند مدیریت فرآیندهای کسب و کار یا bpm سازمان شما را تغییر دهد و آن را به سمت بهتر شدن هدایت کند؟

از آنجا که پیشرفت‌های فناوری، محیط‌های کسب و کار را متحول می‌کند، لازم است هر سازمانی بر روی پیشرفت‌های تحول آفرین در فناوری سرمایه گذاری کند تا کسب و کار خود را به سطح بالاتر ارتقا دهد. هر چند که در حال حاضر برخی سازمان‌ها از پلتفرم‌های مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) استفاده می‌کنند، اما اکثر آنها از اینکه چگونه می‌توانند از ترکیب فناوری Blockchain و قراردادهای هوشمند با گردش کار موجود خود استفاده کنند، بی اطلاع هستند.

درک اکثر افراد از بلاک چین به بیت کوین محدود می‌شود. اما خوب است بدانید، که این سیستم نوظهور، برای طرفین این امکان را فراهم می‌کند که با افرادی که شناختی از آنها ندارند، در شبکه‌ای که در آن هیچ اعتماد متقابلی وجود ندارد، معامله کنند.

امروز ضمن صحبت راجع به تاثیر بلاک چین در bpm ، بررسی می‌کنیم که همکاری دو سیستم بلاک چین و bpm چگونه می‌تواند راه حل‌های بهتر و موثرتری برای سازمان شما فراهم کند.

اما قبل از بررسی ارتباط و تاثیر بلاک چین در bpm ، بهتر است کمی راجع به مدیریت فرآیندهای کسب و کار و سیستم بلاک چین صحبت کنیم.

همان طور که می‌دانید، bpm ، شامل متدها، تکنیک‌ها و ابزارهایی است که برای پشتیبانی از طراحی، اجرا، مدیریت و آنالیز فرآیندهای عملیاتی کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تمامی فرآیندهای کسب و کار سازمان و اتوماسیون آنها می‌پردازد. در واقع، این سیستم، راهکاری برای خودکارسازی فرآیندهای درون سازمان است.

کلیک کنید تا به طور مفصل با سیستم bpm و ویژگی‌های آن آشنا شوید.

اما حتما به خاطر دارید که در مطالب گذشته راجع به بلاک چین صحبت کردیم و گفتیم، هسته اصلی Blockchain ، یک روش امن مبتنی بر همکاری جهت ضبط معاملات و ذخیره سازی داده‌هاست.

امروز، فناوری بلاک چین به صورت گسترده به عنوان پاسخی به اعتماد و برخی موضوعات مرتبط با شفافیت در شبکه‌های کسب و کار، پذیرفته شده است. این موضوعات عبارتند از:

  • مشارکت کنندگان در شبکه، برای انجام تراکنش‌ها از یک دفتر کل مشترک استفاده می‌کنند.
  • تراکنش‌ها از طریق پروتکلی که مورد پذیرش عموم افراد قرار دارد، اعتبار سنجی می‌شوند.
  • از آنجا که قراردادهای هوشمند، تراکنش‌های میان مشارکت کنندگان را کنترل می‌کنند، نیازی به اعتماد متقابل نیست.
  • یک بلاک چین قابل قبول، تضمین می‌دهد که تمامی اطلاعات و تراکنش‌ها بر روی بلاک چین، تنها برای اعضای شبکه که مجاز به دسترسی هستند، موجود خواهد بود.

برای آشنایی با فناوری بلاک چین، اینجا کلیک کنید.

ارتباط Blockchain و bpm چگونه است؟

پیش از پرداختن به تاثیر بلاک چین در bpm ، لازم است کمی راجع به ارتباط این دو سیستم صحبت کنیم.

سیستم مدیریت فرآیند کسب و کار یا bpm ، شامل طراحی، اجرا، نظارت و بهبود فرآیندهای تجاری است.

فرآیندهای درون سازمان، توسط سیستم‌ها برای پشتیبانی از تصویب و اجرای فرآیندها، با چالش طراحی مشترک و عدم اعتماد متقابل ارائه می‌شوند.

اما فناوری بلاک چین، این توانایی را دارد که محیطی را که فرآیندهای بین سازمانی در آن فعالیت می‌کنند،  تغییر دهد و راهی برای تکمیل فرآیندها به روشی کارآمد و قابل اعتماد ارائه کند.

فناوری بلاک چین با ساده کردن ایجاد یک سیستم BPM همتا به همتا (peer-to-peer)، مخزن مرکزی اطلاعات را حذف کرده و به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا به طور مستقیم اطلاعات را با یکدیگر مبادله کنند. به این ترتیب، سازمان‌ها می‌توانند درستی اقدامات هر کدام از افراد در شبکه را بررسی و تایید کنند. این موضوع، همچنین به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا مالک انحصاری داده‌های تولید شده توسط سازمان خود و اشخاص مرتبط باشند. به این معنی که داده‌ها نمی‌توانند توسط یک برنامه یا ارائه دهنده شخص ثالث قفل شوند.

مفهوم دیگری که بلاک چین ارائه می‌دهد و برای فرآیندهای کسب و کار اهمیت زیادی دارد، مفهوم قراردادهای هوشمند است. استقرار کد قرارداد هوشمند در بلاک چین، دائمی است. پس از فرآیند استقرار، قراردادهای هوشمند راهی برای اجرای مستقیم کدها در شبکه بلاک چین ارائه می‌دهند.

ارتباط بلاک چین و bpm

استفاده از Blockchain چه تاثیری در BPM دارد؟

اما تاثیر بلاک چین در bpm چگونه است؟ در ترکیب بلاک چین و bpm ، دفتر کل مشترک، یک رابط برای فرآیندهای کسب و کار ایجاد می‌کند. به طور کلی، رویدادها در بلاک چین، فرآیندهای کسب و کار را با اطمینان از اینکه در زمان مناسب به رویدادها واکنش مناسب نشان داده می‌شود، آغاز می‌کند و یا آنها را ادامه می‌دهد.

ترکیب و ادغام این دو سیستم کمک می‌کند تا سازمان‌ها به مراحل بعدی در یکپارچگی و اتوماسیون فرآیندهای کسب و کار، راه پیدا کنند و از این طریق، فرآیندهای کسب و کارشان را بهبود ببخشند. به این ترتیب، دسترسی سریع به داده‌های موجود در فضای مشترک باعث از بین بردن تنگناها، استفاده از قراردادهای هوشمند برای اعتبارسنجی، امکان تصمیم گیری بهتر، انعطاف پذیری بیشتر و در نهایت چابکی در فرآیندهای کسب و کار می‌شود.

سیستم بلاک چین چگونه مدیریت فرآیندهای کسب و کار را تغییر می‌دهد؟

در مورد تاثیر بلاک چین در bpm باید بگوئیم، ایده یک شبکه غیر قابل تغییر و شفاف، گزینه‌های زیادی را برای کسب و کار شما به همراه دارد. با وجود یک بازار به سرعت در حال تغییر، آنچه برای کسب و کارها مهم است، این است که تا حد امکان شفاف باشند، بدون اینکه بخواهند اطلاعات حیاتی و مهم را نادیده بگیرند.

مواردی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، نشان می‌دهد چگونه بلاک چین مدیریت فرآیندهای کسب و کار را تغییر می‌دهد.

راهکار BPM همتا به همتا

مطمئن باشید که با وجود سیستم بلاک چین، ضمن کاهش هزینه‌های سازمان، bpm نیز به طور موثر کار می‌کند. نرم افزار مدیریت فرآیند Blockchain for Business، راه حلی ایده آل برای بهبود شفافیت، بهبود اعتبار و بهبود جریان اطلاعات است. در انتها، سیستم bpm به یک راه حل همتا به همتا (peer-to-peer BPM) تبدیل می‌شود که می‌تواند در بین سازمان‌ها کار کند. این سیستم، یک پیشنهاد ارزش بهتر ارائه می‌دهد و تضمین می‌کند که سهامداران بتوانند با روش‌های کارآمد با یکدیگر همکاری کنند.

هم اکنون برخی از نقاط پیچیده و مشکل ساز  bpm، قابلیت اعتماد و کارایی است. سیستم بلاک چین با عملکردی مشابه یک لایه ارتباطی برای نرم افزار bpm ، این دو نقطه ضعف را از بین می‌برد. علاوه بر این، بلاک چین می‌تواند به بخش‌های مختلف کمک کند تا از طریق دستورالعمل‌های تنظیمی فعالیت کرده و bpm را در سازمان‌ها اجرا کنند.

بدون نیاز به تجدید ساختار

سازمان‌ها برای استفاده از بلاک چین در راه حل bpm ، نیازی به ساختار مجدد یا تغییر فرآیند گردش کار خود ندارند. به این معنی که هیچ پلتفرم جدیدی وجود ندارد که به آموزش و زیرساخت‌های جدید نیاز داشته باشد. همچنین، بلاک چین ارزش کافی را در راه حل‌های bpm فراهم می‌کند تا در نظر گرفته شوند. علاوه بر این، امکان داشتن یک راه حل bpm درون سازمانی کارآمد و به صرفه را نیز فراهم می‌کند. بنابراین، استفاده از bpm مبتنی بر بلاک چین نیازی به تغییر ساختار و بازسازی ندارد.

حذف نهاد متمرکز

با حذف یک نهاد متمرکز، محدودیت‌های ارائه دهنده راه حل bpm شخص ثالث حذف می‌شود. به این معنی که داده‌ها نمی‌توانند توسط یک ارائه دهنده شخص ثالث قفل شوند. در واقع، شما تنها مالک تمام داده‌های تولید شده توسط سازمان خود و اشخاص مرتبط هستید. مشکلات انعطاف پذیری نیز با استفاده از بلاک چین در bpm حل می‌شوند، چرا که هیچ نقطه شکستی وجود ندارد.

قراردادهای هوشمند

یکی دیگر از موارد تاثیر بلاک چین در bpm ، قراردادهای هوشمند است. این قراردادها نقش مهمی در ساخت bpm دارند. ساخت یک شبکه غیرمتمرکز، با کمک قراردادهای هوشمند که به صورت خودکار انجام می‌شود، به کمک همکاری سازمانی می‌آیند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، سازمان‌ها می‌توانند شرایطی را تعریف کنند که از طریق آن امکان مبادله و انتقال اطلاعات یا دارایی‌ها فراهم شود.

این یک قانون را در سیستم اجرا کرده و تضمین می‌دهد که طرفین از مجموعه قوانین در سراسر شبکه پیروی می‌کنند. همچنین، به این معنی است که یکپارچگی گردش کار همیشه حفظ می‌شود. از دیگر مزایای استفاده از قراردادهای هوشمند، حسابرسی در حین انجام کار برای فرآیندها و گردش کارهاست. حسابرسی بلادرنگ، ضمن کمک به حفظ کارایی سیستم، در صورت یافتن مشکلات، آنها را فورا برطرف می‌کند.

بنابراین، قراردادهای هوشمند، به تضمین شفافیت، اعتماد و امنیت در میان کاربران شبکه کمک قابل توجهی می‌کنند.

تغییر مدیریت فرآیندها

سیستم Blockchain چگونه بر چرخه عمر BPM تاثیر می‌گذارد؟

برای درک بهتر و کامل‌تر تاثیر بلاک چین در bpm یا مدیریت فرآیندهای کسب و کار، بهتر است چرخه عمر bpm را بررسی کنیم و ببینیم چگونه بلاک چین بر هر مرحله از آن تاثیر می‌گذارد.

هویت

یکی از اولین مراحل در bpm شناسایی فرآیند است. هم اکنون، سازمان‌ها برای کشف فرآیند، از نوعی دیدگاه درون گرا استفاده می‌کنند. بلاک چین می‌تواند با ارزیابی عبارات کلیدی مرتبط با فرآیند، مانند نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدات، فرآیند شناسایی کل فرآیند را بهبود ببخشد. برای اتخاذ بهترین رویکرد، لازم است ضمن انجام تحقیقات دقیق و درست، فرآیندهایی را پیدا کنید که تمایل به استفاده از بلاک چین دارند و می‌توانید از آنها استفاده کنید.

کشف فرآیند

مرحله بعد، کشف فرآیند با هدف به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد یک فرآیند است. از جمله نحوه پردازش و نمایش آن شبیه به مدل نمودار فرآیند وضع موجود (As-Is Process Diagram) است.

اکنون کسب و کارها با انجام فعالیت‌هایی از جمله مشاهده در محل، مصاحبه، تجزیه و تحلیل اسناد و… از نحوه عملکرد فرآیند مطلع می‌شوند. در کنار این موارد، برخی تکنیک‌های اتوماسیون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه اینها را می‌توانید با بلاک چین تغییر دهید، چرا که این سیستم می‌تواند به جمع آوری و تقسیم بندی بهتر و دقیق‌تر داده‌ها کمک کند.

بررسی و تحلیل

در این مرحله، مسائل مربوط به عملیات فرآیند کسب و کار قابل دسترسی است. برای این دسترسی از تمام داده‌های داخلی و خارجی موجود در سازمان استفاده می‌شود. می‌توانید فرآیند را روی بلاک چین اجرا کرده و سپس داده‌ها را از آنجا استخراج کنید. به این ترتیب، می‌توانید تخمین خوبی از نحوه عملکرد این فرآیند با bpm ارائه شده توسط بلاک چین به دست آورید. همچنین، اطلاعات جمع آوری شده می‌تواند به شناسایی مسائل بیشتر در مورد فرآیند و کشف سایر فرآیندها کمک کند.

طراحی مجدد

در مرحله طراحی مجدد، فرآیندها به صورت سیستماتیک و منظم بهبود می‌یابند. برای این منظور، سازمان‌ها از ساختار ابتکاری طراحی مجدد استفاده می‌کنند. اما با وجود بلاک چین، می‌توانید برای بهبود فرآیندها به روش‌های جدید دست پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر فرآیندهای شما با استفاده از قراردادهای هوشمند به صورت خودکار انجام شوند، می‌توانید با استفاده از یک مجری خارجی روند آن را بهبود ببخشید. همچنین، جایگشت‌ها و ترکیبات زیادی وجود دارد که در زمان اجرای بلاک چین باید آنها را مدنظر قرار داده و به آنها دسترسی داشته باشید.

پیاده سازی

بیشترین تاثیر بلاک چین در bpm را می‌توانید در مرحله اجرا مشاهده کنید. در این فرآیند، مدل به کد نرم افزاری تبدیل می‌شود. سیستم بلاک چین می‌تواند به این انتقال کمک کند. چرا که قادر است در مورد نحوه عملکرد کد در هنگام پیاده سازی، زمینه بهتری ارائه دهد. البته به خاطر داشته باشید که در مورد پیاده سازی bpm در بلاک چین، چالش‌هایی هم وجود دارد که یکی از آنها شناسایی و تعریف مفاهیم انتزاعی است.

اجرا

اکنون سیستم بلاک چین می‎‌تواند با بهبود کارایی، شفافیت و امنیت به اجرا کمک کند. به عنوان مثال، در صورت وجود یک مسئله یا بروز یک مشکل، بلاک چین فورا به مدیر اطلاع رسانی می‌کند. قراردادهای هوشمند نیز به خودکارسازی کل سیستم کمک می‌کنند.

نظارت

بدون شک سیستم پایش و کنترل نیز تحت تاثیر بلاک چین قرار می‌گیرد. چرا که بلاک چین به تجزیه و تحلیل فوری راه حل bpm که به صورت درون سازمانی یا بین سازمانی نصب شده، کمک می‌کند.

تاثیر بلاک چین بر چرخه عمر بی پی ام

فرصت‌ها و تهدیدات تاثیر بلاک چین در BPM

  • بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فرصت، معرفی یک سیستم RPA همتا به همتا (peer-to-peer) است که توانایی یک سیستم RPA درون سازمانی را برای کسب و کار شما به همراه دارد. به این ترتیب، می‌توانید اطلاعات را بدون نگرانی در مورد امنیت و انعطاف پذیری آنها به اشتراک بگذارید.
  • زنجیره تامین از بخش‌هایی است که در صورت ادغام با فناوری بلاک چین، مزایای قابل توجهی کسب خواهد کرد. این ادغام می‌تواند ضمن کمک به خودکارسازی آن، باعث شود که از راه حل bpm متصل به آن نیز بهره‌مند شود.
  • یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سازمان، پذیرش است. در حال حاضر، راه حل‌های سنتی bpm آنقدر در سازمان‌ها نهادینه شده‌اند که تغییر یا ارتقای آنها بسیار دشوار است.
  • چالش دیگر، سیستم جدید و نوپای بلاک چین است که پیاده سازی آن در یک جریان کاری در حال تکامل، یک تلاش پرخطر به حساب می‌آید.

و در انتها…

امروز با تاثیر بلاک چین در bpm آشنا شدیم و گفتیم، فناوری Blockchain ، فراتر از همه مزایایی که دارد، واسطه‌ای برای کارایی فرآیندهای کسب و کار به حساب می‌آید. همچنین، این سیستم، آخرین تحولات در زمینه اتوماسیون فرآیندهای کسب و کار و به اشتراک گذاری ایمن داده‌ها را به شما ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *