طراحی سایت

بیزنس کوچینگ چیست؟ آشنایی با فرصت طلایی سرمایه گذاری در کسب و کار

زمان مطالعه: 6 دقیقه

حتما با مطرح شدن سوال بیزنس کوچینگ چیست، به یاد سخنرانی‌ها و سمینارهای انگیزشی می‌افتید، اما Business Coaching یا مربیگری کسب و کار، در واقع مهم‌ترین سرمایه گذاری در کسب و کار شماست، چرا که علاوه بر آموزش مفاهیم دنیای تجارت، می‌تواند شما را درمسیری پر سود به سمت موفقیت هدایت کند.

همراه ما باشید تا بیشتر راجع به بیزنس کوچینگ صحبت کنیم.

بیزنس کوچینگ چیست؟

Business Coaching یا مربیگری کسب و کار، فرآیندی است که یک کسب و کار را از جایی که اکنون در آن قرار دارد، به نقطه‌ای می‌برد که صاحبان کسب و کار تمایل دارند به آنجا برسند. در این فرآیند، مالکان کسب و کار در تمام مراحل خرید، فروش، بازاریابی و برنامه ریزی‌های مدیریتی از یک شخص کمک می‌گیرند که این شخص،  Business coache یا مربی کسب و کار نامیده می‌شود. coache ها، معمولا مدیران یا کارآفرینان خبره‌ای هستند که می‌دانند کسب و کار را در چه مسیری هدایت کنند تا به اهداف خود برسد. در واقع، انتخاب آنها، بهترین اقدام برای القای حس ارزشمند بودن به کارکنان، افزایش درآمد ودر نهایت، به موفقیت رساندن یک کسب و کار است.

به طور کلی، ابزار قدرتمند بیزنس کوچینگ، ضمن تعیین استراتژی‌های لازم برای پیش برد کسب و کار، به مالکان سازمان کمک می‌کند تا به درکی عمیق از توانمندی‌ها و نقاط قابل بهبود کسب و کار خود دست پیدا کرده و اولویت بندی اهداف را با آگاهی بیشتری انجام دهند.

مربی کسب و کار (Business coache) دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

Business coache ها، به عنوان یک مربی، تمامی مهارت‌هایی را که برای موفقیت کسب و کار خود به آنها نیاز دارید، به شما آموزش می‌دهند. همچنین اگر در مورد فعالیت‌هایی که باید انجام دهید، سوالی دارید، آنها می‌توانند شما را به خوبی راهنمایی کنند.

مربی کسب و کار

آنها کار خود را با بررسی و یادگیری تمام موارد مربوط به کسب و کارتان، از ارزش‌های پیشنهادی گرفته تا بررسی همه چالش‌هایی که با آنها روبرو خواهید شد، شروع می‌کنند.

وقتی مربی کسب و کار تمام موارد لازم در مورد سیستم کاری شما را فراگرفت، در مرحله بعد سعی می‌کند در مورد چشم اندازها و اهداف کسب و کارتان، اطلاعات لازم را به دست آورد.

از آنجا که دیدگاه هر صاحب کاری منحصر به فرد است، Business coache باید بداند آیا می‌خواهید درآمد کسب و کارتان در حد معمول باشد یا می‌خواهید شرکت خود را به درآمد بالا برسانید.

سپس، مربی کسب و کار با شما همکاری می‌کند تا برای تیم خود اهداف موثر، سودمند و قابل دستیابی تعیین کنید.

هنگامی که مجموعه اهداف خود را تعیین کردید، مربی کسب و کار به شما کمک می‌کند تا با طراحی مجموعه استراتژی‌ها و برنامه‌های عملیاتی، به سمت تحقق این اهداف حرکت کنید.

اگر می‌خواهید به طور موثر رشد و پیشرفت داشته باشید، باید سعی کنید به اهداف و چشم اندازی که در نظر گرفته‌اید، دست پیدا کنید.

به طور کلی، مربیان کسب و کار به عنوان منبع ارزشمندی برای راهنمایی و مشاوره، استعدادها و توانمندی‌های شما را پرورش می‌دهند، اهدافتان را بهبود می‌بخشند، تصمیمات شما را در مسیر درست هدایت می‌کنند و به طور کلی، برای موفقیت شما و کسب و کارتان، هر کاری که لازم باشد، انجام می‌دهند.

مشورت با مربی کسب و کار (Business coache) چه مزایایی دارد؟

در این بخش به مزایایی که در مشارکت موفق با یک مربی کسب و کار می‌توانید به دست آورید، اشاره می‌کنیم.

خودآگاهی بیشتر و طرز فکر مثبت

یک Business coache به شما کمک می‌کند تا خودآگاهی در تجارت را بیاموزید. به این معنی که، بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود، فرآیندهای کسب و کار خود را به خوبی کنترل کرده و ذهنیت مثبتی ایجاد کنید که منجر به موفقیت شود.

 BPMS راهبران به شما امکان می‌دهد تا فرآیندهای خود را سریع و دقیق، در یک ساختار یکپارچه پیاده سازی کنید.

صراحت و شفافیت در مورد مراحل رسیدن به موفقیت

بدون شک، یک Business coache در کار خود موفق است. با توجه به این موضوع، آنها می‌توانند به شما بگویند، موفقیت چگونه به نظر می‌رسد و چطور به این جایگاه رسیده‌اند. همچنین، می‌توانند به شما کمک کنند تا موفقیت را برای اهداف تجاری‌تان مشخص کنید و مراحل رسیدن به آن را به خوبی طی کنید.

توسعه مهارت‌های انتقادی و تصمیم گیری

همان طور که گفتیم، مربیان کسب و کار، دارای تجارب تجاری قابل توجهی هستند که از طریق آن می‌توانند به شما در توسعه مهارت‌های ضروری برای رسیدن به موفقیت تجاری کمک کنند. علاوه بر این، می‌توانند به شما آموزش دهند که چگونه از این مهارت‌ها در تصمیم‌گیری‌های تجاری خود استفاده کنید.

مسئولیت پذیری و پیشرفت

مربی کسب و کار، هیچ منفعت شخصی در سرمایه گذاری شما ندارد. بنابراین از وضعیت فعلی کسب و کارتان و فرآیندهای آن، دیدگاه بی طرفانه‌ای به شما ارائه می‌دهد. به طور کلی، درک این موضوع که کسب و کار شما از خارج چگونه به نظر می‌رسد، کمک می‌کند تا در برابر فرآیندهای سازمان (چه خوب و چه بد)، مسئولیت پذیر باشید و درک کنید که چه چیزی باید تغییر کند.

مربیان شما را در قبال اهدافتان مسئول می‌دانند، چرا که آنها آنجا هستند تا پیشرفت‌های شما را دنبال کنند و نظاره‌گر رسیدن شما به اهدافتان باشند.

ارتقاء عملکرد فردی، بهره وری و اعتماد به نفس

شما عملکرد، بهره وری و اعتماد به نفس خود را افزایش خواهید داد، چرا که کوچینگ کسب و کار به شما کمک می‌کند تا:

خودآگاهی و طرز فکر مثبتی داشته باشید.

مهارت‌های مورد نیاز برای تصمیم‌گیری‌های ارزشمند را بیاموزید.

در مقابل فرآیندها مسئولیت پذیر باشید.

و تشخیص دهید در کجا لازم است تغییر ایجاد کنید.

فرآیند بیزنس کوچینگ چیست؟

تا اینجا گفتیم هزینه بیزنس کوچینگ چیست و بیزنس کوچ‌ها چه وظایفی دارند. این فرآیند به شما کمک می‌کند تا ببینید امروز در چه جایگاهی قرار دارید، درآینده می‌خواهید به چه جایگاهی برسید و برای رسیدن به آن، چه باید بکنید. اگر می‌خواهید بدانید فرآیند درامد بیزنس کوچینگ چیست، باید بگوییم این فرآیند 4 مرحله دارد:

  • اولین گام، مشخص کردن هدف است.
  • در مرحله بعد، باید به دنبال یافتن نقاط قوت و راههای بهبود کسب و کارتان باشید تا چشم‌انداز رشد سازمان و نیازهای آن برای شما واضح‌تر شود.
  • حالا زمان آن رسیده که برنامه‌ای را طراحی کنید و ببینید برای رسیدن به اهداف، چه اقداماتی لازم است انجام دهید.
  • در مرحله پایانی باید به بررسی و ارزیابی میزان پیشرفت کسب و کار خود را در راه رسیدن به اهدافتان بپردازید.

فرایند بیزنس کوچینگ

عناصر موجود در بیزنس کوچینگ چیست؟

این موارد عبارتند از:

  • راهنمایی در تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت کسب و کار
  • برنامه ریزی استراتژیک برای رشد و پایداری کسب و کار شما
  • مشاوره طراحی شده به صورت حرفه‌ای برای کمک به شما در به دست آوردن دیدگاه‌های مفید و ارزشمند
  • ایجاد و بازنگری در وظایف مختلف عملیات تجاری
  • مسئولیت پذیری برای رسیدن به اهداف سازمان

مزایای بیزنس کوچینگ چیست؟

تا اینجا دانستیم بیزنس کوچینگ چیست و چه مواردی در آن گنجانده شده است. در این بخش به بررسی مزایای Business Coaching می‌پردازیم.

ایجاد اعتماد به نفس

همه می‌دانیم که اعتماد به نفس در موفقیت کسب و کار اهمیت زیادی دارد.این که از طرف یک مربی باتجربه و حرفه‌ای مورد حمایت قرار بگیرید،  بدون هراس خود را برای رویارویی با چالش‌های بزرگ آماده کنید، در مورد انتقادها صبور باشید و توانایی ریسک پذیری خود را افزایش دهید، در افزایش اعتماد به نفس شما بسیار موثر است.

برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف

یک بیزنس کوچ موفق، ضمن تعیین اهداف، با ارائه دیدگاه‌های قابل بررسی، به شما کمک می‌کند مشکلات پنهان را به سرعت شناسایی و بررسی کنید. همچنین می‌تواند برای رویارویی با چالش‌ها و موانع راهکارهایی را به شما ارائه دهد. به این ترتیب می‌توانید برنامه ریزی‌های لازم را برای رسیدن به اهدافتان انجام دهید.

طرح سوالات درست و کارآمد

یک مربی حرفه‌ای در خصوص کسب و کارتان، سوالات زیادی از شما می‌پرسد و وادارتان می‌کند در مورد آنها به صورت عمیق و همه جانبه فکر کرده و برایشان پاسخ مناسب پیدا کنید.

ایجاد روحیه همکاری و تشکیل یک تیم موفق

اگر می‌خواهید بدانید یکی دیگر از مزایای بیزنس کوچینگ چیست، باید بگوییم این فرآیند به شما کمک می‌کند تا با ارزیابی شرایط، نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را پیدا کنید. به این ترتیب می‌توانید افراد را برای اجرای کارهای متناسب با تخصص آنها استخدام کرده و تیم موفقی را تشکیل دهید.

تیم

شناسایی استعدادها، قابلیت‌ها و اهداف کسب و کار

از مراحل اولیه در مدیریت قابلیت‌های کسب و کار، شناسایی کارکنان کلیدی و استعدادهای سازمانی است. مدیران سازمان دائما سعی می‌کنند میزان بهره‌وری را با در نظر گرفتن کمیت، کیفیت و گزینش نیروی انسانی کارآمد و موثر افزایش دهند.

بدون شک شروع هر کسب و کار، ریسک بالایی دارد. مراحل مقدماتی، تدارکات و برنامه ریزی‌ها در شروع یک کسب و کار جدید نقش کلید دارند. فرآیند بیزنس کوچینگ به شما کمک می‌کند علاوه بر ایجاد آمادگی‌های لازم برای شروع کسب و کار، مقدمات آن را نیز تدارک ببینید.

تعامل و ارتباط دوستانه با کارمندان

با بیزنس کوچینگ، ضمن ایجاد ارتباط همدلانه با کارکنان، می‌توانید به آنها کمک کنید تا در مهارت‌هایشان پیشرفت کنند.

اولویت بندی ریسک‌ها و خطرات احتمالی

طبیعتا در هر کسب و کار، مسائل نگران کننده زیادی وجود دارد. بیزنس کوچ به شما کمک می‌کند تا خطرات احتمالی را پیش بینی و آنها را فهرست کنید.

و در انتها

امیدواریم با مفهوم بیزنس کوچینگ به خوبی آشنا شده باشید. فرقی نمی‌کند که شما صاحب یک کسب و کار کوچک باشید یا قصد تاسیس یک شرکت بزرگ چند ملیتی را داشته باشید. با استفاده از بیزنس کوچینگ می‌توانید به بهترین شکل ممکن کسب و کار خود را توسعه دهید. امروز به شما گفتیم بیزنس کوچینگ چیست، انجام آن چه مراحلی دارد و چطور باعث موفقیت کسب و کار شما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *