طراحی سایت

آموزش طراحی منو سایت

طراحی منو سایت یکی از مراحل مهم راه اندازی وب سایت در نظر گرفته می‌شود که تاثیر قابل توجهی بر تجربه کاربران در هنگام بازدید از آن خواهد داشت. منوی یک سایت در واقع راه ورودی به آن است که اطلاعات اولیه و موردنیاز کاربران را در اختیارشان قرار می‌دهد. از این رو طراحی منو سایت از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا بازدیدکنندگان تنها از طریق منوی سایت می‌توانند به بخش‌های مختلف آن از جمله بلاگ، صفحه محصولات، حساب کاربری، جدیدترین اخبار و غیره مراجعه کرده و از آنها بازدید کنند. منو در واقع اولین بخشی از وب سایت است که کاربران پس از ورود به سایت به آن توجه خواهند کرد. بنابراین باید آن را به گونه‌ای طراحی کنید تا علاوه بر مرتفع ساختن نیازهای کاربران همچنین دارای جلوه بصری جذابی نیز باشد؛ زیرا منوی ناوبری بخش مهمی از وب سایت است که نقش حائز اهمیتی را در میزان بازدید از آن ایفا می‌کند. در ادامه این مطلب ویژگی‌های اصلی و مهم منوی ناوبری سایت را مورد بررسی قرار می‌دهیم و طراحی منو سایت با css و html را نیز به شما آموزش خواهیم داد. با سیتی سایت همراه باشید.


برای طراحی سایت حرفه ای با مشاوران سیتی سایت در ارتباط باشید.


منو سایت چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، منوی سایت یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است که امکان بازدید از صفحات مختلف وب سایت را برای کاربران فراهم می‌کند. منو ناوبری سایت در واقع یک فهرست منظم و سازمان یافته‌ از برخی لینک‌های مشخص به صفحات داخلی سایت است. منوی سایت معمولا به صورت افقی در بخش هدر سایت (بالاترین بخش سایت) و یا به صورت عمودی در کنار صفحه قرار می‌گیرد و به کاربران امکان می‌دهد تا در سریع‌ترین زمان ممکن، صفحات موردنظر خود را پیدا کرده و از آنها بازدید کنند.

البته جستجو سریع و یافتن آسان صفحات سایت تنها کارکرد منو نیست و کاربران از طریق منوی ناوبری همچنین می‌توانند روابط میان صفحات مجزا در وب سایت را بسیار راحت‌تر درک کنند. در این میان برخی از طراحان وب توجه خود را تنها به پیاده سازی اصول و قواعد سئو سایت و تولید محتوای غنی معطوف کرده و از طراحی حرفه‌ای منو سایت غافل می‌شوند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر سایت شما دارای محتواهای باکیفیت و رتبه عالی در گوگل باشد اما منوی آن استاندارد و کاربرپسند نباشد، قطعا پس از مدتی شاهد کاهش میزان بازدید و رتبه وب سایت خود خواهید بود. بنابراین باید برای ساخت منو حرفه ای سایت زمان و البته خلاقیت صرف کنید.

طراحی منو سایت

اهمیت طراحی منو سایت

طراحی منو سایت از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا نحوه طراحی آن ارتباط مستقیمی با نرخ پرش کاربر (Bounce Rate) و نرخ تبدیل کاربر (Conversion Rate) دارد. اگر منوی سایت شما به گونه‌ای باشد که بازدیدکنندگان از طریق آن نتوانند به راحتی صفحات موردنظر خود را پیدا کنند، نرخ پرش کاربر از سایت افزایش پیدا کرده و دنبال آن رتبه سایت در گوگل نیز افت شدیدی خواهد کرد. اما از طرفی دیگر اگر طراحی منو سایت به صورت حرفه‌ای انجام شود و کاربران با مراجعه به آن به سادگی بتوانند از بخش‌های مختلف سایت بازدید کنند، آنگاه شاهد افزایش نرخ تبدیل بازدیدکننده به کاربران ثابت سایت خواهید بود.

بنابراین با طراحی منو سایت به صورت استاندارد و کاربردی می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن به درخواست‌ها و نیازهای کاربران پاسخ داده و آنها را به صفحات موردنظرشان هدایت کنید. اگر وب سایت شما نتواند به سرعت و به راحتی به درخواست‌های بازدیدکنندگان پاسخ دهد، بدیهی است که طیف گسترده‌ای از آنها وب سایت شما را ترک کرده و از بازدید از آن صرف نظر خواهند کرد. این مسئله نیز تاثیر بسزایی بر سئو سایت و رتبه آن در صفحه نتایج گوگل خواهد داشت. بنابراین با طراحی حرفه‌ای منو سایت می‌توانید در همان ابتدا تجربه کاربری خوب و مثبتی را برای بازدیدکنندگان رقم زده و آنها را نسبت به بازدید از صفحات مختلف سایت و استفاده از خدمات خود ترغیب نمایید.

ویژگی های منوی سایت

سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که منوی سایت چه ویژگی‌هایی دارد و شامل چه آیتم‌هایی می‌شود؟ منوی سایت در واقع یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین میزان کارآمدی آن است که کاربران از طریق آن بدون هیچگونه زحمتی می‌توانند به صفحات موردنظر خود دسترسی پیدا کنند. طراحی استاندارد منوی سایت به افزایش میزان بازدید، بهبود تجربه کاربری، کسب رتبه بهتر در گوگل و در نهایت رشد میزان فروش وب سایت‌های بیزینسی خواهد شد. اما یک منوی استاندارد و کاربردی چه ویژگی‌هایی دارد؟

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در طراحی منو سایت باید به آنها توجه داشته باشید شامل:

دسترسی آسان

«دسترسی آسان» یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های منوی وب سایت است که نقش حائز اهمیتی را در رقم زدن تجربه کاربری مثبت برای بازدیدکنندگان ایفا می‌کند. منوی سایت باید در قسمت‌های مورد انتظار کاربران یعنی در قسمت بالای سایت به صورت افقی و یا در سمت راست صفحه به صورت عمودی قرار داشته باشد تا به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند.

اهمیت طراحی منو سایت

کارکرد آسان

کارکرد آسان ویژگی‌ مهم دیگری است که در هنگام طراحی منو سایت باید به آن توجه داشته باشید. گزینه‌های موجود در منو سایت باید دارای اندازه استاندارد باشند تا کاربران به راحتی بتوانند بر روی گزینه موردنظر خود کلیک کرده و به صفحه مربوطه هدایت شوند. اگر گزینه‌های منوی ناوبری سایت بسیار کوچک و یا نزدیک به یکدیگر باشند، کار با آن برای کاربرانی که موبایل از وب سایت شما بازدید می‌کنند بسیار دشوار خواهد شد. از طرفی دیگر در انتخاب رنگ و فونت گزینه‌های آن نیز باید دقت کافی داشته باشید؛ زیرا منوی سایت باید از سایر بخش‌های آن متمایز و قابل تشخیص باشد. بنابراین در طراحی منو سایت باید از رنگی کاملا متضاد با سایر بخش‌های سایت استفاده نمایید.

پایداری و انسجام

پایداری و انسجام نیز از دیگر ویژگی‌های مهم و اصلی منوی سایت هستند که تاثیر بسزایی بر درک و قدرت شناسایی منو توسط کاربران دارند. یک وب سایت باید تنها دارای یک منو باشد؛ یعنی باید از یک منو با طراحی ثابت در تمامی صفحات استفاده نمایید. طراحی منو سایت شما نباید در هر صفحه تغییر پیدا کند؛ زیرا در این صورت کاربران دچار سردرگمی شده و به احتمال زیاد اقدام به ترک سایت خواهند کرد. ساخت منو متحرک برای سایت گزینه چندان مناسبی نیست و بهتر است برای سایت خود یک منوی ثابت در نظر بگیرید.

وضوح

متن منوی سایت باید واضح، کوتاه، توصیفی و متمرکز باشد؛ یعنی کلمات و عبارات موجود در منو باید ساده و مشخص باشند تا کاربران به راحتی و بدون دشواری بتوانند معنای آنها درک کرده و بر روی گزینه موردنظر خود کلیک کنند.

سادگی

رعایت اصل سادگی نیز ویژگی بسیار مهم دیگری است که در هنگام طراحی منو سایت باید به آن توجه ویژه داشته باشید. منظور از سادگی منو در اینجا عدم قرار دادن گزینه‌های زیاد در منو است؛ زیرا منوهایی که دارای گزینه‌های متعددی هستند معمولا موجب حواس پرتی کاربران می‌شوند. در حالت استاندارد بهتر است بیشتر از 8 گزینه در منوی سایت خود قرار ندهید. نظم و ترتیب منو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و برای رعایت این نکته باید آیتم‌های مهم را در ابتدای منو و آیتم‌های کم اهمیت را در وسط و یا انتهای آن قرار دهید.

با در نظر داشتن این ویژگی‌های مهم در هنگام طراحی منو سایت می‌توانید منویی کاربرپسند برای وب سایت خود طراحی کرده و از آن به عنوان پلی جهت هدایت کاربران به صفحات مختلف استفاده نمایید. آیتم‌های موجود در منوی یک سایت به نوع سایت و رویکرد آن بستگی دارد اما به طور کلی مواردی همچون «صفحه اصلی»، «مقالات»، «درباره ما» و «تماس با ما» در تمامی منوها قرار دارند که باید به ترتیب اولویت در منو قرار ‌گیرند.

ساخت منو حرفه ای

طراحی منو سایت با css و html

برای طراحی منو سایت به صورت حرفه‌ای و استاندارد باید از دو زبان نشانه گذاری html و css کمک بگیرید. html نوعی زبان نشانه گذاری است که در واقع بدنه اصلی تمامی وب سایت‌ها را شکل می‌دهد و اصولا برای طراحی صفحات مختلف یک سایت از جمله منوی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زبان html بخش‌های مختلف سایت با استفاده از اجزایی به نام «تگ» از یکدیگر مجزا شده که هریک از این تگ‌ها دارای کاربرد منحصر به فردی هستند و به مرورگرها اعلام می‌کنند که هر بخش از یک صفحه شامل چه عناصری است و چگونه بايد نمايش داده شوند.

css نیز زبان طراحی بصری صفحات سایت است که با کدنویسی از طریق آن می‌توانید شکل و استایل المان‌های ظاهری سایت از جمله رنگ، فونت، تصایر پس زمینه و غیره را بر اساس سلیقه خود تغییر دهید. بنابراین زبان html اسکلت کلی سایت را طراحی می‌کند و زبان css نیز وطیفه زیبایی بخشی و ویرایش عناصر آن را بر عهده دارد. این دو زبان مکمل یکدیگر هستند و به طور همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی منو سایت با css و html نیز بسیار ساده است و با استفاده از این دو زبان می‌توانید منویی خاص و کاربردی برای وب سایت خود طراحی کنید.

با استفاده از html ساختار منو را طراحی می‌کنیم و با استفاده از css نیز موارد دلخواه را در آن طراحی کرده و منوی سایت را ریسپانسیو (واکنشگرا) خواهیم کرد. ما در این بخش طراحی یک منوی نسبتا ساده با استفاده از کدهای html و css را به شما آموزش می‌دهیم و کدهای موردنیاز در هر بخش را نیز در اختیارتان قرار می‌دهیم.

مرحله اول: طراحی پس زمینه و لوگو در منو سایت

برای شروع کار ابتدا باید یک فایل HTML ایجاد کنید و سپس ساختار برنامه نویسی زیر را در آن کپی کرده و به فایل HTML خود اضافه نمایید. در این نمونه برای طراحی منو سایت از یک پس زمینه ساده استفاده کردیم و لوگو سایت را نیز با استفاده از کد css زیر طراحی کرده‌ایم که این منو دارای ارتفاع 80 پیکسل و عرض 100 درصد است.

طراحی منو سایت با css و html

رنگ پس زمینه این منو «مشکی» است اما شما می‌توانید رنگ آن را بر اساس سلیقه خود تغییر دهید.

ساخت منو متحرک برای سایت

مرحله دوم: افزودن لینک به منو

در این مرحله از طراحی منو سایت باید از کدهای html زیر به منظور اضافه کردن لینک و استفاده از آیتم‌های موجود در منو استفاده کنید. در این نمونه 5 آیتم قرار داده شده است اما شما می‌توانید آیتم‌های بیشتری به منوی خود اضافه نمایید.

افزودن لینک به منو

این پنج آیتم در منوی نمونه با استفاده از کدهای css زیر طراحی شده‌اند که اندازه فونت آنها 18 پیکسل و رنگ‌شان نیز سفید است. ما در این نمونه از نوعی افکت هاور (Hover) استفاده کرده‌ایم که با کلیک بر روی آیتم‌های منو می‌توانید رنگ پس زمینه آن را تغییر دهید.

طراحی منو سایت

مرحله سوم: طراحی دکمه برای دستگاه‌ های واکنشگرا

این نوار منو در تلفن همراه یا دستگاه‌های واکنشگرا، کاملا پنهان است و تنها یک دکمه منو در آنها نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی این دکمه، آیتم‌های موجود در منو نمایان خواهند شد. کد HTML و CSS زیر برای ایجاد و طراحی این دکمه مورد استفاده قرار گرفته است:

منو سایت

مرحله چهارم: طراحی واکنشگرا منو با استفاده از کدهای css

ما تا این مرحله از طراحی منو سایت تنها آن را برای نمایش در دسکتاپ آماده کرده‌ایم اما از آنجایی که طیف گسترده‌ای از کاربران با استفاده از گوشی از وب سایت‌ها بازدید می‌کنند پس باید منوی آن را واکنشگرا طراحی کنیم تا در تمامی دستگاه‌ها به خوبی نمایش داده شود. ما برای انجام این کار از عرض 920 پیکسل استفاده کرده‌ایم؛ یعنی نوار منو و اندازه آن برای دستگاه‌هایی با عرض کمتر از 920 پیکسل، مطابق ساختار برنامه نویسی زیر تعیین خواهد شد:

طراحی واکنشگرا منو با استفاده از کدهای css طراحی واکنشگرا منو طراحی منو سایت با css و html

با انجام دقیق و صحیح این مراحل به راحتی می‌توانید طراحی منو سایت خود را انجام داده و منویی کاربرپسند، واکنشگرا و قابل ویرایش ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که منوی سایت یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است و نقش حائز اهمیتی را در تجربه کاربری بازدیدکنندگان ایفا می‌کند. منوی ناوبری در واقع راهنما و نقشه راه کاربران جهت پیدا کردن صفحات موردنظرشان است که در صورت طراحی حرفه‌ای و استاندارد قادر به حفظ کاربران در وب سایت و ترغیب آنها نسبت به بازدید از صفحات مختلف خواهد شد.

منبع:

www.foolishdeveloper.com/2021/06/navigation-menu-bar-design-html-css.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *