طراحی سایت

CHAT GPT چیست؟ + نحوه استفاده و آموزش ثبت نام

CHAT GPT چیست ؟ چگونه می‌توان از CHAT GPT استفاده کرد ؟ نحوه ثبت‌نام در CHAT GPT به چه صورت است ؟ در شش ماه اخیر حداقل یکبار CHAT GPT  و یا ربات چت جی پی تی به گوشتان خورده است و شاید این سوالاتی که در ابتدا مطرح کرده ایم را غاز خود پرسیده اید همراه ما باشید تا به این سوالات و سوالاتی در این زمینه کامل پاسخ دهیم .

CHAT GPT یکی از سامانه‌های هوش مصنوعی در حوزه چت با تکنولوژی مدل زبانی است که توسط شرکت OPEN AI توسعه داده شده است. ربات چت جی پی‌تی (CHAT GPT) جدیدترین مدل زبانی (language model) مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه شده است.و چت جی پی تی رایگان و شما می توانید در هر زمانی از آن استفاده کنید.

CHAT GPT چیست؟

CHAT GPT یک نمونه اولیه از چت‌بات دیالوگ محور مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند زبان طبیعی انسان را متوجه شود و درک کند. در واقع CHAT GPT به‌روزترین نسخه از GPT خانواده هوش مصنوعی با قابلیت تولید متن به شمار می‌آید و اساساً می‌تواند به هر سؤالی پاسخ بدهد.

CHAT GPT قابلیت درک موضوع‌ها و مباحث پیچیده‌ای را در حوزه‌های تخصصی مختلف مثل برنامه‌نویسی، ریاضی و فیزیک را دارا است این سیستیم باتوجه‌به پرسش کاربر  و با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی پاسخ مناسبی را به کاربر ارائه می‌دهد و این ربات پر کاربرد قابلیت حل مسائل پیچیده در سطح دانشگاهی را دارا است.

نکاتی درباره چت جی پی تی؟

CHAT GPT از مدل زبانی TRANSFORMER برای تولید پاسخ‌های معنادار و پاسخ‌های طبیعی استفاده می‌کند می‌تواند متن آهنگ بسازد و یا صفحات HTML ایجاد کند. تا به اینجا متوجه شدیم که  CHAT GPT چیست و البته با مطالعه این مقاله تا انتها نکات مهم بسیار بیشتری را هم در ارتباط با CHAT GPT خواهیم آموخت.

CHAT GPT توسط یک شرکت توسعه‌ دهنده مولد تصویر dall-E به نام OPEN AI ایجاد شده است و این شرکت به دنبال خلق دنیایی پر از تکنولوژی‌های پیشرفته است. اصطلاح GPT در واقع از عبارت Generative pre-trained transformer به معنای مولد از پیش آموزش‌یافته ترانسفورمر گرفته شده است این ربات می‌تواند هرآنچه را که آموزش‌دیده است را به متن تبدیل کند.

CHAT GPT چیست
CHAT GPT چیست

خالق CHAT GPT کدام شرکت است؟

این چت‌بات همان ربات چت جی پی تی جدیدترین دستاورد شرکت تحقیقاتی OPEN AI است که ایلان ماسک یکی از بنیان گزاران ام به‌حساب می‌آید این شرکت تحقیقاتی با همکاری یکی از سرمایه گزاران سیلیکون‌ولی به نام < <سم التمن> > در اواخر سال 2015 تأسیس شد و هدفش توسعه هوش دیجیتال برای کمک به بشریت بوده است

شرکت  OPEN AI توسط افراد معروف  همچون ایلان ماسک. گرگ براکمن ، وویچ زارمبا و ایلیا ساتسکور حمایت می‌شود و ناگفته نماند که ایلان ماسک از این استارتاپ جدا شد .

هوش مصنوعی چیست؟

وقتی کلمه هوش مصونی (Artificial intelligence) به گوش می‌خورد چه چیزی به ذهن خطور می‌کند؟ ربات‌ های ابر قدرت؟ دستگاه‌ های فوق‌ هوشمند؟ دنیا از طریق فیلم‌های علمی تخیلی به‌نوعی باهوش مصنوعی آشنا شده‌اند و هنوز هم افراد با شنیدن اصطلاح هوش مصنوعی به ربات‌ها فکر می‌کنند و تصور می‌کنند که منظور از هوش مصنوعی همان ربات‌های بی‌احساس هستند.

در مرحله اول هوش مصنوعی شامل استفاده از کامپیوترها برای انجام کارهایی است که به هوش انسانی نیاز دارند  و هوش مصنوعی شاخه‌ای وسیع از علوم کامپیوتر به‌حساب می‌آید که اصطلاحات بسیاری در خصوص آن در این حوزه وجود دارد. کاربرد هوش مصنوعی شامل موتورهای  جست‌وجو پیشرفته وب مثل گوگل سامانه توصیه‌گر که توسط یوتیوب آمازون و نت فیلیکس استفاده شده‌اند

هنوز تعریف دقیقی که دانشمندان بر روی آن توافق نظر داشته باشند از هوش مصنوعی ارائه نشده؛ ولی اکثر  تعریف‌ها را می‌توان به شکل زیر دست‌بندی کرد:

 1. مانند انسان تفکر می‌کند
 2. منطق‌گرا فکر می‌کند
 3. مانند انسان عمل می‌کند
 4. منطقی عمل می‌کند

دو تعریف نخست مربوط به فرایندهای تفکر و استدلال است، درحالی‌که دو تعریف دیگر با رفتار سروکار دارند اهداف هوش مصنوعی یادگیری و استدلال و درک است.

سطوح مختلف هوش مصنوعی:

 1. هوش مصنوعی محدود (ANI)
 2. هوش مصنوعی عمومی AGI))
 3. سوپر هوش مصنوعی ASI))

کاربردی‌ترین دسته‌بندی هوش مصنوعی که کاری به فرضیه‌ها و نظریات ندارد و صرفاً آنچه تا به الان به‌دست‌آمده را تشریح می‌کند، ((یادگیری ماشین)) ((Machine learning و یادگیری عمیق همان deep learning است که نوعی از آن تقریباً در تمام سیستم‌های هوش مصنوعی امروزی به‌کاررفته است.

CHAT GPT چگونه کار می‌کند؟

CHAT GPT از یک شبکهٔ گسترده برای تولید زبانی شبیه به زبان انسان و برقراری ارتباط از طریق آن استفاده می‌کند. شبکه عصبی CHAT GPT کمک می‌کند که پاسخ‌هایی هرچه مربوط‌تر، معنادارتر، دقیق‌تر و سریع‌تر، دررابطه‌با پرسش مطرح توسط کاربر بیابد.

CHAT GPT یک مدل بزرگ زبان  GPT3 , GPT 3.5 است.این ابزار هوش مصنوعی الگوریتم‌های ماشین را به یک متن گسترده برای پاسخ به درخواست کاربران با استفاده از زبانی که به نظر می‌رسد؛ مانند انسان است تبدیل می‌کند.

طبق گفته open al ربات چت جی پی‌تی توانایی خود را از طریق یادگیری تقویت‌کننده افزایش می‌دهد که این بستگی به بازخورد انسان دارد.شبکه‌های عصبی یکی از مهم‌ترین بحث‌های مطرح در هوش مصنوعی هستند و دامنه فعالیت آن را از محدودهٔ ماشین لرنینگ و دیپ‌لرنینگ بسیار فراتر می‌برد. در واقع این شبکه‌ها الگوریتم‌هایی هستند که برای تقلید ارتباط نورون‌های مغز انسان با یکدیگر آموزش‌دیده‌اند.جالب‌توجه است که chat gpt  می‌تواند حتی هدف ما از سؤالاتمان را تشخیص دهد.

به این معنی که اگر سؤالات ناقص یا غیرشفافی نیز از سوی کاربر مطرح شوند، این برنامه منطقی‌ترین جواب‌ها را برای آن ارائه می‌دهد، همین توانایی سبب سرگرمی بسیاری از افراد شده است.

CHAT GPT
CHAT GPT

و اما مراحل کار چت جی پی‌تی به این‌گونه است که کار خود را در 5 مرحله انجام می‌دهد که به شرح زیر است:

 1. پردازش مقدار ورودی در این مرحله کاربر CHAT GPT دستور یا سؤال خود را در نوار متن این  برنامه تایپ می‌کند.
 2. توکنیزیشن منظور از tokenization نشانه‌گذاری متن ورودی با تجزیه‌وتحلیل و تقسیم آن به کلمات جداگانه است.
 3. جای‌گذاری ورودی در این مرحله متن توکینزه شده در ترانسفورماتورهای شبکه عصبی قرار می‌گیرد.
 4. رمزگذاری و رمزگشایی متن در این مرحله ترانسفورماتور با راه‌اندازی مدل رمزگذار – رمزگشا encoder-decoder attention) ) متن ورودی را ابتدا رمزگذاری می‌کند. در ادامه یک توزیع احتمال برای همهٔ خروجی‌های ممکن تولید می‌شود. این توزیع احتمال نیز نتایج را تولید می‌کند.
 5. تولید متن خروجی در این مرحله متن خروجی به‌صورت متن به کاربر نشان داده می‌شود.

چگونه از CHAT GPT استفاده کنیم؟

نحوه استفاده از چت جی پی تی به این گونه است که این چت‌بات GPT را می‌توان تنها از طریق وب‌سایت رسمی OPEN AI دریافت کرد.بنابراین برای دانلود این برنامه به سراغ فروشگاه‌های اپلیکیشن نروید و اگر چه ممکن است برنامه‌های مشابهی با عنوان CHAT GPT در گوگل یا اپ‌استور مشاهده کنید؛

اما هیچ‌کدام از آنها نسخه اصلی نخواهند بود؛ بنابراین نیاز به دانلود آن نیست.باید به این موضوع هم اشاره کنیم که می‌توانیم چت جی پی‌تی را از طریق گیت‌هاب هم دانلود کنید. اما برای استفاده از آن نیازی به این کار نیست.و چت جی پی تی رایگان و شما میتوانید از آن استفاده کنید.

ثبت‌نام در چت جی پی‌تی

برای ثبت‌نام و نحوه استفاده از چت جی پی‌تی شما بایستی یک حساب کاربری در وب‌سایت رسمی شرکت OpenAl ایجاد کنید تا از طریق آن به چت‌بات وارد شوید. البته توجه داشته باشید که مرورگر شما آپدیت باشد و از شماره‌های مجازی و آی دی غیر ایران استفاده کنید.

کاربران می‌توانند از طریق حساب گوگل (Google) یا مایکروسافت (Microsoft) نیز برای ورود به ChatGPT کمک بگیرند. در غیر این صورت با ایمیل و شماره‌تلفن اکانت خود را بسازند. پس  از تایپ‌کردن آدرس ایمیل در بخش ثبت‌نام ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد که باید از طریق لینک دریافتی عملیات را تأیید کنید. سپس باید شماره مجازی خود را وارد نمایید.

در ادامه یک کد به شماره شما ارسال می‌شود که باید آن را در بخش نامبرده وارد نموده تا فرایند ثبت‌نام نهایی شود. سپس کافی است وارد صفحه پت جی پی‌تی شوید و به‌راحتی از آن استفاده کنید.

صفحه ChatGPT طراحی ساده‌ای دارد و شامل بخشی برای نتایج و همچنین یک باکس برای نوشتن درخواست کاربران می‌شود. شما می‌توانید هر سؤالی که می‌خواهید را از ChatGPT بپرسید.

در ادامه می‌توانید درباره پاسخ ChatGPT هم از آن سؤال بپرسید و در حالت کلی، این گفت‌وگو را ادامه دهید. OpenAI گزینه‌ای را برای کاربران در نظر گرفته است که توسط آن می‌توانند سؤالات خود را تا زمانی که مرورگر را ببندند یا اینکه گفت‌وگو را ریست کنند، به صحبت با چت جی‌پی‌تی ادامه دهند.

شما می‌توانید از این هوش مصنوعی در حالت دارک مود هم استفاده کنید.و همان‌طور که گفتیم این چت‌بات کاربردهای متنوعی دارد. علاوه بر اینکه می‌توانید سؤالات متنوع از آن بپرسید، می‌توانید حتی از آن بخواهید که برایتان یک متن را خلاصه کند. همچنین برخی برای نوشتن مقالات علمی از آن استفاده کرده‌اند.

آیا CHAT GPT جایگزین انسان خواهد شد؟

درنهایت به موضوع مهمی می‌رسیم: جایگزینی هوش مصنوعی با انسان و بیکار شدن انسان‌ها. در حال حاضر گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه مشاغل وابسته به تولید محتوا و حتی برنامه نویسی و طراحی سایت توسط این ابزار از بین برود، وجود دارد. در‌حقیقت شاید هوش مصنوعی چت پی‌تی بتواند نمایشنامه‌نویسان، اساتید دانشگاه‌ها، برنامه‌نویسان و خبرنگاران را بیکار کند.همان‌طور که گفته شد، این ابزار هوش مصنوعی کاربردهای بی‌شماری تا به امروز داشته است.

ChatGPT می‌تواند در چند ثانیه مشکلات مربوط به برنامه‌نویسی را برطرف کند. علاوه بر این، این ابزار می‌تواند متون مشابه با انسان‌ها تولید کند که این موضوع می‌تواند باعث بیکاری خبرنگاران در آینده شود. حتی گزارشی می‌گوید که این هوش مصنوعی جایگزین برخی برنامه‌نویسان OpenAI خواهد شد.

CHAT GPT جایگزین انسان
CHAT GPT جایگزین انسان

با وجود تمام این موارد، چت جی پی‌تی حداقل در مرحله کنونی فاقد ظرافت‌های انسانی، مهارت‌های تفکر انتقادی یا قدرت تصمیم‌‌گیری اخلاقی است؛ ویژگی‌هایی که برای یک خبرنگار موفق اهمیت بالایی دارد و ضروری است.ابزار جدید OpenAI همچنین می‌تواند پاسخ‌های کاملاً اشتباه ارائه کند؛ درواقع گاهی با پاسخ‌های قابل‌قبول اما نادرست یا بی‌معنی روبه‌رو هستیم.

در‌نهایت به گفته OpenAI، رفع این مشکل بسیار دشوار است؛ چرا که هیچ منبع حقیقتی از داده‌ها برای آموزش مدل وجود ندارد و آموزش تحت نظارت هم می‌تواند گمراه‌کننده باشد؛ چرا که پاسخ ایدئال وابسته به داده‌های مدل هوش مصنوعی است تا اطلاعاتی که انسان دارد.آن‌طور که شواهد نشان می‌دهند، در حال حاضر خبری از جایگزینی هوش مصنوعی با انسان نیست، اما باتوجه‌به سرعت بالایی که رشد می‌کند،

آینده‌ای که بسیاری از مشاغل به دست هوش مصنوعی منسوخ شوند، چندان دور نیست. البته در کنار خود ChatGPT، رقابتی که این هوش مصنوعی در بازار ایجاد کرده است، می‌تواند سرعت منسوخ‌شدن برخی مشاغل را بیش‌ازپیش افزایش دهد.

چگونگی استفاده از CHAT GPT در ایران؟

و ما نحوه استفاده از چت جی پی تی در ایران:متأسفانه، امکان استفاده از ChatGPT با آی‌پی ایران وجود ندارد و نمی‌توانید وارد آن شوید؛ بنابراین برای استفاده از چت‌بات چت جی پی‌تی باید از ابزارهای تغییر آی‌پی استفاده کنید. علاوه بر این، OpenAI از شماره‌های ایران پشتیبانی نمی‌کند، بنابراین باید به سراغ شماره‌های مجازی بروید.

CHAT GPT کدام شغل‌ها را از بین می‌برد؟

هوش مصنوعی سرانجام به سطحی از پیشرفت رسیده که می‌تواند در آینده شغل شما را از چنگتان در بیاورد. قابلیت‌های ابزار چت GPT آن‌قدر امیدوارکننده و درعین‌حال ترسناک بوده که مایکروسافت در میان اخراج ۱۰ هزارنفری کارکنانش از قصد خود برای سرمایه‌گذاری چندمیلیارددلاری بر روی این فناوری خبر داده است کارشناسان همچنین هشدار داده‌اند که افزایش ماشین‌آلات مبتنی بر AI می‌تواند موقعیت شغلی بسیاری از کارگران را متزلزل کند.

دراین‌خصوص، پنچ‌شنگ شی، دانشیار بخش علوم و محاسبات اطلاعات در مؤسسه تکنولوژی روچستر مدعی شد که هوش مصنوعی احتمالاً به‌زودی جایگزین برخی از شغل‌ها خواهد شد و کسی توان مقابله با آن را نخواهد داشت.هوش مصنوعی اکنون در نقطه‌ای قرار گرفته که می‌تواند خدماتی را به‌ازای دریافت دستمزد انجام دهد. در حال حاضر، این فناوری به‌ویژه پس ازCHAT GPT چت‌بات شگفت‌انگیز هوشمندی در ماه نوامبر رونمایی شد، در حال ایجاد تغییراتی بزرگ در زمینه‌های کاری مختلف است.

و برخی از مشاغلی که با آمدن CHAT GPT ازرده‌خارج می‌شوند عبارت‌اند از:

 1. آموزش
 2. اقتصاد
 3. روزنامه‌نگاری – یکی از مشاغل تحت‌تأثیر قرار گرفته CHAT GPT
 4. طراح گرافیک
 5. مهندسی نرم‌افزار

جمع‌بندی

در این مقاله به چت جی پی تی و هوش مصنوعی و تاریخجه ی طولانی آن  پرداختیم و مساغلی که با آمدن چت جی پی تی تهدید می شوند را برایتان لیست کردیم البته چت جی پی تی یک ابزار مانند هزاران ابزار های دیگر برای راحتی ماست .
نظر شما در باره چت جی پی تی چیست ؟ با ما در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *