طراحی سایت

گیت هاب چیست

زمان مطالعه: 6 دقیقه

سال های زیادی زمان می برد تا فرد بتواند با کسب مهارت های ویژه یک برنامه نویس ماهر و خبره شود. بسیاری از افراد این تصور را دارند که برنامه نویسی کاری راحت است و هر شخصی از پس انجام آن بر می آید. این یک تصور اشتباه است؛ چرا که نوشتن کد نیاز به مهارت و البته تجربه دارد. در بسیاری از مواقع، شخص برنامه نویس با یک سری از ارورها مواجه میشود که در هیچ کجای گوگل و منابع رسمی نمی تواند پاسخ سوال خود را پیدا کند. فرد در این راستا و برای حل مشکل خود می تواند از برنامه نویسان ماهر که در زمینه کد نویسی تخصص و تبحر ویژه ای دارند، کمک بگیرد.

اگر دوست دارید برنامه نویس شوید و به دنبال پیدا کردن یک رزومه کاری قوی برای خود هستید تا از طریق آن بتوانید پروژه های برنامه نویسی زیادی را بگیرید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه سایت ساز سیتی سایت باشید. در این مقاله قصد داریم از 0 تا 100 در خصوص این موضوع که گیت هاب چیست و چه کمکی می تواند به رشد و ارتقای کار شما نماید، صحبت کنیم.

برنامه گیت هاب چیست؟

گیت هاب چیست؟

در دنیا، پروژه های برنامه نویسی متعددی هر ساله شروع می شود. در این پروژه های وردپرس یا برنامه نویسی، برنامه نویسان زیادی از سراسر دنیا شرکت می کنند. گیت هاب را می توان یکی از بزرگ ترین انجمن های توسعه وب سایت در دنیا دانست. گیت هاب یکی از بزرگ ترین پلتفرم هایی است که برنامه نویسان از سراسر دنیا می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند. عملکرد برنامه گیت هاب بسیار ساده و کاربردی است.

برنامه نویسان می توانند، پروژه هایی که متعلق به خود است و به صورت انفرادی روی آنها کار کرده اند را با دیگر افراد به اشتراک بگذارند. در این اشتراک گذاری، برنامه نویسان دیگری می توانند بر روی آن پروژه کار کنند و در صورت وجود ایراد و یا مشکل در آن برنامه با توجه به تجربه ای که دارند، آن را حل کنند و یا با همفکری سایر برنامه نویسان به دنبال پیدا کردن یک راه حل منطقی و درست باشند. در چنین حالتی به سادگی هرچه تمام تر و بدون نیاز به صرف کوچکترین هزینه ای ایرادات کدها رفع می شوند و به سادگی می توان آن ها را نسبت به حالت قبلی خود ارتقا داد.

مزیت های برنامه گیت هاب چیست؟

از مزایای مهمی که برنامه گیت هاب دارد، این است که توسط آن میتوان به سادگی بر روی کدها کار کرد و آن ها را تغییر داد. به وسیله این برنامه میتوان به کوتاه ترین، بلندترین و حتی ناپیدا ترین خط های کد دست پیدا کرد و در صورت وجود مشکلی آن ها را را رفع نمود. این مورد اما تنها ویژگی برنامه گیت هاب نیست؛ چرا که از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این برنامه می توان به تیمی کار کردن بر روی پروژه های مختلف اشاره کرد. در تعداد نفرات پروژه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و می توان با تعداد برنامه نویسان بالا نیز در این پروژه ها شرکت کرد.

از دیگر مزیت های مهمی که باعث شده تا برنامه نویسان از سراسر دنیا تمایل به همکاری در این پروژه ها را داشته باشند، امکان تست کردن کدها و همچنین کنترل نسخه های نرم افزار مختلف می باشد. این مورد به تنهایی توانسته برنامه نویسان مختلف را ترغیب به استفاده از این برنامه کند.

با هر سطح از دانش برنامه نویسی می توانید در این پروژه ها شرکت کنید. اگر دانش برنامه نویسی شما بالا باشد می توانید تجربه و دانش خود را در اختیار دیگر کاربران قرار دهید. قطعا شما به عنوان برنامه نویس تمامی مسائل و مباحث برنامه نویسی را نمی دانید و گاهی اوقات می توانید از دیگر افراد نیز یک سری از اصول برنامه نویسی را یاد بگیرید. اگر تجربه آنچنانی نیز ندارید، می توانید در این پلتفرم در خصوص اصول برنامه نویسی مطالب زیادی را فرا بگیرید.

آیا در برنامه گیت هاب می توان پروژه را تنها با یک سری از برنامه نویسان مشخص به اشتراک گذاشت؟

پاسخ سوال بله است. یکی از ویژگی هایی که برنامه گیت هاب دارد، در این است که برنامه نویسان می توانند تنها پروژه خود را با یک سری از افراد مشخص به اشتراک بگذارند. معمولا برنامه نویسانی که تجربه و مهارت زیادی دارند و پروژه خود را به اتمام رسانده اند، برای این که بتوانند ایرادات موجود در کد نویسی های خود را رفع نمایند، آن را تنها با برنامه نویسان با تجربه به اشتراک می گذارند. این برنامه نویسان به سبب سابقه طولانی مدتی که در امر برنامه نویسی دارند، می توانند به خوبی در صورت وجود ایراد در برنامه آن را پیدا کرده و راه حلی برای آن ارائه دهند.

اگر دوست دارید از سیر تا پیاز با اصول برنامه نویسی آشنا شوید، بدون فوت وقت در این برنامه ثبت نام کنید و حساب کاربری خود را ایجاد نمایید. در ابتدای فعالیت ممکن است نتوانید آن طور که باید و شاید در این برنامه فعالیت داشته باشید اما با گذر زمان به خوبی می توانید پروژه های اشتراکی بسیار زیادی را داشته باشید تا توسط آن ها به سواد و علم خود اضافه کنید.

نحوه شروع کار در گیت هاب

نحوه شروع کار در گیت هاب

برای شروع فعالیت در این برنامه نیاز است تا در آن ثبت نام کنید. در واقع اولین قدم فعالیت در این برنامه داشتن حساب کاربری است. شاید در ابتدا کار کردن با این برنامه سخت به نظر برسد اما با خواندن این مقاله دیگر هیچ سختی برای شما به هنگام کار کردن با این برنامه وجود ندارد.

قدم های فعالیت در گیت هاب عبارتند از:

  • ساخت اکانت کاربری
  • نصب Git
  • ایجاد ریپازیتوری
  • ایجاد کردن یک شعبه
  • انجام تغییرات در شعبه
  • ایجاد pull request
  • درخواست pull request

ساخت اکانت کاربری و نصب Git در گیت هاب

ایجاد حساب کاربری در گیت هاب بسیار ساده و در عین حال رایگان است. بلافاصله بعد از ایجاد حساب کاربری می توانید به اطلاعات وسیعی در خصوص برنامه نویسی دست پیدا کنید. تنها ایرادی که می توان به برنامه گیت هاب رایگان وارد کرد، در این است که جز خودتان تنها 3 نفر دیگر را می توانید به پروژه های برنامه نویسی خود اضافه کنید. در نگاه اول شاید این مورد یک ایراد بزرگ محسوب شود اما برای پروژه های کوچک بسیار ایده آل است.

برای این که بتوانید با برنامه گیت هاب کار کنید، نیاز است تا ابزار Git را بر روی گیت هاب نصب نمایید. به بیان بهتر تنها در صورتی می توان با برنامه گیت هاب کار کرد که Git بر روی آن  نصب شده باشد. ابزار Git یک سیستم کنترل نسخه است و به برنامه نویسان کمک می کند تا بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند. Git اشکالات مربوط به کدهای برنامه را شناسایی می کند؛ علاوه بر این مورد این امکان را برای برنامه نویسان فراهم می کند تا بتوانند از راه دور با یکدیگر در ارتباط باشند. این نرم افزار را می توانید از اینجا به راحتی دانلود کنید.

یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است برای شما به وجود آید، این است که فورک در گیت هاب چیست و چه عملکردی را دارد؟ همان طور که در قسمت قبلی به آن اشاره شد امکان این که چند نفر بر روی یک پروژه کار کنند، وجود دارد. فورک کردن به این معناست که شخص می تواند در لوکال شخصی خود تمامی تغییراتی که برنامه نویسان دیگر در پروژه ها داده اند را داشته باشد.

ریپازیتوری در گیت هاب چیست؟

github چیست

شاید با شنیدن این عبارت ترسیده باشد و پیش خود این فکر را داشته باشید که نمی توانید از این برنامه استفاده کنید. قبل از این که بتوانید در برنامه گیت هاب شروع به فعالیت کنید باید یک مخزن و یا ریپازیتوری ایجاد کنید. ریپازیتوری یک فضای نگهداری از اطلاعات است. تصاویر پروژه، ویدیوها، اکسل شیت و… که به هنگام شروع پروژه به آنها نیاز دارید در این مخزن نگهداری می شوند.

ایجاد و انجام تغییرات در شعبه

زمانی که یک برنامه نویس شروع به کدنویسی می کند، نیاز دارد تا چندین نسخه از کدهای خود را داشته باشد. زمانی که یک شعبه داشته باشید، می توانید به صورت همزمان تغییرات چند پروژه که در یک مخزن وجود دارند را ویرایش کنید.

ایجاد و درخواست pull request

از این قابلیت زمانی استفاده می شود که شخص بخواهد، شاخه هایی که در شعبه های دیگر وجود دارند را با یکدیگر تلفیق و ادغام نماید. برای این که برنامه نویسان دیگر بتوانند از تغییرات مطلع شوند، گیت هاب از این طریق به آنها اطلاع می دهد.

سخنی پایانی

در این مقاله در مورد این موضوع که کاربرد گیت هاب چیست توضیحاتی داده شد. به این موضوع توجه داشته باشید که در این پلتفرم تنها شما می توانید پروژه های برنامه نویسی را با دیگران به اشتراک بگذارید و نمی توانید از این پلتفرم شغل مناسب خود را پیدا کنید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و توانسته باشید در خصوص این موضوع که github چیست اطلاعاتی مفید را به دست آورید.

از دیدگاه شما کاربران عزیز ماناسیتی سایت بهترین انتخاب برای خرید سایت با توجه به امکانات بی نظیری که دارد می باشد.  


0/5


(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *