طراحی سایت

بک لینک pbn؛ مفید یا مخرب؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

امروز می‌خواهیم در مورد بک لینک pbn، که احتمالا در مورد آن چیزهایی شنیده‌اید، صحبت کنیم. بک لینک pbn، یکی از روش‌های ایجاد بک لینک است که اگر به درستی ایجاد نشود، به عنوان سئوی کلاه سیاه شناخته شده و شامل پنالتی گوگل می‌شود.

با ما همراه باشید تا به طور کامل با Pbn backlink آشنا شویم.

بک لینک Pbn در سئو چیست؟

pbn، خلاصه عبارت Private Blog Networks و به معنی «شبکه های خصوصی وبلاگ» است. در واقع ما برای لینک سازی به روش pbn، باید یک شبکه وبلاگی با هویت بالا داشته باشیم.

به طور ساده می‌توانیم بگوییم، pbn، مجموعه وبلاگ‌ها و سایت‌هایی است که با هدف لینک سازی و تقویت سایت اصلی ایجاد شده‌اند.

بک لینک پی بی ان چیست

برای ایجاد pbn، وبلاگ‌های متعدد با موضوعات مختلف ایجاد شده و شروع به بالا بردن اعتبار دامنه این وبلاگ‌ها می‌کنند. در پایان این وبلاگ‌ها برای اعتبار بخشیدن به سایت‌های هدف، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، در مورد اموزش ساخت pbn یا همان آموزش لینک سازی pbn، باید بگوییم، pbn یک بک لینک در شبکه چند لایه است که اعتبار بالایی به سایت شما می‌دهد.

 مطلب بک لینک چیست را بخوانید تا به طور کامل با بک لینک و اهمیت آن در سئو آشنا شوید.

از چه زمانی مفهوم pbn در سئو ایجاد شد؟

می‌توانیم بگوییم که PBN، نوع خاصی از Link Farm یا همان مزرعه لینک به حساب می‌آید. مزرعه لینک از سال 1999، در سئو مطرح شد و هدف آن ساخت مجموعه‌ای بزرگ از سایت‌هایی بود که با هم مرتبط بوده و به یک سایت خاص لینک دهی می‌کردند.

در آن سال‌ها، الگوریتم‌های گوگل به اندازه امروز هوشمند و پیشرفته نبودند و برای رتبه دادن به سایت‌ها، به لینک وابستگی زیادی داشتند. تا جایی که خود موتور جستجوی گوگل، فاکتوری به نام Page Rank را برای سایت‌ها محاسبه و اعلام می‌کرد. این فاکتور، بر اساس تعداد و کیفیت لینک‌های ورودی تعیین می‌شد.

کم کم سایت‌های زیادی ساخته شد که با روش‌های مختلف، لینک سازی و کسب درآمد می‌کردند. روش‌هایی مانند: ثبت در سایت‌های دایرکتوری، تبادل لینک دو طرفه، تبادل لینک سه طرفه و… شکل گرفت و خیلی زود به یکی از تکنیک‌های مهم و تاثیرگذار در سئو تبدیل شد.

بعد از مدتی، تعداد وبمسترها و سایت‌هایی که از این روش‌ها استفاده می‌کردند، بسیار زیاد شده و مزرعه‌ها پر از لینک‌هایی با موضوعات پراکنده و نامرتبط شدند. در این زمان، پیدا کردن یک مزرعه خلوت، کارآمد و ارزشمند، کار سختی بود.

ایده ساخت بک لینک pbn چگونه مطرح شد؟

ایده ساخت pbn، اینگونه آغاز شد که وبمسترها به دنبال راه اندازی مزرعه‌های شخصی لینک بودند، چرا که یافتن یک مزرعه خالی و مرتبط، دیگر کار ساده‌ای نبود. ابتدا، راه اندازی وبلاگ‌های تخصصی در سرویس‌های رایگان، به عنوان یک راه حل کارآمد و موثر مطرح شد، چرا که این سایت‌ها رتبه صفحه بالایی داشتند. اما این روش نیز به سرعت همه گیر شد و نتیجه آن، کاهش ارزش وبلاگ‌ها از نظر گوگل و کم شدن تاثیر این مدل pbn بود. مدتی بعد، راه جدیدی برای ساخت pbn مطرح شده و مفهوم آن به Private Backlink Network گسترش پیدا کرد.

ایده بک لینک پی بی ان

دلایل استفاده از بک لینک pbn چیست؟

مهم‌ترین دلایل ساخت pbn عبارت است از:

امکان کنترل کامل و دقیق بر منابع لینک سازی

در صورتی که تمام سایت‌هایی که به شما لینک می‌دهند را تحت نظارت و کنترل خود داشته باشید، هرگز مشکلی بابت حضور سایت‌های رقیب، کاهش کیفیت محتوا، کاهش اعتبار محتوا و… نخواهید داشت.

با توجه به اینکه همه لینک‌ها در اختیار و کنترل خودتان هستند، حتی اگر سایت شما توسط گوگل جریمه شود، می‌توانید به راحتی لینک‌های مخرب و کم ارزش را شناسایی و حذف کرده و به این ترتیب از جریمه گوگل خلاص شوید.

امکان استفاده از دامنه‌های آزاد و معتبر

می‌توانید دامنه‌هایی که هر روز فعالیت خود را به پایان می‌رسانند، پیگیری و کنترل کنید و از میان آن‌ها موضوعات مرتبط با سایت خود را انتخاب کنید.

آسان شدن فرآیند نظارت و کنترل

سایت‌های معتبر و ارزشمند، معمولا برای پذیرش لینک شما و نمایش آن در بخش‌های مختلف سایت، فرآیند سخت و پیچیده‌ای دارند. در واقع، شناسایی این دسته از سایت‎‌ها، ارتباط با مدیر سایت، نظارت بر وجود لینک، حفظ کیفیت محتوا و… بسیار پیچیده و زمانبر است. در حالی که با استفاده از بک لینک pbn می‌توانید این فرآیندها را آسان‌تر کنید.

توجه داشته باشید که این تکنیک‌ها قبلا با موفقیت عمل می‌کرد. اما اکنون که گوگل از این روش برای دستکاری رتبه بندی مطلع شده و بیشتر pbn را به سرعت شناسایی و مجازات می‌کند، استفاده از pbn ها برای ایجاد لینک، نه تنها دیگر ارزشمند نیست، بلکه مضر و خطرناک هم هست. اما چرا استفاده ازPbn backlink خطرناک است؟ در بخش بعد به این سوال پاسخ می‌دهیم.

چرا استفاده از بک لینک pbn خطرناک است؟

گفتیم این استراتژی لینک دهی مورد تایید گوگل نیست به این دلیل که شخصی که pbn را اجرا می‌کند، لازم است دامنه‌های منقضی شده را خریداری کند. به یاد داشته باشید که ایجاد لینک از یک دامنه کاملا جدید، در رتبه بندی جستجوی ارگانیک، هیچ تاثیری نداشته و از نظر سئو نیز ارزشی نخواهد داشت. چرا که شما برای یک بک لینک خرید در وب سایتی که فاقد صلاحیت است، هزینه می‌کنید.

خطر استفاده از پی بی ان

استفاده از pbn برای بک لینک‌ها، معمولا منجر به ضعیف‌ترین رتبه بندی کلمات کلیدی و مجازات گوگل می‌شود. لینک‌های pbn به عنوان سئو کلاه سیاه شناخته شده و شامل اسپم استفاده از سیستم برای دستیابی به رتبه‌های بالاتر می‌شوند.

اکنون مدت‌ها است که گوگل به وسیله برنامه‌های مختلف با pbn ها مبارزه می‌کند. یکی از این برنامه‌ها، طرح لینک J.C. Penney بود که در سال 2011 مطرح شد. همان طور که گوگل هر روز هوشمندتر شده و فناوری‌های بهتر و کارآمدتری را برای مبارزه با تکنیک‌های هرز لینک ایجاد می‌کند، موفقیت در استفاده از بک لینک pbn پیچیده‌تر و دشوارتر می‌شود.

گوگل چگونه بک لینک pbn را شناسایی و جریمه می‌کند؟

موقع راه اندازی یک شبکه خصوصی لینک، به این نکته توجه داشته باشید که الگوریتم‌ها و متخصصان گوگل در مقابل شما قرار دارند. در صورتی که شبکه شما توسط گوگل شناسایی شود، برای همه سایت‌های موجود در آن شبکه، پیامدهای بدی خواهد داشت.

در این بخش روش‌های گوگل برای شناسایی pbn و راه‌های مقابله با آن را بررسی می‌کنیم.

همه دامنه‌ها به نام یک شخص هستند

یکی از معیارهای گوگل برای شناسایی شبکه‌های لینک سازی، مالکیت دامنه‌ها است. اگر همه سایت‌هایی که در یک شبکه قرار گرفته و یکدیگر را تقویت می‌کنند، متعلق به یک شخص یا یک سازمان باشند، درک ارتباط میان آن‌ها بسیار ساده خواهد بود.

جهت جلوگیری از این مشکل، بهتر است دامنه‌های خود را با نام افراد مختلف ثبت کنید.

دامنه‌های خریداری شده، با ماهیت و محتوای جدید فعالیت می‌کنند

همان طور که زمانی را صرف شناسایی و خرید دامنه‌های آزاد و معتبر می‌کنید، باید سعی کنید از محتوا و ساختار آن‌ها نیز اطلاعاتی به دست آورید. چرا که با ایجاد تغییرات مهم و اساسی در ساختار و محتوای سایت، ممکن است گوگل متوجه ورود آن به یک شبکه لینک شود.

سایت‌های شبکه لینک بر روی یک سرور قرار گرفته‌اند

شناسایی شرکت ارائه دهنده هاست، برای گوگل بسیار ساده است. اگر سایت‌هایی که در شبکه شما قرار گرفته و یکدیگر را تقویت می‌کنند، بر روی یک ارائه دهنده با یک IP مشابه باشند، ریسک شناسایی شبکه توسط گوگل، افزایش پیدا خواهد کرد.

برای حل این مشکل باید هاست را از شرکت‌های مختلف تهیه کنید یا اینکه برای هر سایت یک IP اختصاصی تهیه کنید. البته این موارد افزایش هزینه و سخت‌تر شدن مدیریت سایت‌ها را به دنبال خواهد داشت.

محتوای سایت‌ها مشابه هم هستند و به روز رسانی نمی‌شوند

شناسایی و جریمه پی بی ان

قبلا ساخت یک وبلاگ جدید کافی بود و می‌توانستید با کپی کردن محتوا از سایت‌های معتبر، شبکه خود را به روز رسانی کنید. اما امروز برای راه اندازی pbn باید به این نکته توجه کنید که هر کدام از سایت‌های شما باید محتوایی متفاوت و اختصاصی داشته باشد. چرا که الگوریتم‌های گوگل، برای تشخیص و شناسایی محتواهای تکراری، توانای بالایی دارند و در صورتی که چنین صفحاتی را مشاهده کنند، ارزش و اعتباری برای آن‌ها در نظر نمی‌گیرند.

دامنه‌های شما، نه لینک جدیدی دریافت می‌کنند و نه در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند

برای حفظ و ارتقای دامنه‌های خریداری شده، باید برنامه مناسبی داشته باشید. اگر سایت شما لینک‌های جدید دریافت نکند یا پیام‌های رضایتمندی کاربران مانند واکنش و معرفی در شبکه‌های اجتماعی را نداشته باشد، کم کم اعتبار خود را از دست می‌دهد. بنابراین لینک سازی خارجی برای سایت‌هایی که در شبکه شما هستند، اهمیت زیادی دارد.

سایت‌های شبکه، لینک خارجی ندارند

اگر همه سایت‌هایی که در یک شبکه قرار دارند، فقط به تقویت هم بپردازند و به هیچ سایت دیگری در حوزه فعالیت خود لینک ندهند، از نظر گوگل احتمال حضور آن‌ها در یک شبکه زیاد است.

برای حل این مشکل، باید سایت‌های مرجع و مرتبط با حوزه کاری هر دامنه را شناسایی کنید و در بخش‌های مختلف محتوا به آن‌ها لینک دهید.

چرا نباید بک لینک pbn بسازیم؟

حتما تا اینجا متوجه شده‌اید که راه اندازی یک شبکه خصوصی از سایت‌ها چقدر خطرناک و هزینه بر است.

در این بخش دلایل خود را در مورد اینکه pbn دیگر استراتژی چندان مناسبی در سئو نیست، بررسی می‌کنیم.

ساخت و نگهداری از بک لینک pbn هزینه زیادی دارد

فعالیت‌هایی مانند: خرید دامنه، خرید هاست، تهیه IP اختصاصی، مدیریت سایت‌ها، تقویت لینک‌های خارجی و به روز رسانی محتوا، زمان و هزینه زیادی از شما می‌گیرند. پس اگر می‌خواهید بک لینک pbn بسازید، باید زمان و منابع مالی را تامین کنید.

برای ساخت یک شبکه مفید و قدرتمند به زمان زیادی احتیاج دارید

شما باید به طور دائم دامنه‌های آزاد شده را بررسی و خریداری کنید، صفحات قدیمی سایت را شناسایی و آن‌ها را بر روی هاست خود بازسازی کنید. در واقع، برای ساخت یک pbn قدرتمند به تعداد زیادی از این سایت‌ها نیاز دارید و تا زمانی که مزرعه شما ثمر بدهد، باید زمان زیادی را صبر کنید.

همچنین لازم است برای هر کدام از صفحات، محتوای اختصاصی و اطلاعات تماس قرار دهید که انجام همه این کارها بسیار سخت و زمان بر است. پس بهتر است به استراتژی pbn به چشم یک سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنید.

نمی‌توانید بر سایت خود متمرکز شوید

صرف انرژی برای ساخت و به روز رسانی pbn و به بیان دیگر، تمرکز بر روش‌های فریب گوگل، باعث می‌شود زمان کافی برای تمرکز بر سایت خود نداشته باشید.

و در انتها…

ساخت بک لینک pbn یا استفاده از سایر روش‌های سئوی کلاه سیاه، خطرات زیادی دارد و وب سایت شما را در مقابل گوگل و استانداردهای کیفی آن قرار می‌دهد. با استفاده از این روش‌ها، دیگر شانسی برای موفقیت در سئو نخواهید داشت. پس بهتر است سعی کنید از روش‌های سئو کلاه سفید برای رشد موفق و ماندگار وب سایتتان استفاده کنید. هر چند که این روش‎‌ها سخت و وقت گیر هستند، اما در دراز مدت، وب سایت شما را به بالای serp ها می‌رسانند و همان‌جا نگه می‌دارند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *