طراحی سایت

IP اختصاصی در سئو

بتاثیر IP اختصاصی در سئو  

IP اختصاصی در سئو یکی از مزیت هایی است که تاثیر زیادی در سئو یک وب سایت دارد که در این مقاله به IP اختصاصی در سئو میپردازیم

در برخی از مواقع مشاورین سئو کار پیشنهاد میدهند که حتما از IP اختصاصی برای وبسایت‌ها استفاده شود. اما نمیتوان گفت داشتن یک IP اختصاصی باعث پیشرفت سایت در موتورهای جستجو میشود. البته باید این موضوع را از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار داد تا بتوانیم به نتایج دقیق‌تری برسیم.

IP اختصاصی چیست؟

IP منحصر به فردی که تنها سرور آن برای وبسایت شما تعریف شده است. و برای آدرس سایت شما مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع با وارد کردن این ای پی در مرورگر میتوانید به سادگی وارد سایت خودتان شوید. IP اختاصی کامل در نقطه مقابل IP اشتراکی قرار دارد. در ای‌پی اشتراکی سرور یک IP را مابین چندین سایت به اشتراک میگذارد.

سرعت و عملکرد

موضوع مهمی که باعث میشود جایگاه شما را در موتورهای جستجو بهبود دهد عملکرد و سرعت سایت است. گوگل به صورت مستقیم اعلام کرد که سرعت سایت میتواند تاثیر زیادی در رتبه و جایگاه آن سایت داشته باشد. حال اگر از سرور اشتراکی استفاده میکنید حتما سایت‌های مختلفی از یک IP استفاده میکنند.

با این روال ممکن است سایت‌هایی بار ترافیکی بالایی داشته باشند و در زمان پیک بازدید سرعت سایتتان را کاهش بدهد و این موضوع باعث میشود بر سئو سایت شما تاثیر منفی داشته باشد که به همین دلیل ارتباط مستقیم دارند. ولی باز هم نمیتوان گفت داشتن IP اختصاصی در سئو باعث بهبود سایت شما میشود البته این موضوع بدترین مورد در زمینه سایت در نظر گرفته میشود.

بیشتر شرکت های هاستینگ معمولا سرورهای خود را به صورت 24 ساعته مانیتورینگ میکنند. و سایتهایی که بازدید بالایی داشته باشند را به سرورهای مخصوص انتقال میدهند. ابزارهای مخصوصی وجود دارند که با استفاده از آنها میتوانید سایت خودتان را آنالیز کنید و تمام مشکلات سایت را مورد بررسی قرار دهید. با این روش میتوانید با شناخت مشکلات سرعت سایت را افزایش دهید.

امنیت

در سرور اشتراکی تعداد زیادی سایت در IP قرار میگیرد. زمانی که سایتی دارای بدافزار و یا ویروس و مشکلات امنیتی باشد مرورگر سیستم به کاربران آن سایت پیغام میدهند که سایتی که در حال استفاده از آن هستید دارای خطرات احتمالی است.

امروزه مرورگرها و آنتی ویروس‌ها IPهای مخرب را وارد بلک لیستشان میکنند حال اگر وبسایتتان داخل همینIP  باشد شما هم با مشکلاتی روبرو میشوید. در این بخش IP اختصاصی در سئو میتواند یک مزیت به حساب بیاید. البته این مشکلات همیشه به وجود نمی‌آید.

 گواهی امنیتی SSL

ترافیک سایت شما را SSL ها رمزگذاری میکنند. این SSL برای وبسایت‌هایی که اطلاعات کاربر را ذخیره سازی میکنند و یا سایت هایی که دارای فروش آنلاین هستند بسیار مهم و ضروری است. چندین سال پیش برای آن که بتوانید SSL را بر روی سایتتان فعال کنید نیازمند یک IP اختصاصی در سئو وبسایت بود.

امروزه اگر سایتتان از پروتکل https بهره‌مند نشود جز سایت‌های ناامن شناسایی میشود و این موضوع میتواند ضرر بزرگی به سایت و ترافیک آن وارد کند همچنین اگر این روند را فالوو و یا دنبال کنید ممکن است بعد از چند اختار به صورت کلی وب سایت شما از طرف گوگل بسته شود.

وبسایت‌های اسپم

IP اختصاصی در سئو و همچنین زمانی که در یک IP، سایت‌های گوناگونی قرار میگیرد برخی از سایت‌ها در این ای‌پی اسپم شناخته میشود. در این حالت گوگل آنها را به شدت تنبیه میکند. ولی در این حالت گوگل متوجه‌ایم میشود که امکان دارد این IP اشتراکی باشد. پس سایت هایی که در کنار سایت اسپمی در حال فعالیت هستند میتوانند فعالیت خودشان را به خوبی ادامه بدهند.

اما نگرانی اصلی هنگامی است که سایتی عادی در کنار سایت اسپمی در حال فعالیت باشد در این حالت تاثیر منفی بر روی سایت ایجاد میشود. همانطور که گفته شد شرکت‌های هاستینگ سرورهای خود را دائم مورد بررسی قرار میدهند و امکان بروز این مشکلات بسیار کم است.

نتیجه گیری

طی توضیحاتی که در این مقاله داه شد IP اختصاصی در سئو قطعا دلیل موفقیت به حساب نمی‌آید. و نمیتوان نشان دهنده تغییرات بزرگ وشگرفی باشد ولی بهتر است برای وبسایتتان از IP اختصاصی استفاده کنید. بهتر است طراحی سایت خود را با ابزار گوگل وبمستر تولز آنالیز کنید و با بررسی مشکلات سایتتان در جهت بهبود هر چه بهتر آن تلاش کنید.

البته در زمینه سئو سایت آخرین موردی که باید به آن توجه داشته باشید IPاختصاصی است و نباید چندان نگران این مورد باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *