طراحی سایت

مزیت های طراحی سایت با بوت استرپ چیست؟

طراحی سایت با بوت استرپ مزیت های بسیاری فراوانی دارد ازجمله جذب مخاطبان فراوان از طریق گوشی های هوشمند و تبلت می باشد. بوت استرپ بصورت کلی یک فریم ورک است که شما می توانید برای طراحی سایت ریسپانسیو از آن استفاده کنید. در این مقاله شما را با مزیت های طراحی وب سایت با بوت استرپ بیشتر آشنا خواهید شد .

در گذشته افراد برای تحقیق در مورد موضوعی خاص و یا پیدا کردن سوالات احتمالی خود، به سمت کامپیوترهای خود ‌می‌رفتند و با استفاده از اینترنت و با متوسل شدن به موتورهای جستجو سعی در پیدا کردن جواب مناسب داشتند. اما امروزه با وجود گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و حتی تلویزیون‌های هوشمند، استفاده از اینترنت و جستجو در موتورهای جستجو گسترده‌تر شده است. کاربران انتظار دارند سایتی که در گوشی و تبلت خود مشاهده می‌کنند، نمایشی مشابه به آنچه در کامپیوتر و لپ تاپ می‌بینند داشته باشد.
وب سایت طراحی شده ‌می‌تواند مخاطبان متفاوتی داشته باشد. برخی از این مخاطبان ترجیح ‌می‌دهند محتوای سایت‌ها را در کامپیوتر و لپ تاپ‌های خود مشاهده کنند و برخی علاقه‌مند به استفاده از وب‌سایت‌ها در گوشی‌های هوشمند خود هستند. لذا طراحی وب سایت باید به گونه‌ای باشد که نمایش سایت در هر دستگاهی به شکلی صحیح انجام شده تا هر نوع مخاطبی را مجذوب خود کند. برای نمایش صحیح سایت‌ها در دستگاه‌های مختلف از جمله تلفن‌های هوشمند، تبلت و کامپیوتر و حتی تلویزیون‌های هوشمند از تکنولوژی ریسپانسیو و یا واکنش گرایی استفاده ‌می‌گردد.

پیشنهاد سیتی سایت: bootstrap و کاربرد آن

بوت استرپ چیست؟

طراحی سایت با بوت استرپ

Bootstrap در حقیقت فریم وورکی است که از سه زبان HTML ، CSS ، JQuery ‌تشکیل شده است. در ابتدا لازم است توضیحی مختصر درباره هر کدام از این زبان‌ها داده شود. ‌HTML ‌برای ساختار و قالب محتوا استفاده ‌می‌شود. CSS ‌جهت شکل دادن به ساختارهای ایجاد شده در HTML ‌استفاده می‌شود و باعث ‌می‌شود سایت طراحی شده ظاهر مناسب و بهتری داشته باشد. همچنین JQuery ‌برای اضافه کردن امکانات و وظایف بیشتر در سایت کاربرد دارد. حال بوت استرپ با دارا بودن هر سه زبان، بستری مناسب را برای طراحی یک سایت کامل و واکنشگرا در اختیار طراحان سایت قرار داده است. طراحان وب با استفاده از بوت استرپ نیازی به نوشتن کدهای پیچیده و طولانی نداشته و ‌می‌توانند از کدهای موجود که از قبل آماده شده‌اند استفاده کنند.

همچنین فراهم آوردن فضایی ساده برای طراحی وب سایت برای کسانی که حداقل با HTML ‌و ‌CSS ‌آشنایی دارند از مزایای بوت استرپ ‌می‌باشد. در کنار تما‌می‌این موارد، طراحی با بوت استرپ امکان تفکیک بخش‌های مختلف سایت جهت افزودن کدها را فراهم آورده است.
بوت استرپ کاملا open source ‌بوده و قابلیت بهینه‌سازی دارد. همچنین در هنگام نصب ‌می‌توان آن را به صورت کاملا سفارشی نصب کرد و با کاهش حجم موارد قابل نصب، از حجم نهایی آن کم کرد.
در نهایت ‌می‌توان به سازگار بودن وب‌سایت‌های طراحی شده با بوت استرپ با تمامی مرورگرها از جمله Firefox ، chrome ، safari، IE و … اشاره نمود.
علاوه بر مزایایی که از بوت استرپ گفته شد، بهتر است از معایب آن نیز گفته شود. فایل‌های ایجاد شده با بوت استرپ دارای حجم زیادی می‌باشد. هرچند برنامه نویسان با تجربه کافی ‌می‌توانند با حذف برخی از کدها، از حجم فایل‌ها بکاهند ولی افراد آماتور قادر به کم کردم حجم نسبی این فایل‌ها نخواهند بود. همچنین برخی از ترکیب بندی‌ها در بوت استرپ کمی پیچیده بوده و ریسپانسیو کردن بخش‌هایی از سایت مانند جدول‌ها به دلیل ساختار شبکه ای سخت ‌می‌باشد.

مزایایی طراحی وب سایت با بوت استرپ

طراحی سایت با بوت استرپ

از مزایای ریسپانسیو بودن سایت ‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش زمان و هزینه طراحی سایت با نسخه های مختلف
  • عدم نیاز به تولید محتوای گوناگون برای نسخه های متفاوت
  • افزایش مخاطبان به دلیل امکان نمایش یکسان در نمایشگرهای متفاوت
  • جذب مخاطبان مختلف با سلیقه های گوناگون
  • وارد شدن تعداد کثیری از کاربران به سایت از طریق گوشی های هوشمند

لذا ‌می‌توان نتیجه گیری کرد که طراحی سایت ریسپانسیو و واکنش گرا از اهمیت بالایی برخوردار است. روش‌های متعددی برای طراحی ریسپانسیو در دسترس طراحان وب قرار دارد.

نویسنده:  الهام کرامتی

 

برچسب ها :

منبع :
getbootstrap.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *