طراحی سایت

شوک محتوایی

شوک محتوایی چیست؟راهکارهای مقابله با آن چگونه است؟         

اگر با واژه شوک محتوایی آشنایی نداشته باشید ولی حتما آن را تجربه کرده‌اید. این شوک در واقع به عنوان اضافه بار به حساب می‌آید. به این منظور که حجم زیادی از محتوا به صورت روزانه ایجاد میشود که در توان ما نیست از آن استفاده کنیم. شوک محتوا به فرایندی گفته می‌شود که در آن محتواهای بسیار زیادی تولید می‌شود. این میزان محتوا باعث می‌شود کیفیت محتوا در تمام اینترنت کاهش بیابد.

در بین اخبار جعلی و یا اطلاعات نادرست, موتورهای جستجو برای یافتن بهترین و قابل اعتماد‌ترین سایت با مشکل روبرو می‌شود. از این رو کاربران به سایت‌هایی هدایت خواهند شد که از نظر موتور جستجو با ارزش به حساب نمی‌آید. شوک محتوا زمانی ایجاد می‌شود که کاربران از از اطلاعات موجود اشباع بشوند و به مطالبی که در فضای اینترنت می‌خوانند توجه کمی داشته باشند.

به چه دلیل شوک محتوایی اتفاق می‌افتد؟

سال‌های زیادی بازاریابی محتوایی در دوران خوبی به سر میبرد. سایت‌هایی که بهترین محتواها را ایجاد میکردند به سرعت می‌توانستند در موتورهای جستجو بهترین رتبه را بدست بیاورند. در این شرایط کاربران به دنبال محتوای بیشتر بودند تا آن را مصرف کنند. در آن دوران زمانی که محتوایی جدید در زمینه موضوعی ایجاد می‌شد به آن بیشتر توجه میشد. آن محتواها را بین اطرافیان خود به اشتراک می‌گذاشتند و یا به محتواهای خودشان آن را پیوند می‌زدند.

بعد از این دوران کارها خراب شد زیرا همه کسب و کارها حتی آنهایی که شرکت کوچکی داشتند وارد بازاریابی محتوایی شدند و شروع به تولید محتوا کردند. این هجوم بالا در زمینه عرضه محتوا برای کاربرها بسیار زیاد بود ولی در مقابل تقاضای در زمینه آن موضوع کاهش مییابد. میزان عرضه محتوایی از تقاضای آن پیشی میگیرد و شوک محتوایی به وجود می‎آید.

وجود شوک محتوا را چگونه بررسی کنیم؟

اگر در زمینه تولید محتوا و سئو در حال فعالیت هستید و هر روزه با دیجیتال مارکتینگ کار میکنید باید به شوک محتوا توجه داشته باشید. برخی از مواقع ممکن است محتوایی را درون سایتتان قرار دهید که از نظر خودتان هیج مشکلی ندارد. با خودتان تصور می‌کنید این محتوا در سایت بیشترین توجه را به خود اختصاص میدهد. ولی با گذشت زمان میبینید که محتوایتان حتی به خوبی هم دیده نشده به این رویداد شوک محتوا می‌گویند. در این حالت مهم نیست که محتوای شما به چه میزان با کیفیت باشد. تعداد بالای محتوا باعث میشود کسی روی محتوای سایت شما تمرکزی نداشته باشد. در این وضعیت از نادیده گرفته شدن محتوای خود تعجب نکنید.

چه علائم‌هایی در این وضعیت مشاهده می‌شود که شما میتوانید متوجه شوید محتوای شما دچار این شوک شده است؟ افزایش میزان پرش, کاهش میزان کلیک و کاهش نرخ تبدیل این مواردنشانه‌هایی است که شما میتوانید با بررسی آن متوجه شوید دچار چنین مشکلی شده‌اید.

چگونه با شوک محتوایی مقابله کنیم؟

برای مقابله با چنین مشکلی هیچ راه حل مشخص شده‌ای وجود ندارد. در واقع هیچ راهی نیست که محتوای سایت شما به سرعت برجسته و دیده شود. اما در ادامه برخی از روش‌ها را ارائه می‌دهیم که بهتر است در این بازار محتوایی به آن توجه داشته باشید.

اولین نفر در مورد موضوعی باشید

هنوز هم بخش های زیادی وجود دارد که هیچ کس دردنیای محتوا وارد آن نشده باشد. بهتر است هر چه زودتر اقدام کنید و خودتان را به عنوان یک مرجع به کاربران معرفی کنید. اگر تصور میکنید در زمینه کاری خود بهترین محتواها را دارید باز هم میتوانید به یک جایگاه هدفمند برسید و در آن بخش به بهترین جایگاه برسید.

تبلیغات خوب

هر محتوایی هم که دارای بهترین کیفیت ممکن باشد بدون داشتن تبلیغات به شوک محتوایی میرسد. تبلیغات موثر برای محتوا امری ضروری است. داشتن یک استراتژی خوب میتواند بر روی محتوای معمولی هم بهترین اثر را بگذارد.

دقت داشته باشید که بخش‌های خاصی از محتوای شما می‌تواند به تبلیغات طبیعی کمک کند. مثلا: تصاویر و عنوان‌ها در محتوا بسیار مهم به حساب می‌آیند. البته می توانید از محتواهای موفق هم بهره‌مند شوید. در این صورت شوک محتوا را برای خودتان به یک چالش مبدل میکنید.

توجه به نیاز مخاطبین

به این موضوع توجه زیادی داشته باشید که آیا محتوای شما میتواند نیازه و مشکل کاربری را حل کند و یا خیر؟ زمانی که شما محتوایی را تولید کنید ولی نتواند مشکل کسی را حل کند هر چند هم مطالب خوب باشد ولی این زحمات بی‌فایده به حساب می‌آید.

منحصر به فرد بودن

منحصر به فرد بودن یک محتوا باعث میشود دیجیتال مارکتینگ خودتان را نسبت دیگر افراد متمایز کنید. البته برخی از سایت ها هنوز هم به دنبال وبلاگ‌هایی هستند که کاربران چندین بار آنها را بررسی کرده و خوانده‌اند.

پس بهتر است به دنبال محتواهایی باشید که در روند آیندگان مناسب به حساب بیاید. این مورد باید برای سازندگان محتوا مورد توجه قرار بگیرد. با تولید محتوا در مورد یک موضوع بزرگ و انقلابی میتوانید با سرعت بیشتری توجه‌ها را به سمت و سوی خود جلب کنید.

توجه داشتن به صداقت

صداقت داشتن با مخاطب باعث میشود شوک محتوایی ایجاد نشود. وجود صداقت اعتماد کاربران را به خود جذب میکند. صداقت داشتن یک جنبه انسانی است که با گذر زمان کاربران از شما قدردانی میکنند.

شوک محتوایی چه پیامدهایی را به همراه دارد؟

این شوک برای بسیاری از افراد دارای پیامدهای ناگواری است. مخاطبان در زمان روبرو شدن با چنین محتوایی آنقدر در مطالب دروغ و بی‌کیفیت غوطه‌ور می‌شوند که نمی‌توانند تشخیص دهند چه مواردی درست است. در این بین سلیقه و نظرات مخاطبان بسیار سطحی شمرده می‌شود. با این کار تمام زحمات افراد حرفه‌ای هم به هدر می رود و محتوای مناسب آنها هم در سطح اینترنت گم خواهد شد. کاربران اعتماد خودشان را به صورت کامل از دست می‌دهند به همین منظور شوک محتوا جز بازی‌هایی به حساب می‌آید که دوسر سوخت هستند. در مجموع همان طور که گفته شد شوک محتوا از روند محتواهای بسیار زیاد و بی‌کیفیت به وجود می‌آید. اما شما می‌توانید در دنیای اینترنتی خود به موارد گوناگونی توجه داشته باشید که وارد چنین درد سری نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *