طراحی سایت

نحوه انتخاب دامنه سایت + نکات انتخاب دامنه

بهترین دامنه برای سایت چیست؟ نحوه انتخاب دامنه سایت چگونه است؟ یکی از اصول طراحی سایت انتحاب دامنه ای مناسب می باشد چرا که برند مان با دامنه ای که انتخاب کرده  ایم معرفی می شود . انتخاب دامنه برای سایت مانند انتخاب نام مهم و حساس است انتخاب نادرست دامنه سبب کاهش رغبت بازدید از وب‌سایت شما خواهد شد پس توجه به این مقوله ضروری است. همراه ما باشید تا نکاتی که بایستی در انتخای دامنه به آنها دقت کنید را برایتان شرح دهیم

البته اگر انتهای دامنه برایتان مشکل است می توانید آن را به تیم سیتی سایت بسیپارید تا با توجه به حوزه کاری و برند تان در انتخاب دامنه به شما کمک کرده و دامنه های پیشنهادی مان را ارائه کنیم

نام دامنه باید آسان باشد

جدا از انتخاب دامنه برای سایت و انتخاب دامنه خوب، نام دامنه باید آسان و کاربردی باشد یافتن نامی که تایپ آن، به‌خصوص در زبان انگلیسی راحت باشد که این امری ضروری است. تا جایی که امکان دارد از انتخاب واژه‌هایی که می‌توان آن‌ها را به چند شکل تایپ کرد باید پرهیز کرد. همچنین انتخاب دامنه‌ای که راحت و ساده نوشته شود سبب می‌شود دامنه شما در ذهن مخاطب باقی بماند پس کاربر راحت‌تر می‌تواند در دفعات بعدی به سایت شما سر بزند.

انتخاب دامنه برای وب سایت
انتخاب دامنه برای وب سایت

دامنه سایت باید کوتاه و مختصر باشد

بهترین دامنه برای سایت دامنه‌ای است کوتاه و کاربردی باشد همیشه بهترین دامنه برای سایت از چنین ویژگی‌هایی برخوردارند. اگر در انتخاب اسم دامنه سایت نام دامنه شما طولانی و پیچیده باشد و یا خوانایی لازم را نداشته باشد، مطمئناً در هنگام واردکردن آن در مرورگر خود با مشکل مواجه خواهید شد.

پس تا جایی که امکان دارد دامنه خود را کوتاه کنید. دامنه‌های کوتاه نه‌تنها به‌راحتی قابل نوشتن هستند، بلکه به‌خوبی در یاد می‌مانند.دامنه کوتاه امری ضروری است؛ زیرا سبب می‌شود نوشتن آن ساده‌تر گردد و کاربر با درصد خطای کمتری آن را تایپ کند و سریع‌تر به سایت شما سر بزند.

استفاده از کلمات کلیدی در انتخاب اسم دامنه برای سایت

همیشه در تمامی موضوعات  یک‌سری کلمات کلیدی وجود دارد و سعی کنید از کلمات کلیدی مرتبط با زمینه فعالیت خود در نام دامنه‌تان، استفاده کنید.

انتخاب اسم دامنه سایت به این روش چند مزیت دارد از جمله این مزیت‌ها:

  • از نظر سئو و رتبه‌بندی، به نفع وب‌سایت شماست.
  • برای کاربران مفهوم و قابل‌درک است.
  • به برندسازی تجارت شما کمک می‌کند.
  • سعی کنید از کلمات کلیدی استفاده کنید که کاربران در موتورهای جستجوگر به دنبالشان هستند.
  • در ضمن اگر کلمه کلیدی شما در ابتدای نام دامنه‌تان بیاید تأثیر آن بیشتر از وقتی خواهد بود که کلمه کلیدی موردنظرتان در ابتدای دامنه نباشد.

استفاده‌نکردن از اعداد و خط تیره در انتخاب اسم دامنه سایت

بهترین دامنه برای سایت دامنه‌ای است که در انتخاب نام آن تاحدامکان از اعداد در انتخاب اسم دامنه استفاده نشود زیرا هنگامی که کاربران نام وب‌سایت شما را می‌شنوند نمی‌دانند که شما در نام دامنه از عدد استفاده کرده‌اید یا اینکه آن را به‌صورت حروف (five یا Panj) استفاده از خط تیره نیز مشکلات مشابهی را به همراه خواهد داشت.

استفاده از خط تیره در دامنه می‌تواند شما را به‌عنوان اسپم به موتور جستجوگر بشناساند. تا جای امکان، تنها از یک خط تیره در دامنه خود استفاده کنید.

اعداد همواره سبب بروز کج‌فهمی می‌شوند و در نهایت گیج‌شدگی را به کاربر منتقل می‌کند و هنگام تایپ دامنه کاربر را به‌اشتباه می‌اندازد اگر به‌اجبار باید از آنها استفاده کنید بهتر است همه دامنه‌های عددی و حروفی مشابه آن را نیز ثبت کنید.

دامنه سایت باید به‌آسانی در یاد بماند

هم اکنون، بیش از میلیون‌ها دامنه در سراسر جهان به ثبت رسیده است. بسیاری از این دامنه‌ها، تنها شامل یک کلمه کلیدی مهم هستند و معمولاً با قیمت‌های بالایی به فروش می‌رسند. اما این نکته نباید مانع خلاقیت شما شود.

پیشنهاد می‌کنیم با ادغام چند کلمه کلیدی مهم از تجارتتان، نام دامنه‌ای را انتخاب کنید که به‌راحتی در یادها بماند. قبل از ثبت دامنه سعی کنید آن را با دوستان و آشنایان خود مطرح کنید و نظرشان را درباره آنها بدانید. این کار باعث می‌شود با ذهنیت کاربران خود آشنا شوید.

پیش از انتخاب دامنه سایت، دربارۀ آن تحقیق کنید

اگر نام دامنه‌ای را برای سایت خود در نظر گرفته‌اید، حتماً پیش از اقدام به ثبت دربارۀ آن تحقیق کنید بهترین دامنه را برای سایت خود انتخاب کنید.

به‌این‌ترتیب خواهید دانست که هیچ شرکت دیگری این نام را تحت انحصار خود ندارد. حتی گاهی اوقات ممکن است نام دامنه انتخابی شما، بسیار خوب باشد؛ اما به دلیل تشابه آن با شرکتی قدیمی‌تر، کاربران نام شما را با ایشان اشتباه بگیرند.

پس حتماً درباره انتخاب دامنه برای سایت تحقیق کنید.

استفاده از پسوند مناسب برای انتخاب دامنه خوب

پسوندها، همان کلمات اختصاری هستند که در انتهای نام دامنه قرار می‌گیرند، مانند .com، .net و … .

هر کدام از این پسوندهای دامنه، استفاده خاص خود را دارند و مربوط به تجارت خاصی می‌شوند.

هم اکنون .com که مخفف عبارت company ، محبوب‌ترین پسوند دامنه در جهان به شمار می‌آید، اما به دلیل ثبت دامنه‌های .com بسیار، پیداکردن نام دامنه‌ای کوتاه با این پسوند، دشوار است.

همچنین برای انتخاب دامنه خوب باید پسوند متناسب با آن گزیده شود.

انتخاب دامنه سایت
انتخاب دامنه سایت

انواع پسوند دامنه‌های بین‌المللی

net : مخفف network به معنای شبکه استو عموماً برای سایت‌های ارائه خدمات اینترنتی و شبکه‌های کامپیوتری و شبکه‌های اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود.

com :  این دامنه معروف‌ترین و محبوب‌ترین دامنه در دنیا است.

org :  مخفف کلمه organization یعنی سازمان یا تشکیلات می‌باشد و معمولاً توسط سازمان‌ها و نهاد که غالباً غیره تجاری هستند استفاده می‌شوند.

info :  مخفف کلمه information به معنی اطلاعات می‌باشد و بیشتر برای سایت‌های اطلاع‌رسانی کاربرد دارد.

gov :  این پسوند مخفف کلمه  Government یعنی دولت است و بیشتر برای سازمان‌های دولتی کاربرد دارد.

edu :  مخفف کلمه education به معنی تحصیل و فراگیری دانش است و برای مؤسسات آموزشی و علمی کاربرد دارد.

biz : این دامنه مخفف کلمه business به معنی تجارت است و معمولاً برای سایت‌های تجاری و تجارت الکترونیک استفاده می‌شود.

انواع دامنه سایت
انواع دامنه سایت

انواع پسوند دامنه .ir  

پسوند ir : پسوند دامنه‌های ایرانی می‌باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسماً مقیم ایران هستند انجام می‌شود.

co.ir :  این پسوند مخصوص سازمان‌ها و شرکت‌های غیردولتی می‌باشد. شرکت‌های متقاضی این پسوند باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

 ac.ir : این دامنه مخصوص مؤسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می‌باشد.

sch.ir :  این پسوند مختص برای مدارس، مؤسسات آموزشی و سایر سازمان‌های آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش‌وپرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ مؤسسه الزامی می‌باشد.

net.ir :  این دامنه مخصوص شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات شبکه و ISPها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می‌باشد.

gov.ir :  عمومیت این پسوند برای بخش‌های اجرایی مؤسسات و وزارتخانه‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ مؤسسه الزامی می‌باشد.

org.ir :  پسوندی برای انجمن‌های علمی، سازمان‌های غیرانتفاعی رسمی و مؤسسات بین‌المللی ثبت شده که دولت ایران یا یکی از مؤسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی مؤسسه الزامی می‌باشد.

id.ir : کاربرد این پسوند برای اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می‌باشد.

نکته: درست است که استفاده از پسوند .ir مانند .com مرسوم نیست. اما اگر فعالیت تجاری شما محدود به ایران است، استفاده از این پسوند می‌تواند برای جستجوهای گوگل مرتبط با ایران و زبان فارسی مؤثر باشد و رتبه سایت شما را افزایش دهد.

نکته: اگر فکر می‌کنید که ممکن است روزی از تبلیغات گوگل ادوردز استفاده کنید، در نظر داشته باشید که دامنه ir. تحریم است و برای این نوع تبلیغات نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

راه‌حل این است که در کنار پسوند ir. پسوند دیگری مثل com. نیز برای نام دامنه‌تان تهیه کنید.

محافظت و ساخت برند

برای‌آنکه از نام تجاری خود محافظت کنید، باید شکل‌های مختلف نوشتاری نام دامنه خود را نیز خریداری کنید. به‌این‌ترتیب، رقبایتان نمی‌توانند دامنه‌ای شبیه به دامنه شما را ایجاد کنند و مشتریان شما را به سمت خود هدایت کنند.

تمدید دامنه

و به‌عنوان آخرین نکته، موعد تمدید دامنه وب‌سایتتان را فراموش نکنید. البته شرکت‌های معتبر ثبت دامنه، یک یا دو ماه قبل از موعد اتمام اشتراکتان این موضوع را به شما اطلاع می‌دهند.

اشتراک‌های نام دامین معمولاً یک تا ده‌ساله هستند. اگر برایتان مقدور است یک اشتراک طولانی تهیه کنید و مهم‌تر از آن، با یک شرکت معتبر کار کنید.

زمان را از دست ندهید

نام دامنه‌ها به‌سرعت به فروش می‌رسند اگر نام دامنه‌ای سراغ دارید و آن را پسندیده‌اید سریع آن را ثبت کنید.  دامنه‌ها بسیار ارزان‌اند اما همواره آزاد و قابل‌دسترس نیستند پس بهتر است اگر نام دامنه‌ای سراغ دارید آن را ثبت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *