طراحی سایت

گواهینامه تحلیل کسب و کار را چگونه دریافت کنیم؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

همه می‌دانیم که تجزیه و تحلیل کسب‌وکار برای مدیریت پروژه‌ها اهمیت زیادی دارد. شما به عنوان یک متخصص تجزیه و تحلیل کسب و کار (BA) با دریافت گواهینامه تحلیل کسب و کار، می‌توانید فرصت‌های پیش روی سازمانتان را شناسایی کرده و شغل خود را در مسیر تازه‌ای قرار دهید.

اما چطور می‌توانید به یک تحلیلگر موفق در کسب و کارتان تبدیل شوید و گواهینامه دریافت کنید؟

گواهینامه‌های موسسه بین ‌المللی تجزیه و تحلیل کسب‌وکار (IIBA) در سطح جهانی شناخته شده‌اند، این گواهینامه‌ها متخصصان تحلیل کسب‌وکار را به تخصص و شایستگی‌های کلیدی مجهز کرده و به رشد کسب‌وکار و افزایش درآمد شما کمک می‌کنند.

همراه ما باشید تا ضمن معرفی انواع گواهینامه‌‌های تحلیل کسب‌وکار مراحل دریافت و صدور آنها را نیز بررسی کنیم.

چرا تحلیل کسب ‌و کار برای سازمان‌ها ضروری است؟

اما پیش از پرداختن به موضوع گواهینامه تحلیل کسب‌ و کار، خوب است بدانیم، تجزیه و تحلیل کسب و کار برای همه انواع سازمان‌ها ضروری و حیاتی است. به‌طورکلی، تحلیل کسب‌وکار، مبتنی بر 2 محور اصلی است:

 • مسائل و مشکلات کسب و کار
 • فرصت‌های کسب و کار

هیچ سازمانی را نمی‌توانید پیدا کنید که مشکلی نداشته باشد، با تحلیل دقیق کسب و کار، می‌توانید مشکلات و نواقص کسب و کار خود را رفع کنید. از سوی دیگر، دنیای پر از تغییر و تحول امروز، فرصت‌های زیادی را برای سازمان‌ها ایجاد می‌کند که اگر به سراغ آنها نروند، رقبا به سرعت این فرصت‌ها از آن خود می‌کنند. بنابراین، راه غلبه بر مشکلات و دست پیدا کردن به فرصت‌ها، تحلیل کسب و کار است.

اینجا به شما خواهیم گفت چگونه کسب و کارتان را تحلیل کنید.

تحلیل کسب و کار

مراکز مهم ارائه گواهینامه تحلیل کسب و کار

موسسه IIBA

IIBA فرم کوتاه عبارت International Institute of Business Analysis، یک آموزشگاه بین المللی در حوزه تحلیل کسب و کار و ارائه گواهینامه تحلیل کسب و کار است که به تحلیلگران کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را توسعه داده و در شغل خود پیشرفت کنند. هدف اصلی این موسسه، تعریف نقش حرفه‌ای تحلیل‌گر، به صورت تخصصی در همه حوزه‌های کسب و کار است. در واقع، این موضوع که چگونه نقشی به نام تحلیلگر کسب و کار به دنبال خلق ارزش بیشتر برای ذینفعان است، توسط این استاندارد تشریح می‌‌شود. ارزشی که در قالب پاسخگویی به یک مشکل، استفاده از یک فرصت و یا رعایت یک الزام قانونی صورت می‌پذیرد. تحلیلگر کسب و کار نیز با ارائه راه حلی که با الزامات فضای کسب و کار هماهنگ است، نسبت به ایجاد تغییرات موثر و مناسب اقدام می‌کند. این تغییر ارزش‌های بیشتر مانند: کاهش هزینه‌ها، افزایش کیفیت محصولات، افزایش درآمد و… را به دنبال دارد.

موسسه IIBA، در حوزه تحلیل کسب و کار، چند گواهینامه ارائه می‌دهد که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

 • گواهینامه ECBA

ECBA (Entry Certification in Business Analysis) گواهینامه ورود به تجزیه و تحلیل کسب و کار است. این گواهینامه، دانش لازم در مورد چگونگی دستیابی به تجزیه و تحلیل کسب و کار را با توجه به راهنمای BABOK پوشش می‌دهد. همچنین، نشان می‌دهد که شما برای ورود به حوزه تجزیه و تحلیل کسب و کار، دانش و مهارت لازم را دارید.

 • گواهینامه CCBA

CCBA (Certification of Capability in Business Analysis)، گواهینامه توانایی در تجزیه و تحلیل کسب و کار است. این مدرک، برای آن دسته از تحلیلگرانی مناسب است که سابقه بیشتری در تحلیل کسب و کار و توانایی بیشتری در پذیرش مسئولیت‌های بزرگتر و پیچیده‌تر دارند.

 • گواهینامه CBAP

CBAP (Certified Business Analysis Professional) ، گواهی کارشناس معتبر تجزیه و تحلیل کسب و کار، مخصوص افرادی است که در حوزه تحلیل یک کسب و کار، تجربه زیادی دارند. در واقع، این گواهینامه را متخصصان BA دریافت می‌کنند.

 • گواهینامه AAC

AAC (Agile Analysis Certification)، گواهینامه تجزیه و تحلیل چابک، به نیاز و تقاضا برای تحلیلگران و کسب و کارهای چابک جهت همکاری در تغییر و تحولات پروژه می‌پردازد.

AAC، با تقویت مهارت‌ها و تخصص‌های تحلیلگران، بر استفاده از یک چشم انداز چابک در چارچوب تجزیه و تحلیل کسب و کار متمرکز است.

این گواهینامه تحلیل کسب و کار برای:

 • متخصصان BA که در محیط‌های چابک فعالیت می‌کنند.
 • افرادی که می‌خواهند مجموعه مهارت‌ها و تخصص‌های تجزیه و تحلیل کسب و کار خود را افزایش دهند.
 • و برای به روز ماندن در مورد بهترین شیوه‌ها و روندهای صنعت کاربرد دارد.

 

 • گواهینامه CBDA

CBDA (Certification in Business Data Analytics)، گواهینامه تجزیه و تحلیل داده‌های کسب و کار، توانایی شما را برای اجرای موثر فعالیت‌ها تشخیص می‌دهد و از ابتکارات تجزیه و تحیلی کسب و کار حمایت می‌کند.

این گواهینامه، کارفرمایان را از علاقه‌مندی‌ها و شایستگی‌های شما در انجام تجزیه و تحلیل کسب و کار در طرح‌های تحلیلی مطلع می‌کند. علاوه بر این، به شایستگی متخصصان ماهر در تجزیه و تحلیل داده‌های کسب و کار برای سازمان‌هایی که به دنبال این مهارت‌ها هستند، کمک می‌کند.

 • گواهینامه CCA

CCA (Certificate in Cybersecurity Analysis)، گواهینامه تجزیه و تحلیل امنیت سایبری.

دو موسسه IIBA و IEEE Computer Society برای ارائه یک برنامه آموزش قدرتمند و موثر و همچنین، صدور گواهینامه در تجزیه و تحلیل امنیت سایبری با هم همکاری می‌کنند. این دوره‌ها توسط دو متخصص برجسته در تجزیه و تحلیل امنیت سایبری ارائه می‌شود و مطالب آموزشی با استانداردهای امنیت سایبری کاملا هماهنگ است.

برنامه IIBA و IEEE Computer Society، اعتبار یک گواهینامه مشترک و فرصت یادگیری مفاهیم مهم و کلیدی امنیت سایبری و ابزارهایی را که متخصصان تحلیل کسب و کار برای نشان دادن شایستگی‌های اصلی به آنها نیاز دارند را فراهم می‌کند.

 • گواهینامه POA

POA (Product Ownership Analysis)، برنامه صدور گواهینامه تجزیه و تحلیل مالکیت محصول، رشته‌ای در حال بررسی و مطالعه است که دارای مجموعه‌ای از روش‌ها، فرآیندها و رویه‌ها برای ایجاد نتایج موفق است. POA، شامل استفاده از تکنیک‌های خاص و توسعه شایستگی‌های کلیدی است. این برنامه، به صاحبان محصول و اعضای تیم، ابزارها، تکنیک‌ها، رویکردها و ارزش‌های اساسی Agile را ارئه می‌دهد.

موسسه PMI

یکی دیگر از مراکز ارائه گواهینامه تحلیل کسب و کار، موسسه PMI (Project Management Institute) است. این موسسه، در خصوص تحلیل کسب و کار، تنها یک گواهینامه ارائه می‌کند. راهنمای PMI در تحلیل کسب و کار، برای رفع نیازهای سازمان و متخصصان تحلیل کسب و کار، از طریق ارائه دانش عملی و روش‌های مناسب برای کمک به پروژه، برنامه، موفقیت محصول و ارائه راهکارهای باکیفیت در نظر گرفته شده است. همچنین، این راهنما، جهت کمک به اجرای موثر فرآیند استاندارد تحلیل کسب و کار، (بدون در نظر گرفتن این موضوع که برای تحلیل، از کدام یک از رویکردهای پیشگویانه، تکراری، انطباقی یا ترکیبی استفده شود)، مطرح می‌شود. راهنمای PMI، صرف نظر از اینکه چه کسی آن را مطالعه و اجرا می‌کند، دستورالعمل‌هایی را برای تحلیل کسب و کار به شما ارائه می‌دهد.

مراکز مهم

استانداردها و منابع اصلی تحلیل کسب و کار

همان طور که می‌دانید، در دوره و کارگاه تحلیل کسب و کار 2 استاندارد اصلی وجود دارد که عبارتند از:

 •  استاندارد BABOK: منتشر شده توسط موسسه IIBA
 • استاندارد PMI: منتشر شده توسط موسسه PMI

خوب است بدانید که استاندارد BABOK، عمومیت و مقبولیت بیشتری دارد. چرا که هدف آن، مشخص کردن تحلیل کسب و کار و ارائه رویه‌های معمول و پذیرفته شده است. این راهنما به تحلیلگران کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم برای اجرای موثر فرآیند تحلیل کسب و کار را به درستی درک کرده و مورد بررسی قرار دهند. همچنین، تحلیل کسب و کار BABOK به تحلیلگران کسب و کار کمک می‌کند تا از مهارت‌ها و دانش‌هایی که باید از کارکنان ماهر انتظار داشته باشند، آگاهی پیدا کنند.

حوزه های دانش در تحلیل کسب و کار چیست؟

این حوزه‌ها عبارتند از:

 • برنامه ریزی و نظارت بر تحلیل کسب و کار (Business Analysis Planning and Monitoring)
 • استخراج الزامات و همکاری (Elicitation & Collaboration)
 • مدیریت چرخه حیات الزامات (Requirement Life Cycle Management)
 • تحلیل استراتژی (Strategy Analysis)
 • تجزیه و تحلیل الزامات و تعریف طراحی (Requirement Analysis and Design Definition)
 • ارزیابی راه حل (Solution Evaluation)

چه کسانی باید برای دریافت گواهینامه تحلیل کسب و کار درخواست دهند؟

افرادی که با تیم‌های پروژه کار می‌کنند و نیازمندی‌ها یا توسعه محصولات را مدیریت می‌کنند، می‌توانند برای درخواست گواهینامه تحلیل کسب و کار اقدام کنند. همچنین، گواهینامه تحلیل کسب و کار برای مدیران پروژه که وظیفه تجزیه و تحلیل تجاری را بر عهده دارند، نیز کارآمد و مناسب است.

مراحل دریافت گواهینامه تحلیل کسب و کار

اما برای دریافت گواهینامه تحلیل کسب و کار، مراحلی وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی این مراحل می‌پردازیم:

مرحله1: گواهینامه خود را انتخاب کنید

برنامه اصلی صدور گواهینامه شامل 3 سطح ECBA، CCBA و CBAP است که از دانش سطح اولیه تا دانش سطح کارشناسی در تجزیه و تحلیل کسب و کار را در بر می‌گیرد. مشخص کنید کدام سطح با علاقه‌مندی، تجربیات و اهداف شغلی شما مطابقت دارد تا متوجه شوید کدام گواهینامه برای شما مناسب‌تر است.

وقتی گواهینامه تحلیل کسب و کار مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید نسبت به ثبت ساعات کاری خود از طریق گزارش توسعه BA اقدام کنید، چرا که این گواهینامه‌ها، قبل از ثبت نام در آزمون، نیاز به ثبت ساعت‌های توسعه حرفه‌ای دارند.

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، موسسه IIBA، گواهینامه‌های تخصصی در زمینه‌های پیشرفته تجزیه و تحلیل کسب و کار از جمله: تجزیه و تحلیل امنیت سایبری (CCA)، تجزیه و تحلیل چابک (AAC) و تجزیه و تحلیل داده‌های کسب و کار (CBDA) را نیز ارائه می‌دهد.

مرحله 2: در زمینه آزمون گواهینامه، آموزش‌های لازم را دریافت کنید

قبل از آماده شدن برای صدور گواهینامه تجزیه و تحلیل کسب و کار، مطمئن شوید که اصول اولیه آزمون را به طور کامل درک کرده‌اید. اکنون باید طرح امتحان و نمونه سوالات را مرور کنید تا بدانید دقیقا چه چیزی پوشش داده می‌شود و چه سوالاتی پرسیده می‌شود. این نمونه سوالات به شما کمک می‌کنند تا از آزمون گواهینامه درک درستی به دست آورید.

مرحله 3: برای امتحان آماده شوید

در این مرحله باید استانداردها یا مجموعه‌های دانشی را که با گواهینامه مدنظرتان مطابقت دارد، مرور کنید. به عنوان مثال، برای گواهینامه‌های اصلی، راهنمای BABOK را مطالعه کنید و برای گواهینامه‌ تجزیه و تحلیل چابک، به مرور Agile Extension بپردازید.

خوب است بدانید Extension چابک، به راهنمای BABOK توضیح می‌دهد که چگونه اطلاعات درون BABOK شامل حوزه‌های دانش، فعالیت‌ها، وظایف مرتبط با آنها و مهارت‌های مورد نیاز برای تکمیل آن وظایف، در چارچوب توسعه نرم افزار چابک قرار می‌گیرند. علاوه بر این، Agile Extension، بر اهمیت روش‌های تحلیل کسب و کار در چارچوب روش‌های چابک تاکید می‌کند.

به طور کلی، موسسه IIBA ، ضمن پشتیبانی از آموزش دهندگان در سطح جهانی، از توسعه حرفه‌ای و مستمر متخصصان تحلیل کسب و کار نیز حمایت می‌کند. تمامی آموزش‌های تایید شده IIBA با بهترین و به روزترین استانداردهای عملی از جمله راهنمای BABOK، برای گواهینامه‌های اصلی هماهنگ شده است. علاوه بر این، آموزش دهندگان را با طراحی و ارائه دوره‌های جامع، شما را برای آزمون گواهینامه آماده می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که برخی گواهینامه‌ها مانند منابع یادگیری الکترونیکی تجزیه و تحلیل امنیت سایبری، مستقیما از طریق IIBA در دسترس است که حاوی اطلاعات لازم برای آزمون CCA است.

مرحله 4: ثبت نام کنید و در آزمون گواهینامه شرکت کنید

وقتی مهارت‌ها و دانش مورد نیاز برای گواهینامه مورد نظر خود را به دست آوردید، زمان آن است که در آزمون شرکت کنید. برای گواهینامه‌های اصلی، با پرداخت هزینه‌های درخواست و آزمون شروع کنید. برای گواهینامه‌های تخصصی نیز لازم است برای شروع، تنها هزینه امتحان را بپردازید، سپس مراحل ثبت نام و برنامه ریزی آزمون خود را آغاز کنید.

مراحل دریافت گواهینامه

برای موفقیت در آزمون باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

به منظور موفقیت در آزمون دریافت گواهینامه تحلیل کسب و کار، لازم است موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

استاندارد BABOK را چندین بار به دقت مطالعه کنید. برای مطالعه دقیق و کامل استاندارد BABOK، اینجا کلیک کنید.

در آزمون‌های شبیه سازی تحلیل کسب و کار (CCBA) شرکت کنید. با یک جستجوی ساده در محیط اینترنت می‌توانید چندین نمونه از سوالات این آزمون‌ها را مشاهده کنید.

کتاب‌هایی که در زمینه نمونه سوالات آزمون‌های دریافت گواهینامه تحلیل کسب و کار به همراه نکات مهم و پاسخنامه، وجود دارد را تهیه و مطالعه کنید و سعی کنید به تست‌های مطرح شده پاسخ دهید.

و در انتها…

با طی کردن مراحلی که بیان کردیم، می‌توانید به یک گواهینامه تحلیل کسب و کار شناخته شده و جهانی دست پیدا می‌کنید که به شما کمک می‌کند در تجزیه و تحلیل کسب و کار خود موفق باشید و هر روز بیشتر از روز قبل پیشرفت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *