طراحی سایت

با نرم افزار jbpm و کاربردهای آن آشنا شویم

زمان مطالعه: 6 دقیقه

نرم افزار jbpm ، ابزاری برای ساخت برنامه‌های تجاری، کمک به خودکارسازی فرآیندها و تصمیمات تجاری است. jbpm از سیستم BPM (مدیریت فرآیند تجارت) سرچشمه گرفته و این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا در سیستم اتوماسیون تجاری، مسیر مورد نظر خود را انتخاب کنند. امروز قصد داریم راجع به نرم افزار jbpm صحبت کنیم و بدانیم jbpm چیست، اما لازم است برای درک بهتر این مطلب، ابتدا مقاله bpm چیست را بخوانید.

نرم افزار jbpm چیست؟

JBPM مخفف Java Business Process Model و به معنی «مدل فرآیند تجارت جاوا» است. پلتفرم jbpm ، یکی از نرم افزارهای مدیریت فرآیند کسب و کار است که با زبان جاوا نوشته شده و به وسیله شرکت Jboss ارائه شده است. این پلتفرم انعطاف پذیر، به شما در مدل‌سازی، اجرا و نظارت بر فرآیندهای کسب و کار کمک می‌کند.

نرم افزار jbpm چیست

jbpm ، با ارائه فرآیندها و ویژگی‌های مدیریتی و با استفاده از نمودار جریان کار، مراحل کسب و کار را به خوبی تشریح می‌کند. همچنین، با ایجاد ارتباط بین توسعه دهندگان، تحلیل‌گران و کاربران، درک بهتری از فرآیندهای کسب و کار ایجاد کرده و با گسترش دید تیم bpm ، چابکی کسب و کار را بهبود می‌بخشد.

نرم افزار jbpm چه کاری انجام می‌دهد؟

قبل از پرداختن به کابرد jbpm ، خوب است بدانید، یک فرآیند کسب و کار برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا با توصیف مراحلی که برای دستیابی به آن هدف و سفارش باید اجرا شود، از اهداف کسب و کار خود استفاده کنید. این موضوع، چابکی کسب و کار شما را بهبود می‌بخشد.

عملکرد نرم افزار

اما نرم افزار jbpm چه کاری انجام می‌دهد؟ هسته jbpm ، یک موتور گردش کار با وزن سبک و قابل توسعه است که با جاوا نوشته شده و به شما امکان می‌دهد با استفاده از آخرین مشخصات bpmn2 فرآیندهای تجاری را اجرا کنید. این برنامه می‌تواند در هر محیط جاوا جاسازی شده و به عنوان سرویس اجرا شود.

jbpm با ارائه ویژگی‌ها و ابزارهای مدیریت فرآیند، بین تحلیل‌ گران تجارت، توسعه دهندگان و کاربران نهایی ارتباط ایجاد می‌کند. ایجاد این ارتباط، درک بهتر فرآیندها توسط کاربران تجاری را به دنبال دارد.

سیستم jbpm از فرآیندهای هماهنگ، سازگار و پویا پشتیبانی می‌کند. این دسته از فرآیندها برای مدل‌سازی موقعیت‌های پیچیده به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارند.

پلتفرم jbpm فقط یک موتور بهینه سازی فرآیند نیست. jbpm را می‌توانید به عنوان ترکیبی از فرآیندهای تجاری با قوانین کسب و کار و امکان پردازش رویدادها، در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید این سیستم را با پروژه Drools ترکیب کنید تا از یک محیط واحد پشتیبانی کند.

مکانیزه کردن سریع و دقیق فرآیندهای کسب و کار شما با سامانه bpms راهبران

ابزارهای نرم افزار jbpm چیست؟

ابزار نرم افزار

 • ابزارهای پشتیبانی از فرآیندهای تجاری در این پلتفرم عبارت است از:
 • ویرایشگر مبتنی بر پشتیبانی از فرآیندهای کسب و کار و تعاریف پرونده
 • سیستم ماندگاری قابل قبول و انجام معاملات بر اساس JTA و JPA
 • سرویس وظایف انسانی مبتنی بر WS-HumanTask، برای وظایفی که لازم است توسط بازیگران انسانی انجام شود.
 • کنسول مدیریت، این کنسول از لیست کارها، نمونه فرآیندها، فرم کار و سیستم گزارش دهی پشتیبانی می‌کند.
 • وجود یک مخزن اختیاری برای استقرار فرآیندهای کسب و کار شما
 • سیستم ثبت تاریخچه، برای جستجو، نظارت و تجزیه و تحلیل
 • امکان ادغام با چارچوب‌های مختلف مانند EJB، CDI، Spring، OSGi و…

کاربرد نرم افزار jbpm چیست؟

نرم افزار JBPM برای ساخت برنامه‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک برنامه تجاری را می‌توانید به عنوان یک راه حل برای برطرف کردن مشکلات خاص تجاری درنظر بگیرید. jbpm برای پیاده سازی منطق تجارت، از قابلیت‌های مختلف مانند فرآیندهای تجاری، قوانین کسب و کار، محدودیت‌های برنامه ریزی، سیستم پیام رسانی و … استفاده می‌کند.

ویژگی اجزای سیستم jbpm چیست؟

ویژگی نرم افزار

هسته اصلی:

قسمت اصلی پروژه به حساب می‌آید و به شما اجازه می‌دهد فرآیندهای کسب و کار خود را به روشی انعطاف پذیر اجرا کنید. هسته اصلی، یکی از اجزای اصلی جاوا است که می‌توانید آن را به عنوان بخشی از برنامه خود انتخاب کرده یا به عنوان یک سرویس، از طریق رابط کاربری مبتنی بر وب یا API های راه دور، مورد استفاده قرار دهید.

ابزارهای مبتنی بر وب:

این ابزارها برای شما امکان مدل سازی، شبیه سازی، استقرار فرآیندها، مدل‌های داده، فرم‌ها و قوانین را فراهم می‌کند.

کنسول مدیریت مبتنی بر وب:

این ویژگی به کاربران تجاری اجازه می‌دهد تا زمان خود را به خوبی مدیریت کنند. مواردی مانند: مدیریت فرآیندهای کسب و کار، مدیریت لیست فعالیت‌ها و وظایف، امکان نظارت بر فعالیت‌های های تجاری (BAM)، مشاهده گزارش‌ها و… از جمله توانمندی‌های این مورد است.

ابزار توسعه دهنده مبتنی بر Eclipse:

این ابزار با هدایت به سمت توسعه دهندگان، به شما امکان می‌دهد تا فرآیندهای کسب و کار را با اقداماتی مانند کشیدن و رها کردن، تست کردن و … ایجاد کنید.

هسته Human Tasks Service:

در صورتی که نقش‌های انسانی در فرآیندهای کسب و کار شرکت داشته باشند، این بخش، چرخه حیات وظایف انسانی را بر عهده دارد.

پایداری در زمان اجرا:

با استفاده از این ویژگی تمام موارد موجود در پرونده شما حفظ می‌شود. البته توجه داشته باشید که در مورد همه چیزهایی که در زمان اجرا اتفاق می‌افتد، حتما اطلاعات حسابرسی را درست و کامل وارد کنید.

مدل ساز داده:

این بخش، برای کاربران غیر فنی، جهت مشاهده تغییرات و ایجاد مدل‌های داده، دسترسی لازم را فراهم می‌کند.

طراح فرآیند:

این ویژگی امکان می‌دهد تا کاربران، به طراحی و شبیه سازی فرآیندهای کسب و کار در یک محیط مبتنی بر وب بپردازند.

مدل ساز فرم:

این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا فرم‌های مربوط به فرآیندهای خود را ایجاد، تولید و ویرایش کنید.

برنامه‌های کاربردی:

این برنامه‌ها می‌توانند از طریق API Java، یا به عنوان مجموعه‌ای از خدمات  CDI به هسته اصلی متصل شوند.

قانون نویسی:

به شما اجازه می‌دهد تا انواع مختلف قوانین کسب و کار مانند جدول‌های تصمیم گیری را برای ترکیب با فرآیندهای خود مشخص کنید.

فرآیندهای کسب و کار:

تمامی فرآیندهای کسب و کار شما در مخزن GIT، ایجاد، نسخه بندی، مستقر، ذخیره و در نهایت مدیریت می‌شود.

مزایای نرم افزار jbpm چیست؟

مزایای نرم افزار

 • هسته JBPM دارای یک موتور مدیریت گردش کار سبک و قابل توسعه است.
 • این پلتفرم بر پایه جاوا است، بنابراین می‌توانید هسته jbpm را یا در نرم افزارهای مبتنی بر جاوا و یا به صورت مستقل مورد استفاده قرار دهید.
 • در بستر این سیستم ابزارهای زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید یک راهکار کامل مدیریت فرآیندهای سازمانی را با موفقیت پیاده سازی و اجرا کنید.
 • از دیگر مزیت‌های نرم افزار jbpm ، استفاده آن از آخرین نسخه bpmn، یعنی bpmn2 است.

نقش jbpm در بهبود فرآیند چیست؟

پلتفرم jbpm برای انعطاف پذیری در مدل سازی شرایط پیچیده که قابلیت پیاده سازی با یک فرآیند ساده را ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم افزار برای مدل سازی پیچیده از فرآیندهای تطبیقی و پویا پشتیبانی می‌کند و کنترل فرآید را به کاربران نهایی واگذار می‌کند. به این ترتیب کاربران می‌توانند هدایت و کنترل بخش‌هایی از فرآیندها را به عهده بگیرند. همچنین می‌توانند نشخص کنند که کدام فرآیند و چه بخش‌هایی از آن باید اجرا شود.

و در انتها…

نرم افزار jbpm ، یک مجموعه مدیریت فرآیند تجارت (BPM) انعطاف پذیر است که با طی کردن مراحلی که در متن به آن‌ها اشاره شد، به شما امکان می‌دهد به اهداف کسب و کار خود برسید.

هسته اصلی jbpm ، یک موتور مدیریت گردش کار سبک و قابل توسعه است که از آخرین نسخه bpmn یا همان bpmn2 استفاده می‌کند. شما می‌توانید پلتفرم jbpm را هم در نرم افزارهای مبتنی بر جاوا مورد استفاده قرار دهید و هم به صورت مستقل یا به صورت سرویس از آن استفاده کنید. بنابراین، jbpm می‌تواند به عنوان یک سرویس دهنده گردش کار برای هر پروژه نرم افزاری با زبان دلخواه شما، تعریف شده و مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، ابزارهای متنوعی، بر بستر موتور مدیریت گردش کار jbpm توسعه یافته‌اند که با استفاده از آنها می‌توانید یک راهکار کامل مدیریت فرآیندهای سازمانی را پیاده سازی کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *