طراحی سایت

ویژگی های یک سایت خوب چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به محض باز کردن لینک یک سایت بلافاصله آن را ببندید و اصلا از آن سایت خوشتان نیاید و دیگر هم سراغش نروید! یا برعکس! زیبایی ظاهری سایت، سرعت خوب و مناسب، مسیریابی راحت و محتوای یک سایت مجذوبتان کرده باشد. برخی از مواردی که در جمله قبل اشاره شد شاید به نظر سلیقه‌ای باشد. اما بهتر است توجه داشته باشید که یک سایت خوب باید بتواند نظر اکثر کاربران را به خود جلب کند. با تمام این صحبت‌ها به نظر شما یک سایت خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ویژگی‌های یک سایت خوب آشنا کنیم تا بتوانید یک سایت جذاب و کاربرپسند بسازید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مهم‌ترین ویژگی های یک سایت خوب

طراحی سایت نه تنها به ظاهر سایت بلکه به میزان کارایی آن هم بستگی دارد و اگر سایتی کارامد نباشد، زیبایی ظاهر آن به کاربر کمکی نمی‌کند. طراحی وب بایدها و نبایدهایی دارد که در اینجا به مهم‌ترین آنها اشاره می کنیم:

ظاهر یک سایت خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

از آن جایی که در طراحی سایت ظاهر اهمیت زیادی دارد شاخه از علم طراحی سایت به نام‌های ui و ux به وجود آمد. در زبان ساده ui یا رابط کاربری یعنی هر چیزی که کاربر در سایت می‌بیند و ux یا تجربه کاربری احساس و تجربه کاربر در سایت است. یک سایت خوب بایستی زیبا، ساده و حرفه‌ای ساخته شود. رنگ متن، فونت، نحوه و میزان استفاده از تصاویر و المان‌های گرافیکی در طراحی ظاهری سایت پراهمیت است و باید به آن‌ها توجه شود. نکات زیر در طراحی ظاهری یک سایت خوب و موفق به شما کمک خواهند کرد:

  • اهمیت صفحه آرایی را دست کم نگیرید! سعی کنید مطالب خود را با تیتر جذابی آغاز کنید که شامل مهمترین بخش مطلب باشد. اگر مطلبی طولانی است آن را بخش بخش کنید تا کاربر بتواند به سرعت قسمت مورد نظر خود را پیدا کند.سر فصلها را مرتب و مشخص (با رنگ متفاوت با ضخامت بیشتر) بچینید. از حروف ایتالیک برای تاکید بر جمله یا کلمه مورد نظر خود استفاده کنید تا خواننده متوجه اهمیت آن بشود.
  • از رنگ و فونت مناسب استفاده کنید. برای شاخص شدن سایت یک الگوی رنگی مناسب با حال و هوای آن در نظر بگیرید که علاوه بر تنوع بخشیدن به سایت شما به نوعی علامت مشخصه آن هم بشوند. بهتر است برای این کار از یک مشاور طراحی گرافیک کمک بگیرید. هرگز از اهمیت معانی رنگها غافل نشوید.
  • از حروف در شکل و اندازه مناسب استفاده کنید. به یاد داشته باشید که خواندن از روی صفحه مانیتور برای همه کار آسانی نیست، پس باید حروفی با شکل مناسب و اندازه قابل استفاده در عموم کامپیوترها انتخاب کنید.فونتهای جدید و فانتزی در بعضی از مدلهای قدیمی سیستمهای عامل باز نمی شوند.
  • طراحی سایت خود را بر مبنای 256 رنگ و رزولوشن 800×600 قرار دهید. با رعایت این حداقل میتوانید حداکثر بیننده را به سایت خود بیاورید، چرا که عده بسیاری از کاربران مانیتورهایی قدیمی با قابلیت پخش 256 رنگ دارند و رزولوشن بالا هم برایشان مشکل ساز خواهد بود. البته این آمار در حال طی سیر نزولی است ولی به هر حال شما باید وضعیت کاربران مختلف را مد نظر داشته باشید.
  • هرگز خوانایی را فدای زیبایی نکنید. پس زمینه را تا حد امکان روشن انتخاب کنید و اگر تصاویریا علایم گرافیکی تزئینی در آن هست ،همه را تا حد امکان در حاشیه بگذارید و در غیر این صورت آین تصاویر را کمرنگ کنید. پس زمینه سیاه را فقط در جایی استفاده کنید که مطلبی با حروف درشت دارید،مانند صفحه اول یا تیتر، و پس از آن متن عادی را در زمینه روشن بیاورید.

طراحی سایت فروشگاهی اختصاصی در سیتی سایت


مسیریابی کاربرپسند یعنی چه؟

بسیاری از کاربران برای راحت‌تر و سریع‌تر یافتن پاسخ پرسش‌های خود به گوگل مراجعه می‌کنند. این کاربران اگر در سایت شما گم شوند و اطلاعات مورد نظر خود را سریع و راحت پیدا نکنند قطعا دیگر به سایت شما باز‌نمیگردند. داشتن نقشه راه منطقی و اساسی از ویژگی‌های یک سایت خوب است که باعث می‌شود صفحات سایت شما به شکل درست و پیوسته به هم متصل باشند تا کاربر در سایت گیج و سردرگم نشود. توجه داشته باشید ساختارمند بودن سایت علاوه بر کمک به بهبود تجربه کاربری برای موتورهای جستجو هم حائز اهمیت است.

سرعت یک سایت خوب چقدر است؟

تلاش برای داشتن یک سایت خوب بدون توجه به سرعت سایت آب در هاون کوبیدن است! هیچ یک از کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما حاضر نیستند مدت طولانی در انتظار بارگذاری صفحات شما بمانند. پس بهتر است پیش از آن که کاربران بیخیال سایت شما شوند به فکر بهبود سرعت سایت خود باشید. از ویژگی‌های یک سایت خوب و موفق سرعت بارگذاری بالاست. توجه داشته باشید که سرعت سایت جزو معیارهای رتبه بندی گوگل نیز در نظر گرفته می‌شود.

اهمیت محتوا برای یک سایت خوب چقدر است؟

بعد از ظاهر سایت محتوای خوب توجه کاربران را به سایت شما جلب می‌کند. یک سایت خوب محتوا باکیفیت و منطبق بر اصول سئو را در صفحات اصلی و در دسترس کاربر قرار می‌دهد. رعایت نکات زیر در تولید محتوا برای یک سایت خوب توصیه می‌شود:

  • به سایت خود تشخص ببخشید. سبکی را در نظر بگیرید که با محتوا و شخصیت سایت شما هماهنگی داشته باشد و در نظر داشته باشید که این سبک معرف خود شما هم هست پس اگر میخواهید تاثیر یا مفهوم خاصی به بیننده القا کنید،از همان ابتدا تصمیم بگیریدکه آیا سایت شما: رسمی است یا راحت، دوستانه است یا جدی، مدرن است یا سنتی،سرد است یا گرم؟ برای مثال، رسمی، حالتی است که در محل کار دارید یعنی توجه شما به کار،مسایل اداری و حرفه ای است. با غریبه ها در شدیدترین حالت رسمی هستید و میخواهید تاثیر اولیه بسیار خوبی بر آنها بگذارید. یک سایت رسمی، حرفه ای، مطابق آداب و رسوم و گاهی سنتی است. راحتی،حالتی است که با دوستان و خانواده داریم و مدتها از لزوم تاثیر اولیه خوب گذشته است. یک سایت راحت، دوستانه و خودمانی است.

  • سایت خود را تازه نگه دارید. بر خلاف یک مطلب چاپی، یک سایت اینترنتی پروژه ای نیست که یکباره به پایان برسد بلکه پروژه ای دائم است. باید آماده باشید تا بنا به نوع سایت، حداکثر ماهی یکبار مطالب آنرا به روز کنید و بخشهای تاریخ گذشته را بردارید. داشتن بازدیدکنندگان دائم بسیار مطلوب است، پس باید به آنها دلیلی برای بازگشت بدهید، چیزی مثل یک سرویس خاص (برای مثال e-mail رایگان) ،طلاعات روز یا مطالبی که متخصصین سایت شما قادر به ارائه آن هستند.

  • دست و دلباز باشید. شبکه اینترنت جایی برای مطالب کوتاه و مختصر و تک جمله ای نیست.هر چه مطالب خود را با ذکر جزئیات و منابع مطالعه بیشتر ارائه کنید، خوانندگان بیشتری خواهید داشت. ممکن است توضیح واضحات به نظر برسد اما اگر فهرست مطالب و سرفصلها در جای مناسب و قابل دسترسی قرار نداشته باشد کاربر سردر گم شده و سایت را ترک خواهد کرد.
  • شیوه نگارش مناسبی انتخاب کنید. مطالب خود را طوری بنویسید که مخاطب شما حس کند این مطالب برای او نوشته شده است و از خواندن آن لذت ببرد. برای دست یافتن به این هدف،مطالب خود را تا حد امکان و بدون دور شدن از قواعد نگارشی،با لحن محاورهای بنویسید. این شیوه نه تنها دوستانه تر،بلکه خواندن آن هم ساده تر است.
  • سایت خود را تست کنید. در نهایت پس از آماده شدن سایت و قبل از اینکه آنرا روی شبکه قرار دهید لازم است که حتما آنرا تست کنید و مطمئن شوید که در سیستمهای مختلف همانطور دیده میشود که میخواهید. برای این کار سایت را با سیستمهای مختلف، با تعداد رنگ و رزولوشن های متفاوت ببینید و مطمئن شوید سایت شما در هر حال قابل دیدن و خواندن است.

ارائه اطلاعات تماس از ویژگی‌های یک سایت خوب محسوب می‌شود؟

البته که بله! ارائه اطلاعات تماس سایت به کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث جلب اعتماد آن‌ها می‌شود. اطلاعاتی مانند شماره تماس، آدرس ایمیل، آدرس شرکت، فرم تماس و … بهتر است در صفحه‌ای جداگانه در سایت قرار گیرند تا کاربر به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

اطلاعات تماس خود مانند ایمیل و آدرس شبکه‌های اجتماعی را بهتر است به صورت لینک قرار دهید تا کاربر با کلیک بر آن به آسانی وارد صفحه مربوطه شوند.

امنیت یک سایت خوب چگونه تامین می‌شود؟

امنیت سایت مخصوصا در سایت‌های فروشگاهی اهمیت زیادی دارد. داشتن گواهی SSL هم خیال مشتریان را از بابت ثبت اطلاعات راحت می‌کند و هم سیگنال مثبتی از اعتبار سایت برای گوگل می‌فرستد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *