طراحی سایت

نکات مهم طراحی صفحه تماس با ما

طراحی صفحه تماس با ما (Contact Us) یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی وب سایت محسوب می‌شود که متاسفانه اغلب مورد بی توجهی قرار می‌گیرد. بسیاری از طراحان در هنگام راه اندازی یک وب سایت معمولا بخش عمده‌ای از توجه خود را به طراحی صفحه اصلی،  طراحی منوی سایت، تولید محتوا و یا پیاده سازی اصول و قوانین سئو معطوف کرده و از طراحی صفحه تماس با ما غافل می‌شوند. در حالی که صفحه تماس با ما نیز همچون صفحه اصلی سایت باید با دقت بالایی طراحی شود و در معرض دید کاربران قرار گیرد. اما اهمیت صفحه تماس با ما چیست و چه اطلاعاتی در آن قرار داده می‌شود؟

طراحی صفحه تماس با ما نقش حائز اهمیتی را در جلب اعتماد کاربران ایفا می‌کند و به نوعی خیال آنها را بابت اصالت وب سایت و حقیقی بودن آن راحت و آسوده می‌سازد. این صفحه همانطور که از نام آن پیداست شامل اطلاعات تماس و روش‌های برقراری ارتباط با واحد پشتیبانی یک سایت است که کاربران با مراجعه به این صفحه می‌توانند به شماره تماس، آدرس شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و غیره آن دسترسی پیدا کنند. اما چگونه یک صفحه تماس با ما حرفه ای طراحی کنیم؟ در ادامه این مطلب از سیتی سایت اصول طراحی صفحه تماس با ما را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و همه آنچه که باید درباره این صفحه مهم بدانید را نیز به شما توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

صفحه تماس با ما چیست و در کجا قرار می گیرد؟

پیش از پرداختن به نکات مهم و اصول طراحی صفحه تماس با ما ابتدا بهتر است با مفهوم این صفحه و محل قرارگیری آن در وب سایت آشنا شویم. صفحه تماس با ما یکی از مهم‌ترین صفحات سایت است که نمای کلی از یک برند را به مخاطبان ارائه می‌دهد و هویت آن را آشکار می‌سازد. این صفحه در واقع پل ارتباطی کاربران با یک وب سایت در نظر گرفته می‌شود که با مراجعه به آن می‌توانند به اطلاعات مهمی همچون شماره تماس، لینک شبکه‌های اجتماعی، آدرس ایمیل، نام شهر، آدرس دفترکار و ساعات کاری یک بیزینس دسترسی پیدا کنند. هدف اصلی طراحی صفحه تماس با ما این است که به مخاطبان هدف نشان دهید که وب سایت یا کسب و کار شما حقیقی و معتبر است و از طریق راه‌های ارتباطی درج شده نیز می‌توانند به راحتی و به طور مستقیم با شما ارتباط برقرار کنند.

صفحه تماس با ما معمولا در دو قسمت از وب سایت قرار می‌گیرد و بسیاری از کاربران نیز از محل درج آن آگاهی دارند. اکثر وب سایت‌ها صفحه تماس با ما را در بخش فوتر (Footer) یا بخش پایینی سایت قرار می‌دهند که اغلب کاربران برای دسترسی به اطلاعات تماس یک وب سایت سریعا به بخش فوتر مراجعه کرده و اطلاعات موردنیاز خود را از آن قسمت بدست می‌آورند. اما صفحه تماس با ما علاوه بر فوتر باید در منوی اصلی سایت نیز قرار گیرد تا در معرض دید کاربران قرار داشته باشد و با یک کلیک ساده بر روی آن بتوانند به اطلاعات موردنیاز خود دسترسی پیدا کنند. بنابراین بهتر است صفحه تماس با ما را در هر دو بخش یعنی فوتر و منوی اصلی سایت قرار دهید تا تمامی کاربران قادر به مشاهده و دسترسی به آن باشند.

طراحی صفحه تماس با ما

اهمیت طراحی صفحه تماس با ما

سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که اهمیت صفحه تماس با ما چیست و چرا باید آن را در وب سایت خود قرار دهیم؟ تمامی سایت‌های معتبر فروشگاهی، خبری، آموزشی، ورزشی و غیره دارای صفحه تماس با ما هستند که از طریق آن اعتماد کاربران را جلب می‌کنند. زمانی که روش‌های برقراری ارتباط و اطلاعات تماس خود را در سایت قرار دهید، کاربران بسیار سریع‌تر به شما اعتماد می‌کنند و نسبت به خرید و یا بازدید از سایت ترغیب می‌شوند. مسلما وب سایتی که هیچ اطلاعات تماس، آدرس ایمیل، نشانی محل کار و یا شبکه اجتماعی نداشته باشد، قادر به جلب اعتماد مخاطبان نخواهد بود؛ زیرا درج این اطلاعات در سایت یکی از فاکتورهای اصلی کاربران جهت ارزیابی اصالت آن است و در صورت عدم وجود اطلاعات موردنیاز به احتمال زیاد آن را ترک خواهند کرد.

به عنوان مثال یک وب سایت فروشگاهی را در نظر بگیرید که طیف گسترده‌ای از محصولات را به همراه مشخصات و تصاویر باکیفیت از آنها در سایت خود قرار داده اما فاقد صفحه تماس با ما است و هیچ پل ارتباطی جهت برقراری تعامل با بازدیدکنندگان ندارد. آیا شما به عنوان مشتری نسبت به خرید از این وب سایت ترغیب می‌شوید و یا به آن اعتماد می‌کنید؟ احتمالا پاسخ منفی است؛ زیرا این وب سایت هیچگونه اطلاعات تماسی را جهت برقراری تماس با پشتیبانی، کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات و یا مطرح ساختن مشکلات و سوالات در دسترس کاربران قرار نداده است. مسلما چنین وب سایتی قادر به جلب اعتماد کاربران نبوده و طیف گسترده‌ای از مخاطبان به دلیل عدم وجود صفحه تماس با ما نیز از خرید صرف نظر کرده و سایت شما را ترک خواهند کرد. بنابراین طراحی صفحه تماس با ما یکی از بهترین روش‌ها جهت جلب اعتماد مشتریان است که نقش حائز اهمیتی را در میزان فروش شما ایفا می‌کند.

صفحه تماس با ما دارای چه گزینه هایی است؟

صفحه تماس با ما دارای گزینه‌های مختلفی است که در هر وب سایت با توجه به نوع و رویکرد آن متفاوت است. اما به طور کلی در هنگام طراحی صفحه تماس با ما برای وب سایت خود بهتر است اطلاعات زیر را در آن قرار دهید تا اصطلاحا با یک تیر دو نشان بزنید؛ یعنی هم اعتماد مخاطبان را جلب کنید و هم امکان برقراری ارتباط و کسب اطلاعات بیشتر را برای آنان فراهم آورید. اصلی‌ترین اطلاعاتی که باید در صفحه تماس با ما قرار دهید شامل:

شماره تماس

شماره تماس به عنوان مهم‌ترین گزینه در طراحی صفحه تماس با ما در نظر گرفته می‌شود که باید شامل یک شماره تماس ترجیحا تلفن ثابت باشد تا مخاطبان از طریق آن بتوانند به طور مستقیم با شما در ارتباط باشند. بدین ترتیب کاربران در صورت بروز هرگونه خطا در برقراری ارتباط و یا مشکلات مربوط به ثبت سفارش و غیره می‌توانند با شما تماس گرفته و سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

اصول طراحی صفحه تماس با ما

آدرس شرکت

درج آدرس شرکت نیز یکی دیگر از اطلاعات مهم در صفحه تماس با ما است که نقش مهمی را در جلب اعتماد کاربران ایفا می‌کند. بنابراین در صورتی که دارای دفتر کار و یا فروشگاه فیزیکی هستید حتما آدرس دقیق و کامل آن را در صفحه تماس با ما وارد کنید تا کاربران با مشاهده آن راحت‌تر به شما اعتماد کنند؛ زیرا ثبت آدرس در واقع هویت حقیقی شما را برای افراد آشکار می‌سازد. نمایش آدرس شرکت یا فروشگاه بر روی نقشه نیز اقدام موثری در جهت جلب اعتماد کاربران و کمک به پیدا کردن موقعیت مکانی دقیق آن است.

فرم ارسال پیام

فرم ارسال پیام از دیگر بخش‌های مهم صفحه تماس با ما است که دو مزیت مهم را برای وب سایت شما به همراه دارد. این فرم معمولا شامل فیلدهایی همچون نام، نام خانوادگی، شماره تماس، آدرس ایمیل و بخش توضیحات (جهت مطرح ساختن سوالات و مشکلات) است که کاربر در صورت تمایل آن را پر کرده و برایتان ارسال می‌کند. بدین ترتیب شما به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کرده و می‌توانید از آن به عنوان پل ارتباطی جهت ارسال پیام‌های تبلیغاتی، خبرنامه و غیره استفاده کنید. از طرفی دیگر می‌توانید در ساعات غیرکاری نیز با دریافت پیام از سوی کاربران در اسرع وقت به آنها پاسخ دهید و خدمات بهتری را به مخاطبان خود ارائه نمایید.

البته نکته‌ای که در این بخش باید به آن توجه داشته باشید این است که درج برخی اطلاعات شخصی همچون شماره تماس کاربران در فرم ارسال پیام نباید اجباری باشند؛ زیرا بسیاری از آنها تمایلی به درج شماره تماس خود ندارند و همین موضوع نیز سبب می‌شود تا از پر کردن فرم ارسال درخواست به شما خودداری کنند. ویژگی‌هایی همچون ارسال اعلان مبنی بر دریافت پیام کاربران و پاسخگویی سریع نیز تاثیر بسزایی بر جلب توجه و اعتماد کاربران خواهد داشت.

چگونه یک صفحه تماس با ما حرفه ای طراحی کنیم؟

آدرس ایمیل

آدرس ایمیل نیز یکی دیگر از مواردی است که می‌توانید در صفحه تماس با ما قرار دهید تا کاربران از طریق آن بتوانند برای شما ایمیل ارسال نمایند. زمانی که کاربران برایتان ایمیل می‌فرستند شما بدون هیچگونه تلاش و یا ایجاد مزاحمتی به آدرس ایمیل آنها دسترسی پیدا کرده و از طریق آن می‌توانید تعامل بیشتری با کاربران برقرار کرده و برای آنها خبرنامه ایمیلی ارسال نمایید.

لینک شبکه های اجتماعی

لینک شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرم، فیسبوک، تلگرام، واتساپ و یا لینکدین از دیگر موارد مهمی است که باید در صفحه تماس با ما قرار دهید. بدین ترتیب مخاطبان از طریق شبکه‌های اجتماعی بسیار راحت‌تر با شما ارتباط برقرار می‌کنند و با مشاهده حساب کاربری شما در پلتفرم‌هایی همچون اینستاگرام نیز با رویکرد و حوزه فعالیت‌تان بیشتر آشنا می‌شوند و به احتمال زیاد نیز شما را دنبال خواهند کرد.

با در نظر داشتن این موارد مهم می‌توانید یک صفحه تماس با ما استاندارد و کاربردی برای وب سایت خود طراحی کرده و از آن به عنوان ابزاری موثر در جهت جلب اعتماد کاربران، افزایش میزان بازدید و فروش استفاده نمایید.

اهمیت صفحه تماس با ما

اصول طراحی صفحه تماس با ما

حال که با مفهوم و اهمیت صفحه تماس با ما آشنا شدید، اکنون باید این صفحه مهم را طراحی کرده و عناصر موردنیاز را در آن قرار دهید. برای طراحی صفحه تماس با ما باید به برخی نکات ساده اما مهم توجه داشته باشید تا بتوانید صفحه‌ای استاندارد و خاص طراحی کنید. اصول طراحی صفحه تماس با ما وب سایت شامل موارد زیر است:

طراحی ساده

رعایت اصل سادگی به عنوان یکی از مهم‌ترین اصول طراحی صفحه تماس با شناخته می‌شود که ارتباط مستقیمی با میزان اثربخشی آن بر مخاطبان داشته و نقش حائز اهمیتی را در فرآیند ترغیب افراد نسبت به انجام یک اقدام (به عنوان مثال پر کردن فرم) در سایت ایفا می‌کند. بنابراین سعی کنید در هنگام طراحی صفحه تماس با ما از بکار بردن عناصر و جملات اضافی خودداری کرده و تنها موارد ضروری را به صورت منظم و سازمان یافته در صفحه قرار دهید.

استفاده از رنگ های متضاد

رنگ‌ها تاثیرات روانشناختی بسیاری بر افراد دارند و از این رو برای طراحی صفحه تماس با ما باید از پالت رنگی مناسب و جذابی استفاده کنید تا توجه کاربران را به سایت خود جلب نماید. در حالت ایده آل و به منظور برجسته ساختن عناصر بکار رفته در صفحه تماس با ما بهتر است از رنگ‌های متضاد همچون رنگ مشکی برای پس زمینه، رنگ سفید برای متن کلمات و جملات و از رنگ زرد نیز برای برجسته ساختن گزینه‌های مهم استفاده کنید تا مخاطب در نگاه اول به صفحه بتواند عناصر آن را از یکدیگر تفکیک کرده و بسیار راحت‌تر گزینه موردنظر خود را پیدا کند. استفاده از رنگ‌های خنثی در کنار یکدیگر جذابیت بصری و میزان تاثیرگذاری صفحه تماس با ما را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

طراحی صفحه تماس با ما

استفاده از فونت خوانا

استفاده از فونت مناسب نیز یکی دیگر از اصول طراحی صفحه تماس با ما است که باید از دو ویژگی «سادگی» و «خوانایی» برخوردار باشد. برخی از وب سایت‌ها به منظور جلب توجه مخاطبان به صفحه تماس با ما از فونت‌های پیچیده استفاده می‌کنند. این کار ممکن است در نگاه اول توجه مخاطب را جلب کند اما بازدهی بالایی نخواهد داشت؛ زیرا در این صورت کاربران برای یافتن اطلاعات موردنیاز خود با مشکل مواجه می‌شوند که در این صورت نیز از برقراری تعامل با شما صرف نظر خواهند کرد. بنابراین بهتر است از همان فونتی که در تمامی بخش‌های وب سایت خود استفاده می‌کنید (در صورت خوانا بودن) برای صفحه تماس با ما نیز استفاده نمایید.

بررسی نمونه صفحات طراحی شده تماس با ما

بررسی نمونه صفحات طراحی شده تماس با ما نیز ایده‌های مختلف و جالبی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با الهام از آنها می‌توانید صفحه‌ای منحصر به فرد برای خود طراحی کنید. ایده‌هایی همچون شرح مختصر حوزه فعالیت یا تاریخچه شرکت، استفاده از یک تصویر خاص برای پس زمینه، قرار دادن عکسی از اعضای تیم، طنزنویسی و غیره می‌توانند به طراحی جذاب‌تر و تاثیرگذارتر صفحه تماس با ما کمک کنند. بنابراین پیش از اقدام به طراحی صفحه تماس با ما حتما صفحه Contact Us وب سایت‌های داخلی و خارجی مختلف را مورد بررسی قرار دهید و صفحات جذاب نیز ایده بگیرید.

با در نظر داشتن این موارد می‌توانید یک صفحه تماس با ما جذاب و کاربر پسند طراحی کرده و آن را در منوی اصلی و فوتر سایت خود قرار دهید. ترتیب قرارگیری عناصر نیز در طراحی صفحه تماس با ما از اهمیت بالایی برخوردار است؛ یعنی باید عناصر مختلف این صفحه را به ترتیب اولویت (از مهم تا کم اهمیت) قرار دهید تا کاربران به سرعت و به راحتی بتوانند گزینه و یا اطلاعات موردنظر خود را پیدا کنند. بنابراین از اهمیت طراحی صفحه تماس با ما در سایت خود غافل نشوید و برای طراحی آن از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

اصول طراحی صفحه تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *