طراحی سایت

نبرد یا صلح بین UX و SEO ؟

شما چه فکری می کنید ؟ آیا ux و seo رقیب هم هستند یا همراه هم ؟
در بحث طراحی سایت دو موضوع ux و seo از جمله مباحث مهم و بسیار موثری هستند.
در حالی که این دو مبحث هدف مشخص ومشترکی برای آماده سازی یک سایت خوب را دارند، اما در دو بخش جدا از هم قرار دارند. طراح ux سعی در جذب و نگه داشتن مخاطب در سایت دارد، در حالی که متخصصان seo سعی در فهمیدن اینکه کدام بخش و الگوریتم از سایت باعث کاهش بازدید مخاطب می شود.

 seo  و ux، هر کدام اولویت های به ظاهر متفاوتی دارند. اغلب، برای اکثر کسانی که در حوزه طراحی سایت فعالیت می کنند این نظر که ux و seo دو نقطه ی مخالف هم هستند رایج است. اما این دو موضوع بسیار مهم مخصوصا برای طراحی سایت حرفه ای، همراه هم هستند نه رقیب و مخالف هم.
مخاطبان شما باید به راحتی و با جستجوی ساده،بتوانند سایت شما را پیدا کرده، و سایت شما باید به گونه ای باشد که مخاطب را جذب کرده و تحث تاثیر قرار داده. در واقع  seo و ux درست و خوب باعث برتری وب سایت شما می شود و هم چنین مخاطب شما مدت زمان بیشتری در سایت شما باقی بماند،
 تشخیص اینکه کدام یک از این دو موضوع seo و ux نسبت به دیگری برتری دارد، سخت است. زیرا این دو موضوع کاملا مهم و تاثیر گذار برای داشتن یک وب سایت که مخاطب را تحث تاثیر قرار دهد، هستند.

seo and ux
تضادهای رایج بین seo  و ux
مشکل اصلی بین seo  و ux، معمولا از ساختار سایت شروع و به محتوا ختم میشود.  شما مجبور هستید که سایتی را طراحی کنید که نیازهای خود و یا مشتریانتان را پیاده سازی کنید، و هم چنین  بایداطلاع داشته باشید که چه کسانی روی نیازها و اطلاعات سایت شما تمرکز خواهند کرد: چه مخاطبان شما و چه جستجوی ربات ها.
یک معمای واقعی غیر قابل حل این است که جستجوی ربات ها، گنگ و نامفهوم است. در واقع ربات ها به همان روشی که انسان ها سایت را می بینند، مشاهده نمی کنند. بنابراین محتوایی که ربات ها برای جستجو مورد ارزیابی قرار می دهند، ممکن است از نظر چشم بیننده و مخاطب زشت به نظر برسد.

سئو سایت و ux وجه مشترک های بسیار بیشتر از آن چیزی که تصور می کنید، باهم دارند. به عنوان مثال، خوانا و روشن بودن، اطلاعات مفید و کاربردی با کلمات کلیدی و متن با کیفیت، کاربر پذیری و ساده بودن و … از جمله اهداف اصلی seo و ux هستند. اما ممکن است که شما در مورد اختلافات بین seo و ux گمراه شده باشید.

بسیاری  از روش های بنیادین در مورد سئو به سادگی برای طولانی مدت ماندگار نیست. در اینجا به چند تصورات غلط و رایج اشاره می کنیم:
گوگل همواره خواستار خدمات رسانی و جذب مخاطب با محتوای مناسب همراه با ux خوب است، و سئو کاران خواستار بالا رفتن ترافیک سایت و افزایش رتبه ی سایت در گوگل هستند.
مشکل اصلی زمانی اتفاق می افتد که با تکنیک های black hat seo (سئو کلاه سیاه) رتبه ی سایت تغییر می کند.

تصور غلط : تصاویر همیشه باعث جذب مخاطب می شود.
تصور درست : تصاویر همیشه باعث جذب مخاطب نمی شود. اگر تصاویر باکیفیت استفاده کنید ( خیلی برای سایت سنگین می شود) هم چنین برای سرعت لود سایت شما مضر است. و این موضوع باعث آسیب به هم بخش seo میشود و هم ux.

تصور غلط : انتخاب های زیاد همیشه باعث کاربری ساده و آسان خواهد بود.
تصور درست : این خوب است که برای مخاطب و کاربر خود انتخاب های زیادی داشته باشید، اما همین انتخاب های زیاد باعث دودلی و در هم شکستن مخاطب می شود.
پس برای مخاطب خود همه چیز را ساده نگه دارید. راه آسان باعث می شود که مخاطب شما از تمام سایت شما دیدن کند.

در کل برای داشتن یک طراحی سایت خوب شما باید ui , ux و seo درست و خوبی داشته باشید. مقایسه و اولویت بندی این 3 مورد کار درستی نمی باشد، چون همه این موارد در کنار هم باعث داشتن یک سایت خوب، کاربرپسند و حرفه ای
خواهد شد.

شرکت طراحی سایت تهران webone برترین ارائه دهنده خدمات طراحی سایت و سئو 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *