طراحی سایت

طراحی سایت

طراحی سایت مهارت در راه اندازی صفحات وب و بر قراری ارتباط بین آن ها می باشد.

شخصی به نام تیم برنرز لی با راه اندازی یک صفحه در سال 1991 به عنوان مخترع وب شناخته شد،وب سایت تیم برنرز لی شامل یک متن و پیوندی به آدرس ایمیل بود.

در ابتدا طراحی سایت با کدهای HTML انجام می شد،HTML نوعی زبان برنامه نویسی برای ساختار بخشیدن به به صفحات وب سایت است مانند کد مربوط به سرتیتر ،پاراگراف و یا برقراری ارتباط با صفحه ای دیگر.امروزه نیز در نهایت کد تشکیل دهنده یک صفحه سایت همان نسخه تکامل یافته HTML می باشد،اما با بوجود آمدن زبان های سطح بالاتر قابلیت انعطاف بسیار بالایی  به تولید کدهای نهایی HTML افزوده شده است، از جمه این زبان ها ASP.NET و PHP می باشند،در کنار HTML استاندارد های طراحی مدرن با الگوها (CSS) تحولی در ساختار صفحات سایت ها ایجاد کرده اند.

وب سایت، سایت یا تارنما

وب سایت، سایت یا تارنما مجموعه‌ای از فایل های مختلف اعم از تصاویر، متون و یا فایلهای برنامه نویسی شده است که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده‌اند. این فایل ها روی یک کامپیوتر  «میزبان» یا «سرور» قرار می‌گیرند و با یک نام دامنه(نشانه) فراخوانی می‌شوند.

انواع سایت

سایتها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند است از:

سایتهای ثابت (Static Website)

این سایتها یکبار طراحی می‌شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل آنها قرار می‌گیرد و پس از آن برای تغییر در آنها نیاز به یک طراح حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای سایت است. زبان برنامه نویسی اینگونه از سایتها غالباً HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می‌شود.

امروزه با توجه به اینکه وب سایت ها به عنوان پایگاهی جهت اطلاع رسانی و خدمات و یا نمایش اطلاعات بروز استفاده می شوند، استفاده از این وب سایت ها بسیار به ندرت و معمولا به دلیل هزینه ساخت پایین آن ها می باشد.

سایتهای پویا (Dynamic Website)

محتوای سایتهای داینامیک بعد از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی وبسایت های پویا می‌تواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتاً از زبانهای  ASP.Net و PHP استفاده می‌شود و از زبانهای کمکی CSS و تکنولوژی AJax برای ایجاد قابلیتهای ویژه نیز بهره گرفته می‌شود. آمیخته شدن معماری MVC با زبان ASP.NET تحولی شگرف در کدنویسی قابل انعطاف بوجود آورده است،از سال 1392 در دپارتمان طراحی سایت وب وان نیز از همین معماری جهت ساخت و توسعه وب سایت ها استفاده می شود.

در  سایتها ی پویا ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد می‌شود و سپس محتوا توسط مدیران سایتها تغییر و یا توسعه پیدا می‌کند.

یکی از مزیتهای سایتهای داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد.

با توجه به اینکه در سایتهای پویا از زبانهای برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آنها قابل ایجاد است مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرمها و جستجوهای پیچیده.

استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری سایت و امتیاز آن در موتورهای جستجو می‌شود به همین دلیل زبان های برنامه نویسی مختلف از لحاظ تولید کدهای کمتر و تمیز تر مقایسه می شوند و از این میان ASP.NET MVC بیشترین امتیاز را دارد.ذکر این نکته قابل توجه است که هم اکنون نرم افزارهای سایت ساز آماده زیادی جهت تولید وب سایت بدون کد نویسی و تنها با انجام چندین تنظیم منجر به تولید وب سایت می شوند اما باتوجه به اینکه تنها با چند تنظیم می بایست چندین نیاز مختلف از وب سایت های مختلف را  پوشش داد در نتیجه  کدهای بیشتر و کثیف تری از سمت سایت ساز های آماده تولید می شوند. در برخی شرکت های طراحی سایت  نوعی سایت ساز اختصاصی تولید می شود و با توجه به کاربر خاص آن می تواند کدهای مطلوب و مناسب تولید کند.همچنین در صورتی که سایت ساز تولید خود شرکت باشد توانایی توسعه و پشتیبانی سایت شما را بهتر و کاملتر می تواند انجام دهد.

پورتال

پورتال ها سایت های پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می‌کنند به عبارت دیگر مجموع چند سایت پویا که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند را می‌توان پورتال نامید. به عنوان مثال پورتال خبری می‌تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و … را در اختیار مدیران آن قرار دهد.

تمام ویژگی‌های یک سایت پویا می‌تواند در یک پورتال نیز صدق کند.
نکته: معمولاً پورتال‌ها توسط سازمانها، گروهها و شرکتها خریداری می‌شوند. به دلیل نیاز به بروز رسانی بخشهای مختلف اداره آنها توسط یک فرد بسیار مشکل است مگر آنکه به چشم یک کار حداقل پاره وقت به آن نگاه شود.

سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا (Content Management Systems): سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا که در اصطلاح به CMS که مخفف Content Management System است مشهورند، وبسایتهایی از نوع پرتالها یا سایتهای پویا هستند که برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه‌ای و یا شرکتهای طراحی حرفه‌ای ایجاد می‌شوند.در وب وان  اخیرا یک فریم ورک بسیار قوی جهت طراحی سایت  و پورتال تولید شده که قابلیت بروز رسانی خودکار کدها و سیستم سایت یا پورتال شما را نیز انجام می دهد.
تمام مزایا و معایب مربوط به سایتهای پویا در مورد سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا صدق می‌کند.
البته در نظر داشته باشید که سایتهای پویا و پرتالها نیز مجهز به سیستم مدیریت محتوا هستند اما آنچه که در CMSها متفاوت است طراحی آنها و سیستمهای مدیریت محتوای آنها برای مصارف خاص است.
از مزایای سیستمهای مدیریت محتوا نسبت به سایر سایتهای داینامیک می‌توان به آماده بودن و جامع بودن آنها اشاره کرد. از این رو اغلب اینگونه از سایتها در کمتر از ۳ روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.
طراحی سایتهای CMS مانند یک خط تولید محصول است و از آنجا که طراح باید نمونه‌های محدودی را به صورت انبوه تولید کند سعی در رعایت تمام اصول امنیتی، گرافیکی، موارد مربوط به رنکینگ و امتیاز موتورهای جستجو و سایر موارد موثر می‌کند.
 

 

 

 


اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *