طراحی سایت

ترسیم استراتژی طراحی سایت در هفت گام

ایجاد یک استراتژی برای طراحی سایت تلفیق اهداف سازمانی شما با هر جنبه ای از روند طراحی شما است. طراحی یک رابط کاربری  که به نظر خوب و قابل استفاده و در دسترس باشد به سادگی انجام نمی شود. شما نیاز به ایجاد یک رابط دارید که به شما در تحقق اهداف سازمان کمک می کند. 
طراحی سایت فقط یک هنر نیست. شامل مجموعه ای کامل از مهارت های مختلف است . از نوشتن کپی و تایپوگرافی گرفته تا چیدمان و دیزاین همه در کنار هم قرار می گیرند تا رابط کاربری ایجاد کنند که نه تنها زیبایی  دلپذیر را نشان می دهد بلکه عملکرد را نیز برقرار کند و دسترسی آسان به مطالب سایت را تسهیل کند.

بسیاری از وب سایت ها در داخل و خارج از کشور وجود دارند که جالب به نظر می رسند و آخرین ابزارها و روش های طراحی را پیاده می کنند اما اغلب آن ها در عملکرد و مفید بودن برای کاربران مورد نظرشان ناکام هستند. روند طراحی البته مهم است زیرا الهام بخش است و طرح های زیبا به شما می دهد، اما اجرای آن تکنیک ها و سبک ها باید هوشمندانه و متمرکز باشد.

به عنوان مثال طراحی سایت شرکتی نباید شبیه یک وبلاگ باشد بلکه نیاز به  گرافیک و سبک هایی دارد که احساس تجربه خاص را به تصویر بکشد.
در ادامه هفت گام اصولی برای ایجاد یک استراتژی موثر طراحی سایت را توضیح می دهیم.

1.مشخص کردن اهداف طراحی سایت به صورت دقیق

یکی از اولین کارهایی که شما باید قبل از شروع کار بر روی یک پروژه طراحی وب انجام دهید این است که در مورد اهداف مشتری یا سازمان خود روشن باشید. با وب سایت جدید یا طراحی مجدد به چه چیزی می خواهید برسید؟ هدف اصلی وب سایت چیست؟ از مشتری، مدیر و یا خودتان بپرسید دقیقا چه چیزی می خواهند. اگر هنوز هدف دقیق خود را نمی دانید باید در تیم خودتان و یا مشتریانتان در این مورد بحث کنید و اهداف واضح و روشن از سایت خود را مشخص کنید.

تعیین اهداف طراحی سایت
 

یک مثال از این مورد طراحی سایت نیویورک تایمز است که  وظیفه آن ارائه محتوای اطلاعاتی و اخبار است. رابط مینیمالیستی با محو شدن پس زمینه در این سایت، عمکلرد و رابطه کاربری خوبی ایجاد می کند که مناسب کاربر برای خواندن مطالب و اخبار است. اما اگر یک شرکت طراحی سایت هستید نیاز به نشان دادن محتوا و اخبار خود ندارید و باید خدمات و نمونه کارهای خود را در معرض دید مشتری قرار بدهید که نیاز به طراحی متفاوت دارید.

2.شناسایی مخاطبان سایت 

شما باید به صورت دقیق مشخص کنید که چه کسانی مخاطب و بازدید کننده سایت شما هستند. رده سنی و علایق کاربران سایت خود را به صورت دقیق درک کنید. مخاطبان نه تنها بر زیبایی شناسی عمومی وب سایت تأثیر می گذارند بلکه بسیاری از جزئیات کوچکتر مانند اندازه فونت ها را نیز تعیین می کنند. بنابرین مطمئن شوید که در مورد مشتریان اطلاعات کافی دارید.
مثلا یک وب سایت که در حوزه بازی های رایانه ایی فعالیت میکند دارای مخاطبان نوجوان است و باید طرح های هیجان انگیز و سرگرم کننده را برای وب سایت خود ایجاد کند. اما برای یک سایت پزشکی که بیشتر مخاطبان از افراد متاهل با رده سنی بالاتر هستند، راحت تر بودن رابطه کاربری اهمیت بیشتری دارد به صورتی که بدون وجود پیچیدگی کاربر به راحتی مطلب مورد نظر خود را پیدا کند. برای نمونه وب سایت پنل اس ام اس وب وان به نوعی طراحی شده که مناسب مخاطبان خود که اغلب شایر شرکت ها هستند باشد و بتوانند به راحتی سرویس پیامک مورد نظر خود را در سایت پیدا کنند.

3.مشخص کردن لوگو و تصویر برند سایت

قبل از اینکه طراحی سایت خود را شروع کنید باید لوگو شرکت خود را طراحی کرده باشید. لوگو نماد برند شماست و شخصیت شرکت شما را نشان می دهد.
به رنگ برند خود فکر کنید. در مورد احساسی که می خواهید به دست بیاورید و احساساتی که می خواهید به مخاطبان خود بدهید، فکر کنید طراحی شما باید شخصیت برند شما را مجسم کند. حتی اگر شما یک محصول یا خدمات را به فروش نمی رسانید برای مثال، اگر وبلاگ خود را اداره می کنید  وب سایت شما هنوز هم نیاز به رنگ و احساس خاصی دارد که بر بازدید کنندگان شما تأثیر بگذارد. 

4.هدفمند سازی طراحی سایت

شما هدف وب سایت خود را تعیین کرده اید، مخاطبان خود را شناسایی کرده و تصویر نام تجاری خود را تعیین کرده اید. اکنون می توانید اجرای طراحی سایت خود را شروع کنید مهم ترین مسئله در این مرحله همگام کردن اهداف و تصمیمات استراتژی با طراحی وب سایت است. 
 

هدفمند سازی طراحی سایت
 

فرض کنید هدف اصلی شما افزایش تعداد مشترکین و کاربران عضو در وب سایت است. برخی از مواردی که برای این مورد تفاوت ایجاد می کند: 

  • متن درباره ما را در صفحه فرود و یا صفحه اصلی خود تا حد امکان واضح و مختصر کنید. بازدید کنندگان شما نباید هیچ گونه سردرگمی در مورد عملکرد وب سایت شما داشته باشند.
  • از رنگ و کنتراست استفاده کنید تا دکمه ثبت نام یا لینک مشخص شود. اگر افراد نتوانند آن را پیدا کنند ثبت نام در سایت شما کاهش پیدا می کند.
  • فرایند ثبت نام را با از بین بردن موارد غیر ضروری و اختیاری ساده کنید. بعداً افراد می توانند این موارد را پر کنند. اگر فرم طولانی به نظر برسد ، ممکن است افراد از پر کردن آن صرف نظر کنند. فقط اعلاعات ضروری مانند نام و ایمیل و رمز کافی است.

برای برند و مخاطبان نیز می توانید از نکات زیر استفاده کنید:

زیبایی شناسی را متناسب با هدف سایت ایجاد کنید. اگر تمرکز وب سایت شما سرگرمی است ، یک تجربه کاربری از سرگرمی که ارائه می دهید در سایت قرار بدهید می توانید از رنگ و تصاویر زیادی برای شکل دادن به این تجربه استفاده کنید. اگر شما یک وب سایتی طراحی کرده اید که متمرکز بر تولید محتوا و مقاله، به عنوان مثال وبلاگ یا مجله هستید، روی خوانایی متن های سایت تمرکز کنید. مثلا برخی از عناصر سایت را محو کنید تا متن ها بهتر دیده شوند.

5.اجرای نکات سئو در طراحی سایت 

در هر کسب و کار و هر حوزه ایی که فعالیت می کنید سایت شما نیاز به دیده شدن توسط مشتریان دارد که بخش بزرگی از این بازدیدها از طریق موتور جستجوی قدرتمند گوگل فراهم می شود که با سئو سایت قابل دیدن می شود. فرض کنید یک فروشگاه بزرگ از محصولات خود دارید اما محل قرارگیری فروشگاه شما جایی است که رفت و آمد بسیار کم است بنابرین بازدیدی از فروشگاه شما انجام نمی شود. سایت شما نیز یک فروشگاه آنلاین است که برای دیده شدن باید در کلمات و محصولات خود در صفحه و یا رتبه اول گوگل قرا بگیرید چون صفحات بعدی گوگل در همه سرچ ها بسیار کم بازدید است و سایت های این صفحات بازدید بسیار کمی دارند.
برای اینکه سایت شما پس از طراحی وارد مرحله سئو شود باید از قبل زیرساخت های سئو برای سایت فراهم شده باشد که در مرحله طراحی سایت انجام می شود.

برخی از نکاتی که سایت شما را برای سئو آماده می کند شامل موارد زیر است:

  • کوتاه بودن و صحیح بودن ساختار url های سایت
  • قرار دادن امکانات سئو در پنل ادمین سایت برای استفاده سریع کارشناس سئوی سایت. مثلا امکان تغییر و اضافه کردن سریع  تگ  متا توضیحات و تغییر عناوین در همه صفحات از جمله صفحات محصول و دسته بندی ها.
  • طراحی بخش متنی در برخی از صفحات مانند صفحه اصلی و یا دسته بندی برای برخی از کلمات که برای سئو نیاز به متن دارند.
  • قرار دادن ساختار مناسب برای قرار دادن تگ های h در همه صفحات
  • امکان تغییر سریع و راحت فایل robots.txt از طریق پنل ادمین سایت
  • جلوگیری از تکراری شدن عنوان و محتوای صفحات برای سایت هایی که دسته بندی و محصولات زیادی دارند به طوری همه صفحات عنوان و مطلب منحصر به فرد داشته باشند

مطالب مرتبط: سئو سایت فروشگاهی

6.ارزیابی عملکرد و بازخورد کاربران سایت

وقتی وب سایت خود را طراحی و پیاده سازی کردید، زمان آن رسیده است تا میزان کارایی و موفقیت سایت خود را اندازه گیری کنید. این مرحله به همان اندازه طراحی سایت مهم است ، زیرا تا زمانی وب سایت خود را تست نکنید نمی دانید که اهداف مد نظرتان تا چه حد تحقق یافته است.
اگر هدف شما افزایش تعداد ثبت نام های سایت است، تعداد آن را اندازه گیری کنید و ببینید تغییرات شما تأثیر مثبتی دارد یا خیر. اگر می خواهید تعداد خوانندگان و بازدید کنندگان وبلاگ خود را افزایش دهید ، آمار RSS  و میزان ورود کاربران را بررسی کنید. در صورتی که می خواهید میزان مشارکت کاربر در سایت را افزایش دهید، باید ببینید که مطالب شما چه میزان کامنت دریافت می کند و کامنت ها را نیز به صورت دقیق بررسی کنید.

می توانید از بازدید گنندگان و کاربران نظرسنجی کنید. این یک روش بسیار خوب برای بررسی این است که آیا در مسیر صحیح هستید یا خیر. مراقب باشید هر پیشنهادی که مردم می دهند عملی نکنید. همه افراد دارای سلایق و خواسته های مختلف هستند، و درمورد اینکه وب سایت شما چگونه باید باشد نظر متفاوتی دارند. موضوعاتی که نظرات مشترکی بین اکثر کاربران دارد در اولویت قرار دارند و باید به آن ها رسیدگی شود.

برای تحلیل کامل وب سایتتان گوگل آنالیتیکس یک ابزار فوق العاده و کامل است که به صورت رایگان می توانید از آن استفاده کنید. با استفاده از این ابزار می توانید رفتا ر کاربران در سایت خود را به صورت کامل تجزیه و تحلیل کنید مثلا اگر کاربران پس از ورود به صفحه اصلی وارد صفحه خدمات شما نمی شوند می توانید با برجسته کردن لینک یا آیکون خدمات، کاربر را به صفحه مورد نظر هدایت کنید.

7.بهبود دائمی و ادامه دار وب سایت

وقتی روی وب سایت خود کار می کنید، باید به بهبود دائمی فکر کنید زیرا نسخه جدید سایتتان  که اخیراً منتشر کرده اید نسخه نهایی نیست. لازم نیست که یک نسخه نهایی برای وب سایت داشته باشید. همیشه باید انعطاف پذیر و آماده تغییر باشید.

ماهیت یک وب سایت این امکان را به شما می دهد که همیشه آن را پیشرفت و تغییر دهید. وب سایت مانند یک مجله نیست که پس از چاپ و انتشار نتوان آن را تغییر داد. سایت را همیشه می توان بهبود داد و هر لحظه که مشکلی وجود داشت آن را اصلاح و دوباره به کاربران نشان داد. می توانید پیشرفت ها و بروز رسانی های تدریجی را همیشه انجام بدهید تا کارایی وب سایت شما بهتر شود.

  Webone تیم کاملی از طراحان وب باتجربه دارد که تمام دوران کاری خود را صرف طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی کرده اند. عملکرد فوق العاده و برجسته آنان با مشتریان، باعث شده هر کسب و کاری که برای طراحی سایت جدید به ما مراجعه کرده به نتایج درخشانی برسد. حالا، ما قصد داریم به شما هم برای رسیدن به چنین نتایجی کمک کنیم.


اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *