طراحی سایت

بهترین روش های ساخت بک لینک

اجازه بدهید از همین حالا روراست باشم! در سطح وب شاید بیشتر از 40 روش ساخت بک لینک پیدا کنید. اما در نهایت متوجه می‌شوید که 6/7 تای آنها واقعا کاربردی و ارزشمند هستند. بقیه صرفا روش‌هایی هستند که در مقالات نوشته می‌شوند تا متن مطلب طولانی شود و عنوان دهان‌پرکنی هم برای مقاله بسازد!

اصلا خود من برای اینکه نسبت به رقبای سطح وب که مقالاتی در مورد نحوه ساخت بک لینک نوشته بودند کم نیاورم، مجبور شدم در این مقاله بیشتر از 15 تکنیک را آموزش بدهم، اما همین جا باید اعتراف کنم که صرفا 7 روش اول مقاله واقعا ارزش امتحان کردن دارند! با من همراه باشید.

بهترین روش های ساخت بک لینک

بهترین روش های ساخت بک لینک

خب، در ادامه همه تکنیک‌هایی که می‌شود به کمک‌شان بک لینک قدرتمند ساخت را به شما توضیح می‌دهم. اگر تصور کردید هر کدام از اینها را به درستی متوجه نشده‌اید، کافی است در بخش نظرات سوالات مربوط را بپرسید تا پاسخ را برای‌تان بنویسم.

1_ ساخت بک لینک در سایت‌های نشر مقاله

در سطح وب، چه وب فارسی و چه دیگر زبان‌ها یک‌سری سایت وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند در آنها مقالات‌تان را به رایگان منتشر کنید. مثلا سایت ویرگول یکی از سایت‌های ایرانی در این زمینه و سایت Medium یکی از سایت‌های انگلیسی‌زبان است. برای انتشار مقاله در این سایت‌ها هم صرفا کافی است یک اکانت به رایگان ساخته و مقالات مورد نظر را در آن منتشر کنید. نکته اینجاست که این مقاله شما می‌تواند حاوی یک یا چند بک لینک هم باشد. اما قبل از شروع دقت کنید:

ساخت بک لینک در سایت‌های نشر مقاله

بسیاری از مخاطبان فقط با هدف دریافت بک لینک در سایت ویرگول مقاله می‌نویسند.

 • اصولا این سایت‌ها به شما اجازه نمی‌دهند دفعه اول در مقاله‌تان به خودتان بک لینک بدهید!
 • اگر می‌خواهید بک لینک واقعا ارزشمند و پرقدرتی بگیرید، در یک یا چند تای این سایت‌ها شروع به تولید محتوای واقعا اثربخش کنید.
 • به هیچ عنوان افراط نکنید! بهتر است در یک مقاله بیشتر از یک لینک به سایت خودتان ندهید.
 • همینطور از همه مقالات بک لینک نگیرید.
 • اگر بتوانید مثل یک شبکه اجتماعی با این سایت‌ها رفتار کرده و با هدف جذب مخاطب از خود رسانه و همینطور گوگل در آنها تولید محتوا کنید، اثربخشی تلاش‌تان بسیار بیشتر می‌شود.

2_ ساخت بک لینک در انجمن‌ها

انجمن‌ها در واقع سایت‌های پرسش و پاسخی هستند که کاربران در آنها سوالات شان را مطرح کرده و بقیه مخاطبان این سوالات را پاسخ می‌دهند. در بسیاری از حوزه‌ها در وب فارسی این انجمن‌ها وجود دارد. مثلا انجمن‌های حوزه ورزش، انجمن پرسش و پاسخ برنامه نویسی، مشکلات رایانه‌ای و… .

ساخت بک لینک در انجمن‌ها

نمونه ساخت بک لینک در انجمن پرسش و پاسخ

البته بعد از به وجود آمدن تلگرام و اینستاگرام، محبوبیت این انجمن‌ها کمی کاهش پیدا کرد اما خب هنوز هم این سایت‌ها برای ساخت بک لینک انتخاب خوبی هستند. اما چطور در آنها لینک بسازیم؟ 2 راهکار اصلی دارید:

 • یا به شکل مداوم در آنها حاضر شوید، پاسخ کاربران را بدهید و هر از گاهی به جای دادن پاسخ کامل، لینک یک صفحه از سایت‌تان را در جواب منتشر کنید،
 • یا در روشی کمی کلاه سیاه، خودتان با یک اکانت سوالی مطرح کنید، بعد با اکانت اصلی سوال را پاسخ داده و لینک یک صفحه از سایت را هم منتشر کنید.

نکته: اگر با اصول ساخت بک لینک که در مقاله «لینک بیلدینگ» هم به آنها اشاره کردم آشنا باشید، می‌دانید بهترین انتخاب این است که در انجمن‌های مرتبط به حوزه کاری خودتان بک لینک بسازید، نه در هر انجمن و هر صفحه وبی.

3_ ساخت ابزار رایگان!

باور کنید امکان‌پذیر است! راستش چندین سال پیش که در میان راهکارهای مقالات خارجی به ساخت ابزار به عنوان یک روش ساخت بک لینک اشاره می‌شد، به آن بی‌توجهی می‌کردم. اما امروز فضای وب فارسی به جایی رسیده که کاربران تا حدودی حاضر می‌شوند برای کمک کردن به مخاطبان دیگر، حتی لینک سایت یک رقیب را هم در سایت‌شان منتشر کنند! به زبان دیگر وب فارسی رشد کرده… .

ایجاد بک لینک از طریق ابزارهای رایگان

ابزار رایگان UTM ساز مجموعه دیجیتال مارکتینگ نوین

اما منظور از ساخت ابزار چیست؟ مثلا سایت‌های گردشگری، ابزارهایی ساخته‌اند که با توجه به شرایط‌تان بهترین مکان‌ها برای مسافرت را به شما پیشنهاد می‌دهند، سایت‌های فعال حوزه سئو ابزارهای آنالیز سئوی سایت ساخته‌اند، سایت‌های فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ ابزار ساخت لینک UTM (مربوط به گوگل آنالیتیکس) ساخته‌اند و… . پس منظور ساخت یک ابزار ارزشمند است که به کاربران شما کمک می‌کند. حالا بعد از مدتی، هر از گاهی بعضی سایت‌های مرتبط یا حتی رقبا، به شما در مقالات و صفحات‌شان به عنوان یک ابزار ارزشمند بک لینک می‌دهند.

4_ ساخت لینک در سایت‌های اشتراک‌گذاری محتوا

منظورم از سایت‌های اشتراک‌گذاری محتوا، هر وب سایتی است که به شما اجازه می‌دهد محتوای‌تان را در آن به اشتراک بگذارید. مثلا آپارات به شما اجازه می‌دهد ویدیوهای‌تان را در آن منتشر کرده و در هر صفحه به سایت خودتان هم بک لینک بدهید. یا بعضی سایت‌های ساخت پادکست شرایط مشابهی دارند. همینطور سایت‌های اشتراک‌گذاری اینفوگرافیک، PDF و… انتخاب‌های خوبی هستند.

ساخت لینک در سایت‌های اشتراک‌گذاری محتوا

آپارات به کاربرانش اجازه انتشار بک لینک می‌دهد.

نکته: همانطور که در مقاله لینک بیلدینگ هم گفتم، افراط در ساخت بک لینک در یک سایت، می‌تواند باعث مشکوک شدن گوگل شود. به این ترتیب امکان دارد گوگل یا سایت‌تان را جریمه کند یا حداقل امتیازی برای بک لینک‌های‌تان در نظر نگیرد. برای اطلاعات بیشتر مقاله «پنالتی گوگل» را بخوانید.

5_ ساخت وبلاگ در سایت‌های بلاگ‌دهی

در گذشته یکی از بهترین راهکارهای ساخت بک لینک، همین بود! اینکه در سایت‌های بلاگ‌دهی مثل بلاگفا یک یا چند وبلاگ رایگان ساخته و در آن مقالاتی منتشر کرده و به خودتان لینک بدهید. امروز هم این روش کارایی دارد اما به شرطی که به طور اصولی اجرایش کنید. چطور؟

 • ترجیحا یک وبلاگ رایگان بسازید،
 • اگر می‌خواهید وبلاگ‌های دیگری بسازید، به سراغ سایت‌های دیگر بروید نه همین سیستم وبلاگ‌دهی.
 • کلمات کلیدی بسیار طولانی و کم‌رقابت حوزه کاری‌تان را پیدا کنید، (مقاله تحقیق کلمات کلیدی را مطالعه کنید.)
 • مقالات 500 تا 700 کلمه‌ای در مورد آنها نوشته و در وبلاگ مورد نظر منتشر کنید.
 • هر از گاهی از صفحات وبلاگ یا از مقالاتش به سایت خودتان بک لینک بدهید.

6_ آنالیز رقبا

نظر من را بخواهید، این بهترین گزینه و روش ساخت بک لینک است! در واقع همه سئوکارهای حرفه‌ای برای ساخت بک لینک، به کمک ابزارهای آنالیز بک لینک مثل ابزار Ahref یا ابزار سایت MOZ اقدام به بررسی رقبای‌شان می‌کنند. به این ترتیب لیست تعداد زیادی سایت را به دست می‌آورند که به سایت رقیب‌شان لینک داده‌اند. نکته مثبت اینجاست که شما هم می‌توانید در بعضی از این سایت‌ها به سایت خودتان لینک بدهید. پس حتما از این تکنیک استفاده کنید آن را دست کم نگیرید.

آنالیز بک لینک رقبا

ابزار آنالیز بک لینک سایت Ahref حتی در نسخه رایگان هم یک‌سری اطلاعات مفید و ارزشمند در اختیار شما قرار می‌دهد. در این مورد، این ابزار بعضی بک لینک‌های سایت دیجی کالا را نمایش می‌دهد.

7_ خرید بک لینک

راستش را بخواهید اینهم یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش‌ها برای ساخت لینک است. در این روش 2 انتخاب دارید:

 • اول اینکه به سراغ سایت‌های خارجی مثل Seo Clerk رفته و پکیج‌های بک لینکی که افراد در آن می‌فروشند را بخرید.
 • دو اینکه به سراغ سایت‌های ایرانی فروش رپورتاژ رفته و از آنها رپورتاژ بخرید.

سایت خرید بک لینک

توضیح تصویر: تعداد از فروشندگان بک لینک در سایت معروف Seo Clerk. خیلی از سئوکارهای ایرانی از همین سایت بک لینک می‌خرند.

دقت کنید، اینکه دقیقا الان کدام گزینه برای شما بهتر باشد، به شرایط سایت‌تان، وضعیت سئوی سایت‌تان، بودجه‌تان و… برمی‌گردد. همینطور انتخاب پکیج «بک لینک مناسب» یا حتی سایت خوب جهت خرید رپورتاژ نیازمند بررسی دقیق و تخصصی دارد. پس بهتر است یک از متخصص سئو کمک بگیرید.

دیگر روش های ساخت بک لینک

خب عزیزان، به نظر من بهترین تکنیک‌ها برای ساخت لینک خارجی، همین 7 تکنیک بالا بود! همانطور که ابتدای مقاله هم گفتم، تعداد روش‌های ساخت لینک شاید بیشتر از 40 عدد باشد اما نکته اینجاست که اغلب آنها یا واقعا کارایی ندارند یا ارزشش را! یعنی چه؟

مثلا در منابع مختلف ایرانی و خارجی نوشته شده که برای ساخت بک لینک، با مدیر یک سایت‌ مصاحبه کنید تا او مجبور شود به صفحه مصاحبه‌‌اش که در سایت شماست لینک بدهند. اما من با چند سال تجربه سئو می‌دانم که هزینه و زمانی که باید برای این جلسه مصاحبه صرف کنید، در اغلب مواقع واقعا به اندازه بک لینکی که دریافت می‌کنید ارزشمند نیست! اصلا چه کاری است وقتی می‌توانید با یک بودجه 500 هزار تومانی از یک سایت متوسط رپورتاژ بخرید، خودتان را اینقدر به زحمت بیاندازید؟

یا مثلا به شما گفته می‌شود که به سراغ سایت‌هایی که به رقبای‌تان لینک داده‌اند بروید و از آنها بخواهید به شما هم لینک بدهند! این در حالی است که این سایت‌ها یا از رقبای‌تان هزینه گرفته‌اند یا اصلا سایت‌های عادی و معمولی هستند که می‌توانید با آنالیز پیدای‌شان کرده و خودتان در آنها لینک بسازید. یعنی همان آنالیز رقبا که بالاتر توضیحش دادم. در هر حال برای اینکه بتوانم این مقاله را پربارتر کرده (و البته در نتایج جستجو سئویش کنم!) در ادامه به طور خلاصه این تکنیک‌ها را هم به شما آموزش می‌دهم.

1_ برگزاری رویداد

ایجاد بک لینک از طریق برگزاری رویداد

توضیح تصویر: سایت ایسمینار به کاربرانش اجازه انتشار بک لینک در صفحه وبینار را می‌دهد.

این روش تا حدی به نظرم منطقی می‌آید. در این تکنیک شما به سراغ سایت‌هایی مثل ایسمینار یا ایوند یا دیگر سایت‌های برگزاری رویداد می‌روید، یک رویداد آنلاین یا غیر آنلاین ایجاد کرده و در صفحه مورد نظر به سایت خودتان بک لینک می‌دهید.

2_ ساخت محتوای جذاب

متاسفانه هنوز در وب فارسی چنین فرهنگی جا نیوفتاده. در هر حال در این تکنیک باید سعی کنید محتواهایی کامل‌تر از محتوای تمام رقبا بنویسید و امیدوار باشید دیگران به این صفحه از سایت شما به عنوان یک مرجع معتبر لینک بدهند.

3_ مصاحبه با افراد حوزه کاری‌تان

در این راهکار به سراغ افراد حوزه کاری خودتان رفته و با آنها مصاحبه می‌کنید. سپس صوت و متن یا ویدیو مصاحبه را در سایت‌تان منتشر می‌کنید و به این ترتیب سایت کسی که با او مصاحبه کرده‌اید هم به صفحه مورد نظر از سایت شما لینک می‌دهد.

4_ مصاحبه با افراد معروف

اگر فرد خیلی معروفی را برای مصاحبه انتخاب کنید، این امکان وجود دارد که بعضی از دیگر سایت‌ها هم به سایت شما به عنوان منبع مصاحبه لینک بدهند.

5_ شرکت در رویدادها

راستش در بعضی حوزه‌ها، شرکت در یک رویداد می‌تواند باعث ایجاد بک لینک برای شما شود. مثلا مدتی است در حوزه بازاریابی دیجیتال دورهمی‌هایی برگزار شده و بعضی سایت‌ها از جمله سایت برگزار کننده رویداد، به سایت ارائه‌دهندگان و سخنرانان لینک می‌دهد.

6_ پست مهمان

پست مهمان هنوز در ایران جا نیوفتاده اما مدل آن به این شکل است که صاحب سایت به شما اجازه می‌دهد یک مقاله باکیفیت در مورد موضوعی در سایتش نوشته و در ازایش یک بک لینک به خودتان بدهید.

7_ به سراغ لینک‌های شکسته بروید!

یکی از مزخرف‌ترین تکنیک‌ها! در این تکنیک باید به سراغ سایت‌های مختلف رفته، به کمک ابزارهایی مثل Link Broken Checker لینک‌های شکسته این سایت‌ها را پیدا کرده و از مدیر سایت بخواهید به جای این لینک‌های از بین رفته، به سایت شما لینک بدهد.

8_ رضایت‌نامه بنویسید!

در این روش به عنوان مدیر وب سایت، به سراغ کسب و کارهایی می‌روید که خدماتی به شما داده‌اند. مثلا شرکتی که طراحی سایت‌تان را انجام داده. در ادامه یک صوت یا ویدیو یا متن ساخته و در آن به این موضوع اشاره می‌کنید که از خدمات آنها رضایت داشته‌اید، بعد هم آنها در کنار این محتوا که در سایت‌شان منتشر می‌کنند، بک لینک سایت شما را قرار می‌دهند.

نکات مهم برای ساخت بک لینک

چند نکته مهم در مورد روش های ساخت بک لینک

خب، اجازه بدهید قبل از اینکه مقاله به اتمام برسد، چند نکته مهم که حتما باید بدانید را به شما توضیح بدهم. امیدوارم این نکات به افزایش قدرت «سئوی سایت» فروشگاهی یا غیر فروشگاهی‌تان کمک کند.

1_ باور کنید اول محتوا اهمیت دارد!

احتمالا متوجه شدید که تا اینجای مقاله هم اغلب صحبت‌هایم تجربی بود و نکات بی‌ارزش را به شما توضیح ندادم. در ادامه نکات تجربی بالا، باید این نکته مهم را یادآوری کنم که اگر می‌خواهید واقعا بازدهی زیادی از سئوی خارجی و بک لینک‌ها دریافت کنید، ابتدا باید به سئوی داخلی و سئوی محتوای سایت‌تان اهمیت بدهید. در غیر اینصورت ممکن است بک لینک‌ها آنقدری که باید مورد توجه گوگل قرار نگیرند.

2_ لینک داخلی مهم است

مورد بعدی، طبق تجربه خودم و بسیاری از سئوکارهای ایرانی و خارجی، لینک داخلی می‌تواند شرایط سئوی سایت شما را به شکل عجیبی تغییر بدهد! پس حتما قبل از شروع فرآیند ساخت بک لینک، به فکر ایجاد یک ساختار لینک داخلی در میان صفحات سایت‌تان باشید.

3_ از فکر لینک ارزان بیرون بیایید

این را باور کنید، بک لینک ارزان نه‌تنها باعث ایجاد تفاوت خاصی در سئوی سایت‌تان نمی‌شود، که ممکن است زحمات‌تان را هم بر باد بدهد! پس لطفا حداقل در این‌مورد بیخیال ارزان خریدن شوید و تا زمانی که به اندازه کافی بودجه ندارید، به سراغ فرآیند خرید بک لینک نروید. همینطور اگر به سراغ فرآیند ساخت بک لینک رفتید، سعی کنید آن را به طور مداوم ادامه بدهید.

کلام آخر

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله سعی کردم به معنای واقعی بهترین روش های ساخت بک لینک را به شما توضیح بدهم. امیدوارم توانسته باشم به هدفم برسم. اگر سوال یا نظری در مورد این مطلب داشتید در بخش نظرات منتظر شما عزیزان هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *