طراحی سایت

افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل

افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل

 

زمانی که محتوای جدیدی را در سایت منتشر می کنید، به دنبال این هستید که در سریعترین زمان ممکن رتبه گرفته و در نتایج دیده شود. این کار زمانی اتفاق می افتد که محتوای شما توسط ربات های گوگل ایندکس شود. در ادامه سریعترین راه برای افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل را به شما یاد خواهیم داد.

چرا افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل اهمیت دارد؟

شاید برایتان سوال شود که چرا افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل مورد اهمیت است؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

1. جلوگیری از دزدی محتوا

یکی از مواردی که سبب افت سئو سایت می شود، استفاده از مطالب تکراری در سایتتان است. یکی از مشکلاتی که ممکن است در زمان انتشار محتوا برای شما رخ بدهد، دزدی محتوایی است. یعنی سایت های مختلف، وب سایت شما را زیر نظر گرفته و در صورت انتشار محتوا، به سرعت همان را در سایت خود منتشر می کنند.

حال اگر سرعت ایندکس سایت شما نسبت به این سایت کمتر باشد، گوگل ابتدا محتوای شما را در آن سایت مشاهده می کند. پس قاعدتا محتوا را متعلق به آن سایت دانسته و محتوای قرار داده شده در سایت خودتان را کپی تلقی می کند. 

بسیاری از وبمستران میگویند گوگل توانایی تشخیص محتوای تکراری و کپی را دارد؛ بله این حرف درست است، اما زمانی می تواند به نفع شما باشد که ابتدا محتوا در سایت شما ایندکس شده باشد. در غیر اینصورت شما به عنوان دزد محتوا شناخته خواهید شد.

 

2. کمک به افزایش سئو محتوا

دومین مزیت کاهش مدت زمان ایندکس شدن سایت، افزایش سئو محتوا است. هرچه سرعت ایندکس شدن یک محتوا بیشتر باشد، سئو آن نیز بیشتر خواهد شد. یکی از الگوریتم های گوگل، الگوریتم فرشنس یا freshness، به معنای تازگی است. طبق این الگوریتم، نوع محتوا، زمان و تاریخ انتشار آن اهمیت دارد.

فرض کنید که یک اتفاق بسیار مهم در کشور رخ داده و شما اولین نفری باشید که دراین باره مطلبی را در سایتتان منتشر می کنید. حال اگر گوگل در سریعترین زمان این محتوا را ایندکس کند، به دلیل تازه بودن محتوا آن هم در زمان درست، شما را در نتایج صفحه اول نشان می دهد. در نتیجه بازدید این محتوا افزایش یافته و به سئو آن نیز کمک می شود.

اما اگر سرعت ایندکس سایتتان بالا نباشد، سایت های دیگر که حتی دیرتر از شما اقدام به نوشتن آن مطلب کرده اند، در نتایج قرار خواهند گرفت.

 

سریعترین راه برای ایندکس شدن صفحات جدید

اکنون که متوجه شدید سریع ایندکس شدن صفحات به چه دلیل اهمیت دارد، شما را با سریع ترین روش ایندکس صفحات آشنا می کنیم.

افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت

1. انتشار محتوا در زمان مشخص

اولین راهکار برای افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل، انتشار محتوای زمانبندی شده است. مطالب سایت شما به کمک ربات های خزنده مورد بررسی قرار می گیرند. این ربات ها را به راحتی می توانید مدیریت کرده یا به عبارتی شرطی کنید. اگر سایت شما تازه تاسیس باشد، ربات ها با سرعت کمتری سایتتان را ایندکس می کنند. اما شما می توانید با انتشار محتوای زمانبندی شده، آنها را دائما به سایت خود هدایت کنید.

به عنوان مثال، هر هفته در روز های شنبه و راس ساعت 4 بعد از ظهر یک محتوا در سایتتان منتشر کنید. این برنامه ریزی سبب می شود تا ربات ها نیز طبق برنامه ای که شما برایشان مشخص کرده اید، به سایت شما مراجعه کرده و محتوا را ایندکس کنند.

 

2. ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

یکی دیگر از راه های کاهش مدت زمان ایندکس شدن سایت در گوگل، ثبت سایت در سرچ کنسول است. یکی از ابزارهای رایگان گوگل برای کمک به وبمستران، سرچ کنسول است. با ثبت سایت در این ابزار، می توانید سرعت ایندکس سایت را بالا برده و به مشکلات سایتتان پی ببرید. 

عوامل زیادی در کاهش سرعت ایندکس سایت نقش دارد که به کمک این ابزار می توانید به آنها پی ببرید. برخی از این عوامل عبارت است از:

  • کم بودن سرعت لود صفحات
  • فعال نبودن گواهی ssl
  • استفاده از تگ نو ایندکس در سایت
  • مشکلات کدنویسی
  • و…

اگر هنوز سایت خود را در گوگل ثبت نکرده اید، مطلب ” آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول ” را مطالعه کنید.

 

3. معرفی نقشه سایت به گوگل

از دیگر تکنیک ها برای افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت، می توان به ساخت نقشه سایت اشاره کرد. نقشه سایت یک فایل متنی با فرمت xml است که آدرس صفحات سایت شما در آن قرار می گیرد. این فایل به ربات های خزنده کمک می کند تا صفحات سایت شما را به یکباره مشاهده کرده و مورد بررسی قرار بدهد. از طرفی در صورت اضافه یا حذف برخی از صفحات، این تغییرات در سایت مپ ثبت خواهد شد. در نتیجه ربات های گوگل سریعتر و بهتر می توانند تغییرات را متوجه شده و ثبت کنند.

در مطلب ” معرفی نقشه سایت به گوگل ” به شما یاد داده ایم که چطور نقشه سایتتان را ایجاد کنید.

 

4. استفاده از URL Inspection

یکی دیگر از روش های بالا بردن سرعت ایندکس، استفاده از ابزار URL Inspection در سرچ کنسول گوگل است. شما می توانید آدرس صفحه مورد نظرتان را در این قسمت وارد کرده و درخواست ایندکس بدهید. البته پیشنهاد می کنیم این کار را تنها برای مطالبی که به تازگی منتشر کرده اید و تنها برای یکبار انجام بدهید.

 افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل

5. انتشار محتوا در توییتر

از دیگر راهکارهای افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت، می توان به انتشار محتوا در توییتر اشاره کرد. برای جلوگیری از دزدی محتوا، باید بلافاصله پس از انتشار محتوا، آن را در توییتر نیز منتشر کنید. این کار باعث افزایش سرعت ایندکس سایت خواهد شد.

 

6. انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی

یکی از سریعترین راه ها برای ایندکس شدن صفحات جدید، انتشار مطالب سایت در شبکه های اجتماعی است. به کمک این کار می توانید سئو و سرعت ایندکس سایتتان را افزایش بدهید. لازم به ذکر است که اگر کاربران، مطالب سایت شما را در شبکه های اجتماعی خود منتشر کنند، تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت. برای تشویق کاربران به این کار، از آیکون اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی در مطالب خود استفاده کنید.

 

7. لینک سازی خارجی سایت

یکی دیگر از راهکارهای کاهش مدت زمان ایندکس شدن سایت در گوگل، استفاده از لینک سازی خارجی است. اگر بتوانید در سایت های معتبر، مطلبی را منتشر کرده و سپس به محتوای خودتان لینک بدهید، علاوه بر افزایش سرعت ایندکس سایت، به سئو آن نیز کمک کره اید. البته لینک سازی خارجی نیازمند رعایت اصول خاصی است که در مطلب ” چگونه بک لینک بسازیم؟ ” بیشتر در این باره صحبت کرده ایم.

 

8. لینک سازی داخلی برای سایت

به طور کلی ربات های خزنده یک سایت را در زمان های مختلفی مورد بررسی قرار می دهند. حال فرض کنید به تازگی محتوایی را در سایت منتشر کرده اید ولی ربات ها نتوانسته اند راهی برای ایندکس آن پیدا کنند.

یکی از روش هایی که به ربات ها کمک می کند تا مسیری را برای رفتن به محتواهای دیگر پیدا کنند، لینک سازی داخلی سایت است. زمانی که یک محتوا مورد بررسی قرار می گیرد، ربات ها تمامی لینک های موجود در آن را نیز بررسی می کند. اگر از مطالب قدیمی تر سایت به مطالب جدید لینک بدهید، راهی برای ربات های گوگل ایجاد کرده اید.

به این کار لینک سازی داخلی می گویند؛ در واقع شما با این کار علاوه بر هدایت ربات ها به دیگر صفحات سایت، کاربران را نیز برای مطالعه مطالب دیگر هدایت می کنید.

 سریعترین راه برای ایندکس شدن صفحات جدید

9. افزایش کیفیت محتوای سایت

یکی دیگر از نکات مهم و تاثیر گذار در افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل، کیفیت محتوای نوشته شده است. اگر مطلبی که در سایتتان منتشر می کنید، از کیفیت کافی برخوردار نباشد و نیاز کاربر را نیز پاسخ ندهد، از لیست ایندکس خارج خواهند شد.

علاوه بر کیفیت محتوا، وجود صفحات بی ارزش نیز می تواند در سرعت ایندکس سایت تاثیر منفی داشته باشد؛ برخی از صفحات بی ارزش عبارت است از:

  • صفحات 404
  • صفحات کم محتوا (کمتر از 300 کلمه)
  • صفحاتی با محتوای کپی
  • و…

اگر در سایت خود صفحات 404 دارید، بهتر است آن ها را ریدایرکت 301 کنید؛ در مطلب ” آموزش ریدایرکت 301 ” به شما آموزش کامل داده ایم.

 

10. ارسال PING

برخی از ابزار های سطح وب به شما کمک می کند تا سیگنالی را برای بررسی صفحات سایت به ربات های جستجوگر ارسال کنید. یک نمونه موفق و کاربردی در این زمینه را می توان ابزار pingomatic دانست.

 

11. افزایش بازدید صفحات سایت

سریعترین راه برای ایندکس شدن صفحات جدید، افزایش بازدید صفحات سایت است. زمانی که بازدید از یک صفحه زیاد باشد، گوگل به طور دائمی سیگنال هایی را دریافت می کند و در نتیجه برای ایندکس سریعتر اقدام می کند. برای این کار می توانید لینک محتوای خود را پس از انتشار در گروه ها، انجمن های فعال، شبکه های اجتماعی و … قرار بدهید.

 

12. استفاده درست از متاتگ ها

متاتگ ها در سئو به گوگل کمک می کنند تا موارد با اهمیت در هر صفحه ای را درک کند. شما می توانید به کمک تگ های هدینگ هر محتوا مانند تگ h1 و دیگر h ها بخش های پر اهمیت هر صفحه را برای گوگل مشخص کنید. حال اگر این تگ ها بر اساس کلمات کلیدی مرتبط با همان محتوا انتخاب شده باشد، شانس شما برای دیده شدن توسط گوگل بیشتر خواهد شد. پس به کمک انتخاب درست متاتگ ها می توانید سرعت ایندکس صفحاتتان را افزایش دهید.

 

13. عدم تولید محتوای تکراری در سایت

هدف از تولید محتوا برای گوگل، بروزرسانی دائمی سایت و رفع نیازهای مخاطبان است. پس شما باید تلاش کنید تا با تولید محتواهای جدید، گوگل را به این هدف خود رسانده و سئو سایتتان را بهبود بخشید. یکی از دلایل عدم ایندکس سریع یک محتوا، تکراری بودن آن خواهد بود. زمانی که مطالب تکراری را در سایت خود منتشر کنید، نه تنها از ایندکس صفحات جلوگیری کرده اید بلکه صفحات زامبی و تکراری نیز به وجود آورده اید.

 

14. استفاده از یوتیوب برای افزایش سرعت ایندکس سایت

سریعترین راه برای ایندکس شدن صفحات جدید، قرار دادن لینک آن صفحه در یوتیوب است. می دانیم که وب سایت یوتیوب یکی از پربازدید ترین وب سایت های جهان است. زمانی که محتوای جدیدی را در سایتتان منتشر می کنید، لینک آن را نیز در یوتیوب قرار بدهید. با این کار سرعت ایندکس صفحه را افزایش داده اید.

 

15. بروزرسانی دائمی و مرتب سایت

بروزرسانی سایت نشان دهنده فعال بودن یک سایت است و گوگل به این موضوع اهمیت ویژه ای می دهد. از طرفی زمانی که به طور مرتب و دائمی سایتتان را بروزرسانی کنید، سیگنال هایی را برای گوگل ارسال خواهید کرد. در نتیجه ربات ها با سرعت بیشتری به سایت شما سر خواهند زد. برای این کار بهتر است هر 2 هفته یکبار محتواهای سایتتان را بروز کنید.

 

چطور بفهمیم که صفحات سایت ما ایندکس شده است؟

برای این کار ابتدا آدرس سایتتان را بدون فاصله یا حتی نوشتن https، به صورت زیر در گوگل جستجو کنید:

site:webpouya.com

همانطور که در تصویر زیر مشخص است، تمامی صفحاتی که در سایت سیتی سایت ایندکس شده است را می توانید ببینید.  حال گزینه ” ابزار ” را طبق تصویر زیر انتخاب کنید؛ سپس به کمک منوی ” هر زمانی ” می توانید مشخص کنید که صفحات ایندکس شده مربوط به چه زمانی به شما نشان داده شد.

افزایش سرعت ایندکس سایت در گوگل

در پایان

همانطور که گفتیم زمانی محتوای سایت شما در نتایج دیده می شود که توسط ربات ها ایندکس شده باشد. عوامل زیادی در ایندکس مطالب سایت موثر است که در این مطلب به 15 مورد اصلی آن اشاره کردیم. از بین عوامل گفته شده، انتشار محتوا در یک زمان مشخص را جدی بگیرید!

 


بروزرسانی در سه شنبه, 06 تیر 1402 12:17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *