طراحی سایت

ارتباط میان طراحی سایت و سئو

 اگر وبسایت شما در موتور جستجوی گوگل مشاهده نشود، طراحی وب سایت بدون اشکال، معنای خاصی نمی‌یابد. در اینجاست که بحث سئو (SEO) نمود می­یابد. این امر موجب می‌شود نمایش سایت شما در SERPها افزایش یابد، و لذا ترافیک بیشتری در آن مشاهده شود، و به شما این فرصت را می‌دهد تا با طراحی زیبای سایت خود و کیفیت محتوایی مناسب، به کاربران احساس خوشایندی بدهید.
زمانی که این نکات با یکدیگر ترکیب شوند، طراحی سایت و سئو از جمله شاخص‌های اعتبار و حرفه‌ای بودن سایت تلقی می‌شود.
بنابراین، باید ببینیم که چطور این نکات را باید با یکدیگر ترکیب کنیم تا عملکرد بهتری را در عرصه آنلاین داشته باشیم.

این مقاله از مطالب آموزشی بهینه سازی سایت مجموعه وب وان است که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.
 

اصول اجرای سئو و طراحی وب

در دنیای بازاریابی دیجیتال، ابراز وجود آنلاین بر مبنای پایه‌های مستحکم حیاتی است. چنانچه برخی از ابعاد بنیادین سایت شما به طرز نامناسبی مدیریت شده باشد، نمی‌توانید از طراحی یا سئو سایت انتظار داشته باشید که نتایج استثنایی را ارائه کند. در این بخش عناصر کلیدی هر نوع طراحی سایت خوب بیان می‌شود.   
 

بیشتر بخوانید: سئو چیست؟

انتخاب یک نام برای دامنه

انمتخاب نام دامنه مناسب

پر کردن دامنه وبسایت با انبوهی از واژگان کلیدی به شما کمک نخواهد کرد. این انبوه واژگان زائد به نظر می‌رسد و ممکن است هم روی رده‌بندی‌ها و هم تجربه کاربران تاثیر منفی بگذارد.
به یاد داشته باشید که میلیون‌ها نام دامنه در خارج وجود دارند. بنابراین هدف شما این است که نام دامنه خود را گیرا و به‌یادماندنی انتخاب کنید. نام دامنه باید متناسب با تمرکز اصلی کسب‌و‌کار شما باشد و به راحتی نوشته و خوانده شود. همواره استفاده از نام برند به عنوان دامنه سایت از مواردی است که باعث می‌شود سایت شما راحت‌تر پیدا شود.
 

سرمایه ­گذاری روی هاست میزبان وبسایت مناسب

انتخاب هاست مناسب
انتخاب هاست مناسب وبسایت به طور مستقیم روی سرعت وبسایت، عملکرد سرور، و زمان کارکرد و عدم کارکرد سایت تاثیر می‌گذارد. کلیه این موارد از عوامل UX (تجربه کاربری) با اهمیت است که گوگل علاوه بر نمایه شدن سایت، در رده‌بندی در نظر می‌گیرد.
 

ساختن وبسایت با استفاده از سیستم­های مدیریت محتوای (CMS) قابل ­اطمینان

سیستم مدیریت محتوا CMS ساده چیزی است که باید بتوان به راحتی استفاده و آن را مدیریت کرد. شما باید بتوانید سایت خود را طراحی کنید، در حالی که نیازی نباشد دوره‌های اضافی در زمینه طراحی سایت را بگذرانید. سیستم مدیریت محتوا همچنین باید به شما کمک کند تا سایت خود را سازگار با موبایل کند، هماهنگی با رسانه‌های اجتماعی را افزایش دهد، و از ابزارهای مدیریت محتوای متنوعی استفاده کند. محبوب‌ترین گزینه CMS قطعا وردپرس است، و بعد از آن جوملا و دروپال، اکسپرشن انجین قرار می‌گیرند.

انتخاب بهترین سیستم مدیریت محتوا برای سئو سایت
زمان انتخاب CMS مناسب برای سایت، از خودتان بپرسید که چطور این سیستم روی عملکرد آنلاین تاثیر می‌گذارد. مثلا آیا این سیستم به شما این امکان را می‌دهد که URLهای خود را سفارشی‌سازی کنید؟ آیا می‌توان تغییرات در صفحات بدون عوض کردن URL ایجاد کرد؟ برخی از سیستم‌ها متا تگ‌ها (توضیحات متا و تگ‌های عنوان) را به صورت خودکار ایجاد می‌کند، لذا باید کنترل کنید که آیا می‌توانید آنها را اصلاح کنید یا خیر. 
 

ارتباط میان طراحی سایت و ایندکس شدن صفحات

آیا می‌دانستید که گوگل هر یک از صفحات سایت شما را به صورت جداگانه در زمان کراول بررسی می‌کند؟ لذاست که باید لینک‌های داخلی را اضافه کنید و ساختار سایت خود را بهبود دهید تا با افزودن این تغییرات در موتورهای جستجو، صفحات شما قابل‌یافتن باشد. مهم‌تر از همه اینکه شما باید کنترل کنید که آیا لینک‌های داخلی با هم کار می‌کنند.

 • عنوان اولین عنصری است که بازدیدکنندگان درSERPهای خود می‌بینند. عنوان باید خلاقانه، گیرا و اصلی باشد تا از سایر سرپ‌ها در نتایج جستجو متفاوت باشد. به طول عنوان خود توجه کنید (باید حداکثر 60 حرف باشد) و کلمات کلیدی اصلی را به طور طبیعی به آن اضافه کنید.
 • توضیحات متا به جستجوکننده می‌گوید که چه صفحه‌ای درباره چه چیزی است. این توضیحات محدود به 10 حرف است که باید توجه مردم را جلب کرده و آنها را ترغیب کند تا روی لینک شما کلیک کنند.
 • عناوین قابلیت خوانده شدن محتوای متنی را افزایش می‌دهند، و آن را کاربرپسند‌تر می‌کنند. از عناوین برای جدا کردن محتوا به بخش‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود و کمک می‌کنند تا بازدیدکنندگان اطلاعاتی که در پی آن هستند را راحت‌تر بیابند.
 • گوگل هنوز هم قادر به شناخت محتوای تصویری نیست. در هنگام بهینه‌سازی تصاویر، اینفوگرافی‌ها، و عناوین تصاویر برای قابلیت مشاهده‌شدن باعث می‌شود تا از داشتن متون واضحی که بیان‌گر چستی تصویر است اطمینان یابید. توضیحات مختصر که شامل کلمات کلید اصلی باشد کفایت می‌کند.

 طراحی سایت شرکتی

تحقیق درباره کلمات کلیدی و متا تگ­ها

سئو صفحات را می­توان به عنوان فرایند بهینه­ سازی صفحات در یک وبسایت به منظور رسیدن به رتبه بالاتر دانست. به طور خلاصه، باید تحقیق درباره کلمات کلیدی تفصیلی را انجام داد تا عناصر صفحه اصلی بهینه ­سازی شود.
اولین المان که یک بازدید­کننده در سرپ­ها (SERP) مشاهده می­کند، عنوان است. عنوان باید خلاقانه، گیرا و اصلی باشد به طوریکه بتواند از سایر نتایج در سرپ­ها متمایز باشد. علاوه بر این موارد به طول عنوان توجه کنید (حداکثر 60 حرف بیشتر نباشد) و کلمات کلیدی اصلی را به صورت طبیعی به آن بیفزایید.

تحقیق کلمات کلیدی
توضیحات متا به محقق می­گوید که هر صفحه درباره چه چیزی است. این توضیحات نسبتا محدود است، و لازم است شما از 160 حرف به صورت معقول استفاده نمایید تا توجه افراد را جلب نموده و آنها را وادار کنید تا روی لینک­ شما کلیک کنند.

عناوین سرفصل­ها نیز می­تواند قابلیت خوانده شدن محتوای متنی را افزایش دهد، و آن را کاربرپسند­تر کند. از این سرفصل­ها برای تفکیک محتوا به قسمت­های کوچک­تر استفاده کنید تا به بازدیدکنندگان کمک کند تا اطلاعاتی که در پی آن هستند را به راحتی بیابند.
گوگل هنوز هم نمی­تواند محتوای تصویری را بشناسد. هنگام بهینه ­سازی تصاویر، اینفوگرافی­ ها و عنوان تصاویر برای مشاهده­پذیری، اطمینان پیدا کنید متن به صورت واضح تشریح می­کند که تصویر درباره چیست. توضیحات مختصر که شامل کلمات کلیدی اصلی است، کفایت خواهد کرد.
 

معماری اطلاعات و URLها

کدام URL منطقی ­تر به نظر می­رسد؟

 1. www.example.com/services/content-marketing/audits
 2. www.example.com/s456/s4/85

ساختار url صحیح منطبق برا اصول سئو
احتمالا مورد اول.
URLهای سازمان­ یافته به کاربران می­گوید که صفحات درباره چه چیزی هستند و کمک می­کند تا اطلاعات مطلوب یا محصولات مورد نظر را سریع­تر بیابند. دقیقا همانند تگ­های عنوان و توضیحات متا، URLها زمینه گسترده­تری را درباره کلمات کلیدی برای کاربران و موتورهای جستجو فراهم می­کند. دقیقا به همین دلیل، URLها باید توصیفی، کوتاه، قابل ­شناخت، و بهینه ­سازی­ شده برای کلمات کلیدی اصلی باشند.
 

ساده ­سازی گشت و گذار در وبسایت

navigation

گشت ­و­گذار فراتر از بحث فهرست­های ستونی در بالای صفحه سایت است. هنگامی که از این صفحه­ ها به درستی استفاده شود، به افراد القا می­کند که بیشتر در سایت باقی بمانند. هنگام طراحی این بخش در سایت، لازم است نیازها را بشناسیم و انتظارات مشتریان بالقوه را شناسایی کنیم. درست همانند همه فروشگاه های فیزیکی، انتقال در وبسایت باید به مشتریان بالقوه کمک کند که محصول یا محتوا را سریع­تر بیابند و خریدار به سمت نهایی­ سازی خرید خود حرکت کند. اگر یک مشتری بخواهد زمانی را برای فکر کردن درباره اینکه در چه جایی کلیک کند تلف کند، این نشانه واضحی است که می­گوید باید فرایند انتقال در سایت بهبود پیدا کند.
 
طراحی سایت فروشگاهی

تاثیر سرعت بارگذاری صفحات در رتبه­ بندی­ ها

سرعت صفحات یکی از مهم­ترین عوامل رتبه­ بندی سایت است. بر اساس استاندارد اپدیت سرعت 2018، سرعت یکی از عوامل مهم رتبه ­بندی در دستگاه­های موبایل نیز هست. دفعات بارگذاری صفحات به یک دلیل بسیار بااهمیت است، زیرا روی تجربه کاربران اثر دارد و منجر به تبادلات بیشتر یا دفع کاربران می­شود. مثلا آیا می­دانستید که بازدیدکنندگان از سایت شما انتظار دارند که در کمتر از 2 ثانیه بارگذاری شود؟ و اگر در انجام این کار شکست بخورند، تقریبا نیمی از آنها سایت را ترک می­کنند. صرف نظر از اینکه از دست دادن کاربران پیشرو و تبادلات صفحات، نرخ دفع کاربران بالا نیز تاثیر منفی روی عملکرد آنلاین و رتبه­بندی در درازمدت خواهد داشت.
برای افراد مبتدی، لازم است دیدگاه­های مرتبط با سرعت صفحات در گوگل را مطالعه کنید تا متوجه شوید که صفحات شما چقدر سریع است. در این بخش چند گام اولیه برای ارتقاء سرعت سایت بیان می­شود. از جمله این عوامل

تاثیر سرعت بر سئو

 • انتخاب برنامه میزبانی صحیح برای سایت
 • فشرده ­سازی تصاویر با کیفیت بالا
 • استفاده از کش ­ها در مرورگرها
 • حذف محتوای خودکار
 • کاهش دادن تعداد پلاگین ­ها و پاپاپ­ ها
 • سرمایه­ گذاری در شبکه تحویل محتوای قابل اطمینان (CDN)

 
 

سازگاری صفحات وبسایت با گوشی­ ها در عصر پیشتازی موبایل

همراه با افزایش شمار کاربران موبایل، جستجوهای با موبایل نیز رشد پیدا کرده است. برای مثال، آیا می­دانستید که 57 درصد همه ترافیک آنلاین ایالات ­متحده از طریق دستگاه­های موبایل صورت می­گیرد؟
و در خصوص بازدیدکنندگان موبایل، تجربه مرور اینترنت در آنها مشخص کننده این است که آیا از شما خرید می­کنند یا خیر. آمار حاکی از آن است که 52 درصد مشتریان بالقوه بعد از تجربه منفی کاربرد موبایل در وب خرید انجام نمی­دهند.
با فرض این ارقام، گوگل به طور پیوسته در تلاش است تا رضایت کاربران موبایل را افزایش دهد و نتایج مرتبط را برای آنها تامین کند. امسال، نهایتا بحث شاخص موبایل به نتیجه رسید، به این معنا که گوگل در حال حاضر نسخه موبایل سایت شما را نیز در نمایه خود لحاظ می­کند.
و همچنین برای برآورده کردن این استانداردها، باید طراحی سایت به صورت کاملا سازگار با موبایل انجام شود.

موبایل فرست ایندکس
سازگار بودن به چه معناست؟
از تست کاربرپسند بودن موبایل گوگل برای کنترل اینکه صفحات شما برای کاربران موبایل تا چه میزان رضایت­ بخش است، استفاده کنید. هنگام بهینه ­سازی سایت، به کاربری کلی سایت خود، مثل سرعت و شکل صفحات توجه کنید. سایت شما چقدر برای کاربران موبایل جذاب است؟ آیا کاربران می­توانند محتوای شما را بخوانند و ویدیوهای سایت شما را بدون زوم کردن به طور پیوسته مشاهده کنند؟ CTAها و لینک­ها چطور؟ آیا به راحتی کار می­کنند؟ آیا محتوای شما با اندازه صفحه متناسب است، صرف نظر از اینکه ابعاد چقدر باشد؟ آیا فرم­های سایت شما به راحتی در دستگاه­های موبایل قابل پر کردن است؟
 طراحی وبسایت شما روی شناخت بازدیدکنندگان شما از برند شما موثر است، و موجب می­شود از کار با سایت شما احساس حرفه­ای و معتبری داشته باشد. بالاتر از همه اینکه، طراحی سایت روی تجربه کاربران تاثیر دارد و در ارتباط آنها با سایت و تصمیم بر خرید موثر است. همه این عوامل را گوگل در زمان رتبه­ بندی در نظر می­گیرد.

موضوع :سئو

 
 


اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *