طراحی سایت

9 راهکار طلایی برای افزایش سرعت سایت و بهینه سازی صفحات آن

9 راهکار طلایی برای افزایش سرعت سایت

 

شاید تصور کنید که با وجود شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا فیس بوک دیگر کمتر کسی به وب سایت‌ها سر خواهد زد اما این طور نیست و هنوز هم مهم‌ترین بخش هر کسب و کاری وب سایت آن است، حتی اگر این وب سایت تنها برای معرفی شما مورد استفاده باشد.

 

تحقیقات نشان داده که افراد پیش از اقدام به خرید یا استفاده از خدمات یک شرکت یا حتی برای افزایش اطلاعات عمومی خود راجع به موضوعی که مد نظر دارند، از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند و این یعنی وب سایت شما مهم‌ترین بخش کسب و کارتان خواهد بود.

وب سایت شما نه تنها باید رابط کاربری مخاطب پسند و محتوای خوبی داشته باشد بلکه برای رسیدن به موفقیت بیشتر سرعت بارگذاری صفحات وب سایت خود را نیز باید در نظر داشته باشید. مطمئنا تا به حال در شرایطی قرار گرفته‌اید که به دنبال خرید یا اطلاعات مورد نظرتان در گوگل باشید و به سایتی سر بزنید که محتوای بسیار خوبی دارد اما برای بارگذاری صفحات لازم است مدت زمان تقریبا زیادی را صبر کنید. این شرایط برای همه کلافه کننده خواهد بود به خصوص اگر عجله داشته باشند و مطمئنا اگر این سرعت بیش از حد کم باشد مخاطب منصرف شده و از صفحه شما خارج خواهد شد و چه چیزی از این بدتر است؟

 

سرعت بارگذاری سایت

سرعت پایین بارگذاری صفحات وب سایت می‌تواند به اعتبار شما آسیب رسانده و در نتیجه همه وقت و هزینه‌ای که برای تولید محتوا و طراحی سایت و سئو گذاشته‌اید بی فایده خواهد بود و ضرر بزرگی می‌خورید زیرا همه این کارها بدون توجه به سرعت بارگذاری و بهینه سازی سایت بی نتیجه است.

برعکس اگر به سرعت بارگذاری وب سایت خود توجه داشته باشید و وب سایت شما سرعت بالایی داشته باشد موفقیت کسب و کارتان چندین برابر خواهد شد. سرعت بالای بارگذاری در کنار محتوای با کیفیت می‌تواند مشتری و مخاطب بیشتری را به خود جذب کند در نتیجه آمار بازدید از سایت شما بالا خواهد رفت و سریع‌تر می‌توانید به رتبه‌های بالای گوگل و سایر موتورهای جستجو برسید.

اولین قدم برای اطمینان از سرعت بالای بارگذاری وب سایت استفاده از یک وب سایت ساز قوی که بهترین فناوری را ارائه می‌دهد، است. اما این تازه شروع کار است و در مرحله بعد از طراحی و استفاده از یک سرور قوی برای وب سایت باید محتوای خود را بهینه سازی کنید.

شما باید تعادل خوبی بین انواع محتوایی که در وب سایت خود قرار می‌دهید داشته باشید. بعد از طراحی وب سایت و آماده شدن بستر کارتان، باید مشخص کنید که وب سایت شما بیشتر نیاز به چه نوع محتوایی دارد و حوزه فعالیت‌تان چیست اگر نیاز به بارگذاری فایل‌های سنگین ویدیویی دارید به این نکته دقت کنید که فایل‌های این چنینی پهنای باند شبکه زیادی را مصرف می‌کنند. علاوه بر این سرعت بارگذاری محتوای متنی بسیار بیشتر از محتوای تصویری است. بنابراین به چینش محتوا و ترتیب اولویت آن‌ها باید دقت داشته باشید.

برای بهینه سازی سرعت وب سایت باید فاکتورهای محتلفی را مد نظر داشته باشید، شاید در ابتدا این کار سخت بنظر برسد اما غیر ممکن نیست و می‌توانید با رعایت چند نکته این کار را انجام دهید. در این مقاله سعی کردیم بهترین نکاتی که برای بهینه سازی سرعت وب سایت نیاز دارید را به شما گفته و از اهمیت رعایت این مورد صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.
 

 

بهینه سازی سرعت وب سایت چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

به بیان ساده منظور از سرعت وب سایت مدت زمان بارگذاری و نمایش وب سایت از لحظه کلیک روی لینک آن است. از آنجایی که اکثر کاربران امروزه به اینترنت پر سرعت دسترسی دارند، صبر و تحمل‌شان برای بارگذاری یک صفحه از وب سایت هم بسیار کمتر شده است. بر اساس تحقیقات سرعت ۴ ثانیه سرعت مناسبی برای بارگذاری صفحات وب سایت است.

بهینه سازی سرعت وب سایت نباید با اصطلاح عملکرد دریافتی یا ادراکی (perceived performance) اشتباه گرفته شود، زیرا  این نوع عملکرد صرف نظر از آمار فنی که سرعت سایت شما را نشان می‌دهد به ارزیابی این واقعیت می‌پردازد که سرعت وب‌ سایت شما از نظر روانشناسی یک کاربر چگونه است. از آن جایی که این دو مفهوم کاملا متفاوت اما مهم هستند شما همیشه باید سرعت وب سایت و عملکرد دریافتی را به صورت موازی مد نظر داشته باشید.

 

اما شاید برایتان سوال باشد که چرا بهینه سازی سرعت وب سایت تا این حد موضوع مهمی است. همان طور که گفتیم مدت زمان بارگذاری وب سایت تاثیر بسیار زیادی روی قابلیت‌های استفاده، جذب مخاطب و حتی موتور جستجو دارد و در صورتی که سرعت بارگذاری سایت شما بیش از ۴ ثانیه و در نهایت ۱۰ ثانیه طول بکشد اغلب مخاطبان خود را از دست خواهید داد و این اصلا نکته خوبی نیست.

 

سرعت وب سایت و قابلیت استفاده از آن

 

کاملا واضح است که هرچه وب سایت شما سرع‌تر بارگذاری شود، کاربر راحت‌تر می‌تواند از ویژگی‌های آن استفاده کند. برای مثال سریع‌تر به صفحه خرید و پرداخت وارد خواهد شد یا صفحه خدمات مشتری و صحبت با کارشناس فروش آنلاین راحت‌تر در دسترس او قرار می‌گیرد. هرچه این روند سریع‌تر انجام شود مخاطب رضایت بیشتری خواهد داشت.

 

 

تاثیر سرعت وب سایت بر جذب مخاطب

 

اگر سرعت بارگذاری صفحات وب سایت شما بالا باشد مخاطب رضایت بیشتری خواهد داشت. به خصوص اگر سایت فروشگاهی آنلاین داشته باشید و سرعت انتقال بین صفحات شما کمتر از دو ثانیه باشد رضایت مخاطبان بالاتر است. آمار نشان داده به ازای تسریع ۱ ثانیه‌ای سرعت بارگذاری وب سایت مخاطبان شما ۲ درصد افزایش خواهند یافت. اگر سرعت سایت شما بسیار کم باشد شک نکنید که مخاطبان برای ترک وب سایت و رفتن به سایت رقیب تردید نخواهند کرد. به خصوص اگر سایتی دارید که برای بهبود کسب و کار خود نیاز افزایش تعداد بازدید داشته باشید.

 

کندی سرعت لود سایت

 

 

تاثیر سرعت وب سایت بر نرخ تبدیل

 

یکی از مهمترین اهدافی که صاحبان وب سایت روی آن تمرکز دارند، نرخ تبدیل سایت است. به ازای تاخیر ۱ ثانیه‌ای در سرعت بارگذاری سایت ۷ درصد نرخ تبدیل سایت شما کاهش خواهد یافت و این به منزله ریزش مخاطب است و بدتر از آن در سایت‌های فروشگاهی با تاخیر در سرعت بارگذاری مخاطب خرید خود را کامل نخواهد کرد و به سایت رقیب می‌رود.

 

 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید: 5 ترفند ساده روانشناسی برای افزایش نرخ تبدیل (تبدیل بازدیدکننده به مشتری)

 

 

تاثیر سرعت وب سایت بر موتور جستجو

تاثیر سرعت سایت بر رتبه بندی موتورهای جست و جو

یکی از الگوریتم‌هایی که توسط گوگل برای رتبه بندی بررسی می‌شود، سرعت وب سایت است. وقتی سایت شما به کندی بارگذاری می‌شود، موتور جستجو با توجه به ظرفیتی که دارد صفحات کمتری را جستجو کرده و کاهش تعداد صفحات جستجو بر رتبه شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. به مرور زمان گوگل سایت‌هایی که سرعت کندی در بارگذاری دارند را پنالتی خواهد کرد و اگر به بهبود سرعت سایت خود نکنید سریعا تبدیل به یکی از هزاران سایت فراموش شده خواهید شد.

 

ترفندهایی برای بهبود سرعت بارگذاری وب سایت

 

حالا که با اهمیت و تاثیر بهبود سرعت بارگذاری وب سایت آشنا شدید وقت آن رسیده که راه‌های افزایش سرعت بارگذاری را یاد بگیرد و بدانید چطور مخاطبان و گوگل را راضی نگه دارید.
 

۱. شلوغ کاری در صفحه اصلی، ممنوع!

 

اگر فقط و فقط یک نکته را بخواهید از این مطلب به عنوان سرلوحه برای شروع کاری خود بردارید، همین نکته است. شلوغ کاری در صفحه اول یا همان homepage ممنوع است. به بیان ساده : هرچه ساده تر، زیباتر

سعی کنید صفحه اول بارگذاری وب سایت خود را خیلی شلوغ نکنید و بیش از حد متن، تصویر و فیلم در این صفحه قرار ندهید، زیرا تاثیر منفی روی موفقیت شما خواهد گذاشت. قرار دادن بیش از حد ویدیو و تصاویر انیمیشن در صفحه اول باعث تاخیر در بارگذاری صفحه شما خواهد شد. سعی کنید محتوای مهم و اصلی خود را به صورت خلاصه در این صفحه قرار دهید. صفحه اول وب سایت شما تقریبا مهم‌ترین بخش آن است و باید در چینش، اولویت قرارگیری محتوا و نوع مطالبی که در آن قرار می‌دهید بسیار دقیق باشید زیرا تنها یک اشتباه یا چینش بد و رابط کاربری نامناسب می‌تواند باعث عدم برقراری تعامل بین شما و مخاطب شده و او را فراری دهد.

 

 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید: بایدها و نبایدهای استفاده از انيميشن در طراحی سایت

 

برعکس اگر چینش و نوع قرارگیری محتوا در صفحه اصلی درست باشد، باعث خواهد شد که مخاطب از لحظه ورود به وب سایت شما جذب آن شده و به راحتی اطلاعات مورد نیازش را بدست بیاورد.

اگر نگران از دست دادن محتوای خود هستید می‌توانید چینش صفحه اصلی را به صورتی طراحی کنید که بتوانید مطالب و محتوای جذاب را به صورت خلاصه در بخشی از صفحه اصلی به مخاطب نشان دهد و بعد برای خواندن آن به صفحه دیگری هدایت شود. می‌توانید برای این کار دکمه‌های مانند : بیشتر بخوانید و وبلاگ من را اضافه کنید تا مخاطب با مراجعه به آن صفحه در جریان محتوای شما نیز قرار بگیرد.
به خصوص اگر یک وب سایت فروشگاه آنلاین دارید حتما بخش وبلاگ خود را مدنظر داشته باشید و مطالبی مرتبط با محصولات یا راه‌هایی که می‌توانند از این محصولات استفاده کنند را نیز برای مخاطب قرار دهید.

۲. صدرنشین‌ها را مشخص کنید!

بنری که در ابتدای سایت شما بارگذاری می‌شود، مهم‌ترین بخش آن است. پس اگر چیزی دارید که حتما می‌خواهید دیده شود باید آن را در این بخش قرار دهید. بهتر است از این بخش عاقلانه و با استراتژی استفاده کنید و تفاوت خود با سایر سایت‌های رقیب را در این محل به نمایش بگذارید. تا بارگذاری مابقی سایت شما اولین چیزی که به چشم مخاطب می‌خورد همین بنر یا به اصطلاح بخش بالایی وب سایت است بنابراین این بخش را با عکس‌های جذاب یا عناوین مورد پسند مخاطبان خود باید پر کنید. در صورتی که وب سایت فروشگاهی دارید، می‌توانید جدیدترین محصولات یا کالاهای تخفیف دار خود را قرار دهید و اگر شرکت خدماتی هستید خودتان را در این بخش معرفی کنید. می‌توانید آرم شرکت، شعار یا متن جذابی مرتبط به کسب و کار یا وبلاگ خودتان قرار دهید. می‌توانید گزیده‌ای از جدیدترین مقالات را قرار داده یا دکمه خرید کنید در این قسمت قرار دهید.

 

در اصل بنر اول سایت شما باید به مخاطب نشان دهد که شما چه کارهایی انجام می‌دهید و نکته مهم این است که باید در عین حال صفحه اول خود را ساده، تمیز و مرتب نگه دارید. در واقع این بخش مثل ویترین مغازه است پس اگر چیزی برای نمایش دارید که مخاطب را به شما جذب کند آن را در این بخش قرار دهید. اگر توانستید مخاطب را در همان نگاه اول جذب کنید می‌توانید مطمئن شوید که او به سایر صفحات هم سری خواهد زد.

 
با همه این‌های یک قاعده نیز وجود دارد. می‌توانید از انیمیشن‌های ساده برای معرفی خود در این بخش استفاده کنید. شاید انیمیشن‌ها کمی باعث تاخیر در بارگذاری سایت شما شوند اما پیام‌تان را سریع‌تر به مخاطب منتقل خواهند کرد، سعی کنید سرعت بارگذاری سایت با وجود انیمیشن کوتاه بیش از ۱۰ ثانیه نشود زیرا کاهش شدید مخاطب را به دنبال خواهد داشت. می‌توانید از موشن گرافی یا تصاویر گویا استفاده کنید.

 
۳. استفاده بیش از حد از مدیا، اکیدا ممنوع است!

بعد از تنظیم چیدمان و تصحیح صفحه اصلی نوبت به پاکسازی سایر صفحات می‌رسد. به جای کمیت بهتر است تلاش خود را روی کیفیت قرار دهید. درست شبیه فردی که صاحب مغازه است باید عمل کنید. هرگز در ویترین فروشگاه‌ها همه چیزی که داخل فروشگاه است را قرار نمی‌دهند. شما هم نباید وب سایت خود را پر از عکس و فیلم‌های بیهوده‌ای کنید که تنها باعث تاخیر در سرعت بارگذاری خواهند شد. در واقع وب سایت شما نمایی از فروشگاه شما خواهد بود و هر کالایی که در آن قرار می‌دهید هزینه خواهد داشت.

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث تاخیر در سرعت بارگذاری می‌شود، گالری عکس است. لازم نیست در این قسمت هر عکسی را قرار دهید بهتر است با فیلتر کردن مهم‌ترین موارد تا حد امکان این بخش را سبک کنید زیرا پهنای باند بسیار زیادی برای لود شدن و بارگذاری همه این عکس‌ها نیاز است.

مورد دیگری که به شدت روی تاخیر سرعت بارگذاری وب سایت تاثیر دارد، محتوای جاسازی شده است. بارزترین نمونه محتوای جاسازی شده، فیلم‌هایی هستند که شما از یوتیوب، آپارت یا فیس بوک در سایت خود قرار می‌دهید. از آنجایی که منبع این ویدیوها یک سایت دیگر و میزبان شما است، دیگر قادر به بهینه سازی یا کنترل زمان بارگذاری نخواهید بود بنابراین اگر سایت شما کند شود نمی‌توانید مشکل را برطرف کنید.
تصور کنید فردی برای خواندن مطلبی درباره «آرایش چشم افتاده» وارد سایت شما شده باشد و متن موجود را خوانده و حالا می‌خواهد ویدیویی که از یوتیوب گرفته‌اید را نگاه کنید، همانطور که می‌دانید در ایران برای استفاده از یوتیوب نیاز به ابزار های تغییر دهنده آی پی هست و وقتی این ویدیو بارگذاری نشود و به دنبال آن سایت شما در بارگذاری تاخیر داشته باشد، مطمئنا مخاطب سایت شما را ترک خواهد کرد.

با این حال وجود چنین مشکلاتی به معنای حذف محتوای جاسازی شده نیست. یک راه خوب برای رفع این مشکل قرار دادن یک یا چند فیلم در خود سایت‌تان است. می‌توانید از روش امبد (embedded videos) کردن ویدیوها استفاده کنید. از آنجایی که سرور میزبان شما کنترل این موارد را در دست دارد تاثیر کمتری روی سرعت بارگذاری سایت خواهد داشت.

زمانی که صحبت از قرار دادن مدیا که همان ویدیو، پادکست یا تصاویر و انیمیشن روی سایت می‌‌شود از خودتان بپرسید، آیا ارزشش را دارد یا این کار تبدیل به سودی برای من خواهد شد؟ اگر به این سوالات پاسخ مثبت ندادید بهتر است کلا خیال قرار دادن مدیا را کنار بگذارید.
البته باید بدانید استفاده هوشمندانه از مدیا، تصاویر و پادکست‌های خوب در سایت می‌تواند باعث افزایش مخاطب شود زیرا ذهن انسان به طور ناخودآگاه حافظه تصویری فعال‌تری دارد و تصاویر را بهتر به خاطر می‌سپارد.

 

 

چه تعداد عکس در هر صفحه وب استفاده کنیم؟

 

۴. بهینه سازی اندازه تصاویر را فراموش نکنید!

ساده‌ترین نکته در بهینه سازی اندازه تصاویر استفاده از فرمت JPEG به جای PNG برای تصاویر است. فایل‌هایی که با فرمت JPEG هستند عموما بهینه‌تر بوده و سریع‌تر بارگیری می‌شوند. تاثیری بین کیفیت عکس با فرمت JPEG و PNG وجود ندارد و برای بهینه سازی تصاویر خود می‌توانید از وب سایت‌های آنلاینی مانند : TinyJPG ، Compressor.io  و ImageOptimizer استفاده کنید. دقت داشته باشید که همه عکس‌های شاخص در مطالب مختلف و عکس‌هایی که در متن استفاده می‌کنید باید برش (Crop) یکسان داشته باشد. (اندازه برش عکس شاخص و متن متفاوت است اما در همه متن‌ها باید یکسان باشد).

سایت‌هایی که در سیتی سایت میزبانی می‌شوند به طور خودکار تمام تصاویر شان باتوجه به سایز محل قرارگیری آنها فشرده خواهد شد. این نوعی فشرده سازی است که باعث تسریع سرعت بارگذاری سایت شود. در صورتی که از سیتی سایت برای میزبانی استفاده نمی‌کنید باید خودتان فرمت عکس‌ها را در فتوشاپ تغییر داده و از گزینه save for webpages استفاده کنید.

توجه به بهینه سازی عکس‌ها نکته مهمی است. در بهینه سازی دقت کنید که هرگز کاری به کیفیت عکس نداشته و حتی با تبدیل آن به فرمت WebP تاثیری روی کیفیت نگذارید. انتخاب کیفیت عکس‌های استفاده شده در سایت انتخابی شخصی است و به خود شما بستگی دارد.

 

 

بهینه سازی عکس و فشرده کردن تصاویر در سئو

 

۵. از رابطه بین متن و تصویر آگاه باشید!

استفاده از متن و تصویر در کنار هم مانند نگهداری از دو حیوان خانگی در یک خانه است. گاهی این دو بهترین دوست هم هستند و گاهی بدترین دشمن هم خواهند بود. بنابراین بهتر است برای هر کدام قلمرو و فضای مخصوص در نظر بگیرید تا با هماهنگی بیشتری با هم کار کنند.

برای درک این موضوع تصور کنید: رنگ پس زمینه سایت و فونت شما سفید است و قرار بوده نوشته‌ها روی تصویر نمایش داده شوند. اگر متن سریع‌تر از تصویر بارگذاری شود، تا نمایش تصویر متن‌ها به صورت نامرئی نشان داده می‌‌شوند و این یعنی بدترین چیز برای شما. بهتر است از انتخاب رنگ‌های خنثی برای فونت خودداری کنید.

 

قانون طلایی : از قرار دادن متن در تصویر جدا خودداری کنید. تنها زمانی می‌توانید چیزی روی تصویر قرار دهید که برایتان خیلی مهم باشد، مثل آرم شرکت. قرار دادن متن روی تصویر به صورت انیمیشن متحرک باعث تاخیر در بارگذاری خواهد شد و به دنبال آن اطلاعات خود را از دست داده و مخاطبان را با یک بوم خالی رو به رو خواهید کرد که باید تا بارگذاری این تصویر صبر کنند. به جای انجام چنین کاری بهتر است یا متن را در برنامه فتوشاپ روی عکس قرار دهید یا فقط از متن ساده استفاده کنید. می‌توانید کادری طراحی کرده و در بالا یا پایین آن تصویر مورد نظر خود را قرار دهید.

 

۶. کلمات، کلید موفقیت شما هستند!

همانطور که گفتیم متن‌ها نسبت به تصاویر سریع‌تر بارگیری می‌‌شوند. اما این تنها دلیلی نیست که باید به کیفیت و نوع کلماتی که انتخاب می‌کنید، دقت داشته باشید. یک عنوان جذاب، استفاده از شعار یا کلمات زیبا در صفحه اصلی و به خصوص روی بنر اصلی سایت می‌تواند بلافاصله پیام شما را به مخاطب منتقل کند بنابراین باعث افزایش تجربه بازدیدکنندگان و نرخ تبدیل خواهد شد.

دلیل دیگری که باید به نوع نوشته‌های خود داشته باشید این است که بهینه سازی موتور جستجو یا همان SEO که باعث افزایش رتبه شما در گوگل می‌شود بر اساس کلمات کلیدیی خواهد بود که شما در متن‌های خود استفاده کرده‌اید. متن دقیق و با کیفیت به گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک می‌کند که وب سایت شما را بهتر بشناسند و در نتیجه بتوانید شانس خود را برای افزایش رتبه گوگل افزایش دهید. پس اگر می‌خواهید تعداد بیشتری مخاطب جذب کنید مانور اصلی خود را روی متن‌هایتان داشته باشید. چند نویسنده خوب و آشنا به اصول سئو استخدام کرده و متن‌های با کیفیت و منحصر به فرد در وب سایت خود قرار دهید. حتی اگر وب سایت شما یک فروشگاه آنلاین باشد بازهم نیاز به نوشتن متن‌های خوب برای محصولات خواهید داشت. بخش وبلاگ برای یک فروشگاه به منزله داشتن یک مجله اختصاصی است که می‌توانید با تبلیغات اصولی مخاطب را از طریق متنی که می‌خواند به خرید محصولات ترغیب کنید. پس قدرت کلمات را دست کم نگیرید.

 

۷. تعداد و نوع فونت‌های خود را کاهش دهید.

بهتر است زیاد از فونت‌های عجیب و غریب استفاده نکنید. استفاده از دو یا سه فونت اصلی برای نشان دادن منظورتان کفایت می‌کند. از این گذشته با استفاده از دو یا سه نوع قلم نشان می‌دهید که حرفه‌ای هستید و نوعی ثبات در کار خود دارید. هرچه همه چیز را ساده‌تر نگه دارید بهتر است. شاید تصور کنید استفاده از فونت‌های مختلف باعث جذابیت خواهد شد اما چنین نیست. اگر از فونت‌های متفاوت استفاده کردید ناخودآگاه یک آشفتگی به مخاطب القا خواهد شد که دیگر راه بازگشتی نخواهد داشت.

نوع فونتی که برای نوشتن انتخاب می‌کنید بسیار اهمیت دارد. اگر قصد استفاده از فونت‌های سفارشی و خاص را دارید باید بدانید که این عناصر مانند مدیا روی سرعت بارگذاری وب سایت شما تاثیر خواهند گذاشت.
 

 

۸. استفاده از انیمیشن‌ها را کم کنید!

آیا تا به حال شنیده‌اید که می‌گویند در همه چیز اعتدال را رعایت کن، حتی غذا خوردن؟ خب در دنیای مجازی و اینترنت این ضرب المثل را می‌توان برای استفاده از انیمیشن استفاده کرد. استفاده از انیمیشن‌ها مثل خوردن شیرینی اعتیادآور است و هرچه بیشتر با ویژگی آن‌ها آشنا می‌شوید بیشتر دوست دارید که از انیمیشن در سایت خود استفاده کنید و استفاده بیش از حد از انیمیشن یعنی مرگ وب سایت شما که باعث می‌شود وب سایتتان با تاخیر بسیار زیادی بارگذاری شود.

می‌دانیم که نمی‌شود به طور کامل استفاده از انیمیشن را کنار گذاشت زیرا باعث جذابیت سایت و افزایش تعداد بازدید مخاطب می‌شوند اما بهتر است بین بد و بدتر، بد را انتخاب کنید. انیمیشن دقیقا هم جنبه خوب و هم بد دارد پس باید در استفاده از آن‌ها کاملا اعتدال داشته باشید. بهتر است از GIF ها استفاده نکنید. شاید به نظر تصاویر ساده و متحرک بیایند اما بیش از حد سنگین هستند و باعث تاخیر در بارگذاری سایت می‌شوند.

بهترین کار درباره انیمیشن‌ها این است که آن‌ها را در پایین صفحه یا وسط آن قرار دهید و در ابتدای متن یا بنر اولیه خود به مخاطب اطلاع دهید که چیزی برای نمایش دارید. بنابراین می‌توانید مطمئن شوید که مخاطب برای بازدید از سایت شما کنجکاو شده و تا مطالب ابتدایی را بخواند، انیمیشن نیز بارگذاری خواهد شد.

بهتر است از فرمت MP4 به جای GIF استفاده و انیمیشن‌ها را به فیلم تبدیل کنید. فیلم‌ها سریع‌تر بارگذاری شده و همان تجربه بصری مشابه انیمیشن را به مخاطب القا می‌کنند.

استفاده از ویدیو در وب سایت

۹. نسخه تلفن همراه را فراموش نکنید!

هر روز تعداد کاربران تلفن همراه افزایش می‌یابد و به دنبال آن بیشتر افراد از طریق تلفن هوشمند خود در حال گشت و گذار در وب سایت‌ها یا خرید‌های اینترنتی هستند. تصور کنید که همه جزئیات یک وب سایت با ظرافت تمام روی کف دست شما جا شود و بتوانید در هرجایی که هستید کار خود را انجام دهید و نیاز به روشن کردن لب تاب و غیره نداشته باشید . اگر میزبان شما وب سایت سیتی سایت باشد به صورت خودکار نسخه وب سایت مخصوص تلفن همراه را خواهید داشت. اما اگر این طور نیست حتما باید فکری برای ساخت نسخه تلفن همراه سایت خود داشته باشید. می‌توانید نسخه طراحی شده توسط سیتی سایت را به دلخواه خود تغییر دهید اما چیزی که باید مدنظر داشته باشید این است که فضای نمایش در تلفن همراه نسبت به نسخه دسکتاپ بسیار محدودتر است و باید در انتخاب موارد مورد نظر دقت بیشتری داشته باشید. معمولا بهتر است پیش از هر چیز نام شرکت، آرم و شعار خود را بنویسید.

 
علاوه بر این اطمینان حاصل کنید که تمام عناصر اضافی که باعث تاخیر در سرعت بارگذاری شما می‌شوند را از بین برده‌اید زیرا در نسخه تلفن همراه ممکن است باز هم با تاخیر بیشتری رو به رو شوید. برای استفاده از فضای نمایشگر کوچک تلفن همراه می‌توانید تا بارگذاری کامل سایت یک صفحه خوش آمدگویی طراحی کرده یا آرم و عکس چشمک زن قرار دهید تا مخاطب چند ثانیه سرگرم شده و شما وقت بیشتری برای بارگذاری داشته باشید. اما به هر حال باید سریع‌تر این مشکل را رفع کنید. زیرا مخاطب در بازدید اول برای شما صبر خواهد کرد اما در بازدیدهای بعدی صبور نیست و به سایت رقیب می‌رود.

 

 

آزمایش سرعت بارگذاری سایت

بعد از انجام همه موارد گفته شده برای بهبود سرعت بارگذاری سایت وقت آزمایش و بررسی نتایج می‌رسد.با استفاده از PageSpeed Insights که توسط گوگل ساخته شده و Pingdom Tools ، می توانید سرعت سایت خودتان را تست کنید. هر دو این ابزارها اجازه می‌دهند که سرعت صفحات وب سایت خود را بررسی کنید و مسائل و مشکلات بارگذاری را به شما خواهند گفت تا آن‌ها را رفع کنید.

 

 
کلام آخر

تاخیر در بارگذاری سایت گاهی نتیجه کاهش سرعت اینترنت است اما اگر وب سایت شما همیشه دچار تاخیر است وقت دست به کار شدن و رفع این مشکل شده است. در کنار سرعت بارگذاری وب سایت موضوع دیگری که به آن باید دقت کنید، عملکرد ادراکی یا دریافتی است. همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، عملکرد دریافتی یعنی بازدیدکنندگان سایت، سریعا عملکرد سایت شما را در همان اولین نگاه دریافت کرده و می‌توانند به راحتی با آن کار کنند. به عنوان مثال اگر محتوای صفحه اصلی شما به گونه‌ای باشد که زیر بنر اول سایت مخفی شده باشد، بازدیدکنندگان در هنگام ورود به سایت با یک صفحه خالی مواجه خواهند شد. به همین دلیل است که همزمان باید عملکرد دریافتی و سرعت بارگذاری وب سایت را مدنظر داشته باشید. نوع محتوا و نحوه قرار دادن آن اهمیت بسیار زیادی دارد که نباید آن را نادیده بگیرید.
 
هر مطلبی که در سایت خود قرار می‌دهید یک هزینه عملکردی دارد. وقتی می‌خواهید یک عنصر مانند متن، فیلم، تصویر یا انیمیشن و پادکست قرار دهید، از خودتان بپرسید آیا ارزش آن را دارد؟ قرار دادن این محتوا چقدر به اهداف من نزدیک است؟ یا از خودتان بپرسید چه تاثیری در افزایش مخاطب خواهد داشت؟ این نمونه سوال‌ها و سوالات دیگری را برای خودتان مطرح کنید و اگر پاسخ به یکی از آن‌ها منفی بود بهتر است از فکر آن بیرون بیاید یا حداقل آن را در بالای صفحه و صفحه اصلی خود قرار ندهید.

شلوغ کاری و پر کردن بیش از حد صفحه اصلی را نیز مد نظر داشته باشید. این صفحه ویترین مغازه شما خواهد بود، پس بهتر است همیشه آن را تمیز و مرتب قرار دهید و از یک طراح حرفه‌ای وب سایت که با UI و UX آشنا است کمک بخواهید. هر چه موارد کمتری در این صفحه داشته باشید و فیلم و انیمیشن سنگین در آن قرار ندهید صفحه شما سریع‌تر بارگیری خواهد شد و مخاطبان بیشتری جذب آن می‌شوند.
موارد دیگری مانند عدم نصب بیش از حد پلاگین‌ها یا پخش کردن مطالب طولانی در چند پست را نیز باید مدنظر داشته باشید. حتی گاهی یک متن طولانی هم باعث تاخیر در سرعت بارگذاری سایت می‌شود. بنابراین از یک یا چند نویسنده و تولید کننده محتوا بخواهید که به شما کمک کنند.
 

 

برای ساخت فروشگاه یا سایت خودتان آماده اید؟ همین حالا رایگان امتحان کنید…

۵
از ۵

۲۷ مشارکت کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *