اتوماسیون اداری, طراحی سایت

6 ترفند ایمیل مارکتینگ برای افزایش نرخ کلیک

با اینکه ایمیل مارکتینگ یکی از قدیمی ترین تکنیک های بازاریابی اینترنتی است، اما همچنان کارآمدی خود در جذب مشتری را از دست نداده است. ما هم، به عنوان یک آژانس بازاریابی دیجیتال، بارها و بارها شاهد تاثیر بالای ایمیل های تبلیغاتی در افزایش فروش کسب و کارها بوده‌ایم و کاملاً از پتانسیل بالای این ابزار ارتباطی آگاه هستیم. برای همین پیشنهاد می‌کنیم، اگر هنوز به سراغ این روش تبلیغاتی نرفته‌اید، در اولین فرصت اینکار را انجام دهید و (برای یک بار هم که شده) ارسال ایمیل تبلیغاتی را امتحان کنید.

البته، من می‌دانم که شما برای فهمیدن مزایای ایمیل های تبلیغاتی این مطلب را نمی‌خوانید. پس بی‌خود نگران نشوید! چون قرار نیست بیشتر از این درباره تاثیر بالای ایمیل مارکتینگ صحبت کنیم. همکاران من قبلاً زحمت اینکار را کشیده‌اند و اهمیّت تبلیغات ایمیلی و میزان تاثیر آن را در قالب یک اینفوگرافیک کوتاه برای شما بیان کرده‌اند. روی صحبت من در این مقاله با دو گروه مشخص است: گروه اول کسانی هستند که در حال حاضر از این روش تبلیغاتی استفاده می‌کنند و دوست دارند بازدهی تبلیغات ایمیلی خود را افزایش دهند. گروه دوم هم آن افرادی هستند که قبلاً به ارسال ایمیل های تبلیغاتی پرداخته‌اند و بازدهی خوبی از آن نگرفته‌اند. در نتیجه دیگر چندان به آن اعتماد ندارند.

اینفوگرافیک: ایمیل مارکتینگ را جدی بگیرید!حتما بخوانید: اینفوگرافیک: ایمیل مارکتینگ را جدی بگیرید!

می‌خواهم اینجا 6 تکنیک مختلف را به شما معرفی کنم که به وسیله آنها می‌توانید تاثیر ایمیل های تبلیغاتی را افزایش دهید و بازگشت سرمایه (ROI) بیشتری از این تبلیغات داشته باشید. البته ادعا نمی‌کنم که این تکنیک‌ها معجزه خواهند کرد و باعث می‌شوند تمامی ایمیل های تبلیغاتی شما توسط کاربران باز شوند. به وضوح چنین اتفاقی هیچوقت ممکن نخواهد بود. اما به شما قول می‌دهم که با رعایت این نکات، یک بازدهی بیشتر از ایمیل‌های خود داشته باشید و به تاثیر این روش تبلیغاتی ایمان بیاورید (یا آنکه ایمان از دست رفته خود را دوباره احیا کنید).

خب، دیگر تبلیغ کردن در مورد تبلیغ با ایمیل بس است. بیایید به سراغ آن سوالی برویم که انگیزه اصلی من برای نوشتن این مطلب بوده است:

چرا برخی ایمیل های تبلیغاتی بازدهی مناسبی ندارند؟

در ایمیل مارکتینگ، دو مانع بزرگ بر سر راه شما وجود دارد:

 1. ممکن است ایمیل های ارسالی شما در صندوقِ کاربر (اینباکس) زیرِ تعداد زیادی ایمیل دفن شوند و کاربر هیچوقت آن ها را مطالعه نکند. یا بدتر… ایمیل شما توسط سرور میزبان به عنوان اسپم شناخته شده و اصلاً در صندوق دریافت‌کننده نمایش داده نشود.
 2. اینکه ایمیل تان توسط کاربر مطالعه شود، اما کاربر بر روی لینک های موجود در آن کلیک نکند. یعنی نرخ کلیک یا CTR شما کم باشد. دلیل این موضوع عمدتاً ضعف در طراحی قالب ایمیل و محتوای آن است.

هر یک از این مشکلات (به تنهایی) می‌تواند در بازاریابی ایمیلی شما تاثیر منفی زیادی داشته باشد. این تاثیر منفی می‌تواند آنقدر زیاد باشد که باعث شود فکر کنید ایمیل مارکتینگ دیگر مرده است! اما نه… نه! امروز قرار است ایمیل‌های تبلیغاتی شما را از یک مرگ حتمی نجات دهیم… فراموش نکنید که ایمیل مارکتینگ، همچون تمام روش‌های دیگر تبلیغات اینترنتی، می‌تواند باعث افزایش فروش شما بشود. اما به شرط اینکه به درستی از آن استفاده کنید. می‌پرسید این کار چگونه امکان‌پذیر است؟ کمی صبور باشید. به زودی خواهید فهمید.

میانگین بازگشت سرمایۀ ایمیل مارکتینگ را می دانید؟ 40 برابر!

از طراحی یک ایمیل تبلیغاتی مناسب تا ارسال آن به بانک های فعال و به روز همراه شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

اطلاعات بیشتر…

021-41897070داخلی 3

از کاربر خود بابت عضو شدن در خبرنامۀ سایت تشکر کنید

تحقیقات نشان داده که دیدن و شنیدن نام یک برند، به صورت مداوم، بر ذهن مخاطب تاثیر زیادی خواهد داشت. این یعنی شما (درست مثل رقبای خود) یک فرصت استثنایی دارید تا نام برند خود را در ذهن مخاطب ثبت کنید.

در مرحله اول باید یک سیستم ارسال ایمیل خودکار برای سایت خود طراحی کنید. به این ترتیب، زمانی که کاربر در خبرنامه شما ثبت‌نام می‌کند، یک ایمیل به صورت خودکار برای او ارسال خواهد شد. شما می‌توانید در این ایمیل از کاربر بابت ثبت‌نام در خبرنامه خود تشکر کنید و حتی یک هدیه کوچک برای او ارسال کنید تا کمی غافلگیرش کنید. با اینکار هم نام برند شما در ذهن او تکرار خواهد شد، هم نشان داده‌اید که برای مشتریان خود اهمیّت قائل هستید.

پس اگر هنوز از سیستم ارسال ایمیل خودکار استفاده نمی‌کنید، بهتر است همین حالا دست به کار شوید. بدین ترتیب، شانس آنکه مخاطب ایمیل‌های بعدی شما را باز کند، بیشتر خواهد شد.

ایمیل را از آدرس شخصی خود بفرستید، نه آدرس رسمی

تجربه به ما نشان داده که وقتی ایمیل های تبلیغاتی از یک آدرس شخصی ارسال می‌شوند، شانس اینکه باز شوند بیشتر خواهد شد. دلیل این موضوع ساده است: کاربران معمولاً به نام یک شخص، بیشتر از نام یک شرکت یا برند اعتماد می‌کنند.

یادتان نرود که اینباکس مشتری معمولاً پر از ایمیل های تبلیغاتی و کاملاً مکانیکی است که از او عاجزانه درخواست دارند پولی که برایش زحمت بسیاری کشیده را به شرکت ارسال کنندۀ ایمیل تقدیم کند. پس برای آنکه ایمیل شما بتواند روی مخاطب تاثیر بگذارد، لازم است کمی متفاوت عمل کنید.

برای مثال، بجای ارسال ایمیلی با مشخصات زیر:

 • نام فرستنده: رسانه تجارت سایت ما
 • ایمیل فرستنده: info@novin.com

بهتر است ایمیلی با مشخصات زیر ارسال کنید:

 • نام فرستنده: مصطفی صفریان
 • safarian@novin.com

باور کنید که رعایت همین نکته ساده می‌تواند تاثیر بسزایی در نرخ کلیک ایمیل های تبلیغاتی شما داشته باشد.

برای افزایش نرخ کلیک، از قالب واکنش‌گرا استفاده کنید

امروزه موبایل های هوشمند امکانات قابل توجهی را در اختیار ما قرار داده‌اند. تماشای فیلم، بازی کردن، ارسال پیامک و مکالمه تصویری تنها تعداد کمی از قابلیت های تلفن های هوشمند است. در این بین، یکی از کاربردی‌ترین امکانات موبایل‌های هوشمند، مشاهده و بررسی ایمیل‌های دریافتی است. این یعنی شما می توانید به راحتی از طریق تلفن همراه خود، ایمیل‌هایتان خود را مشاهده کنید و حتی برای دیگران ایمیل بفرستید.

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) چیست؟حتما بخوانید: بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) چیست؟

طبق تحقیقات شرکت Litmus، در حال حاضر بیش از 53% از ایمیل‌ها (در جهان) با استفاده از تلفن همراه خوانده می‌شوند. بنابراین یکی از نکات مهمی که در استراتژی ایمیل مارکتینگ خود باید به آن توجه کنید، ارائه یک تجربه منحصر بفرد به کاربران این تلفن‌های همراه است. و اینکار با استفاده از قالب‌های ریسپانسیو ممکن خواهد شد.

همیشه پس از ساخت و طراحی قالب ایمیل خود، مطمئن شوید که قالب طراحی شده در موبایل و تبلت هم به همان زیبایی است که در رایانه های شخصی. البته زیبایی تنها معیار یک ایمیل خوب نیست. ایمیل‌های شما باید کاربردی هم باشند و راحت خوانده شوند.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از آنکه اقدام به ارسال انبوه ایمیل تبلیغاتی کنید، یکبار قالب خود را در تلفن همراه هم آزمایش کنید. شک نکنید که یک قالب ایمیل ریسپانسیو، تاثیر بالایی بر افزایش نرخ کلیک دارد.

برای ایمیل خود یک عنوان جذاب و وسوسه کننده بنویسید

شما باید کاری کنید که ایمیلتان از انبوه ایمیل‌های موجود در صندوق کاربر متمایز شود. یک راه هم بیشتر برای اینکار ندارید: انتخاب یک عنوان مناسب.

فرض کنید که در صندوق ایمیل یک کاربر، تقریباً 20 ایمیل خوانده نشده وجود داشته باشد. مطمئناً او قصد ندارد تمام این ایمیل‌ها را باز کند. حتی این احتمال وجود دارد که یک نگاه سری به عنوان‌ آنها بیندازد و بعد در یک حرکت تمامشان را پاک کند. پس بهتر است ایمیل شما وجه تمایزی نسبت به سایر ایمیل‌های دریافتی کاربر داشته باشد و توجه او را به خود جلب کند.

کمپین ایمیل مارکتینگ چیست؟حتما بخوانید: کمپین ایمیل مارکتینگ چیست؟

چند نکته برای نوشتن عنوان های ایمیل بهتر

با استفاده از نکات زیر می‌توانید عنوان ایمیل های تبلیغاتی خود را به شکلی مناسب بهینه‌سازی کنید:

 • عنوان ایمیل باید کمتر از 50 کاراکتر باشد تا در دستگاه های موبایل نیز به طور کامل نمایش داده شود.
 • از افعال امری استفاده کنید تا درون مخاطب شما یک حس فوریت و هیجان ایجاد شود.
 • از کلمات معمول ایمیل‌های مزاحم دوری کنید: “کسب درآمد”، “کلیک کنید”، “افزایش فروش” و …
 • در عنوان ایمیل خود، یک وعده خوب به خواننده بدهید. این وعده می‌تواند هر چیزی باشد: دانلود رایگان یک کتاب، کوپن تخفیف و …
 • برای پیشنهاد خود تاریخ انقضا بگذارید. مثلاً بنویسید: فقط تا آخر امروز
 • در صورت امکان، در عنوان ایمیل از نام و نام خانوادگی مخاطب استفاده کنید.

شما در یکی از مطالب دیگر وبلاگ سایت ما می‌توانید بیشتر در زمینه نوشتن عناوین مناسب برای ایمیل‌ های تبلیغاتی بخوانید.

دنبال یه کار پر درآمد از اینترنتی؟

تو دوره فرصت‌های اینترنتی بهترین راه رو بهت نشون میدیم!
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

شروع می‌کنم

021-58438داخلی 1

محتوای ایمیل خود را تا جای ممکن ساده و قابل فهم کنید

هیچ کاربری نیست که حاضر باشد با انتخاب خودش (و نه به زور اسلحه) متن طولانیِ ایمیل های تبلیغاتی شما را بخواند. مگر آنکه واقعاً مطلب جذابی برایش تدارک دیده باشید. پس بهتر است از کلی‌گویی دست بردارید و سریع به سراغ پیام اصلی خود بروید.

طولانی بودن متن ایمیل، یکی از آن اشتباهات رایج برندها در ایمیل مارکتینگ است. وقتی محتوای یک ایمیل طولانی باشد، احتمال اسپم شدن آن بیشتر می‌شود. به علاوه، بسیاری از کاربران از خواندنش منصرف می‌شوند. در حقیقت، طولانی بودن محتوای ایمیل هیچ کاربردی به جز خسته کردن مخاطب ندارد. با این وجود، بسیاری از شرکت‌ها در کمال خودمحوری خیال می‌کنند که وقتی کاربر در خبرنامه آنها ثبت نام کرده است، حاضر است تمام مطالب آنها را (هر چقدر هم طولانی) مطالعه کند.

تحقیقات نشان می دهد که به طور میانگین، کاربران تنها 51 ثانیه صرف خواندن یک ایمیل می‌کنند. این یعنی کاربر پس از باز کردن ایمیل، فقط یک نگاه کلی به محتوای آن می‌اندازد و تنها تیترها و بخش های به ظاهر مهم آن را بررسی می‌کند. پس با نوشتن ایمیل‌های طولانی، نه تنها شما وقت را هدر داده‌اید، که به نرخ کلیک ایمیل خود هم لطمه زده‌اید.

چند نکته برای نوشتن ایمیل های تبلیغاتی بهتر

برای افزایش نرخ کلیک سعی کنید یک ایمیل تبلیغاتی بنویسید که تا حد ممکن کوتاه و واضح باشد. رعایت نکات زیر، این امر را برایتان ممکن خواهد کرد:

 • سریع به سراغ اصل مطلب بروید: هنگامی که کاربران ایمیلی را باز می کنند، به دنبال فهمیدن پیام اصلی آن هستند. پس سعی کنید همه چیز را در همان ابتدا برایشان توضیح دهید.
 • تمرکز خود را بروی پیام اصلی بگذارید: توضیح بیش از حد می‌تواند آزاردهنده باشد. فقط نکات اصلی را ذکر کنید و بی دلیل وارد جزئیات نشوید.
 • روند خواندن را برای مخاطب آسان کنید: ایمیل شما تنها 51 ثانیه وقت دارد تا پیام خود را منتقل کند. پس سعی کنید آن را طوری طراحی کنید که کاربر در یک نگاه متوجه پیام آن بشود.

برای اینکه منظور من را بهتر متوجه شوید، بیایید به یکی از ایمیل‌های یکی از برندهای زیر مجموعه ما، یعنی پرتال، نگاهی بیندازیم. همانطور که می‌بینید در این ایمیل همه‌چیز به اختصار به مخاطب توضیح داده شده است و خبری از توضیحات طولانی و خسته‌کننده نیست. هدف ما این است که مخاطبان را از تخفیف نوروزی پرتال برای ساخت سایت آگاه کنیم و به ساده‌ترین شکل ممکن این کار را انجام داده‌ایم.

یک ایمیل تبلیغاتی خوانا و واضح

یک فراخوان عمل واضح داشته باشید و تصاویر را لینک کنید

الان دیگر می‌دانید که اکثر مخاطبان، ایمیل های تبلیغاتی شما را به طور کامل مطالعه نمی‌کنند. بلکه (اگر ایمیل شما را باز کنند) فقط یک نگاه اجمالی به محتوای آن می‌اندازند و در صورتی که این ایمیل به نظرشان جالب بود، بر روی لینک شما کلیک می‌کنند. پس بهتر است مطمئن شوید که دکمه فراخوان عمل (یعنی آن دکمه‌ای که می‌خواهید مشتری بروی آن کلیک کند)، به بهترین شکل طراحی و در جای مناسبی قرار داده شود.

فراموش نکنید که هدف نهایی در ایمیل مارکتینگ، افزایش نرخ کلیک یا همان CTR است. پس همانطور که گفتیم، بهتر است مطمئن شوید که دکمه فراخوان یا لینک اصلی شما برای کاربر کاملاً مشخص باشد و او بفهمد که چرا باید بر روی این دکمه کلیک کند. با اینکار می‌توانید احتمال کلیک او را تا حد زیادی افزایش دهید. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنم تصاویر موجود در ایمیل را نیز به وب‌سایت خود لینک کنید. چرا که ممکن است برخی کاربران بروی این تصاویر هم کلیک کنند.

37 نکته برای نوشتن ایمیل‌های تبلیغاتی بهترحتما بخوانید: 37 نکته برای نوشتن ایمیل‌های تبلیغاتی بهتر

در زیر می‌توانید یکی از اولین ایمیل‌های خبرنامه ما را ببینید. در این ایمیل همان ابتدا از مخاطبان خود دعوت کرده‌ایم تا از وبلاگ ما دیدن کنند.

یک دکمه فراخوان استفاده کنید

سخن نهایی

من سعی کردم در این مقاله شما را با مهمترین راهکارهای ایمیل مارکتینگ و افزایش نرخ کلیک ایمیل های تبلیغاتی آشنا کنم. شک ندارم که با رعایت نکاتی که اینجا گفته شد، شما هم می‌توانید نرخ کلیک ایمیل‌های تبلیغاتی خود را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید. پس اگر در گذشته تبلیغات ایمیلی چندان موفقی نداشته‌اید و از این نوع تبلیغات نامید شده‌اید، از شما خواهش می‌کنم یک فرصت دیگر هم به ایمیل بدهید (البته، یک ایمیل بهینه سازی شده که تمام موارد بالا در آن رعایت شده باشد). خودتان به زودی خواهید دید که با بهینه‌سازی درست، این ابزار تبلیغاتی تا چه حد می‌تواند در فروش تاثیر بگذارد.

خوشحال می‌شوم که شما هم نظر و تجربیات خود در زمینه ایمیل مارکتینگ را با ما و صد البته، دیگر خوانندگان وبلاگ سایت ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *