اتوماسیون اداری, طراحی سایت

5 اشتباه سئو که افراد باهوش مرتکب می‌شوند

5 اشتباه مهم در حوزه سئو وجود دارد که احتمالاَ شما نیز در حال حاضر آنها را انجام می دهید. حتی ممکن است این اشتباهات ترافیک زیادی را از موتورهای جستجوگر به وب سایت شما روانه کند. بدتر از  همه، ممکن است فکر کنید که این اشتباهات به شما کمک می کند در حالیکه این اشتباهات ترافیک وب سایت شما را محدود می کنند. اگر بدانید رفع اینگونه خطاها تنها چند دقیقه زمان می برد چه خواهید گفت؟ حتما هیجان زده می شوید. درست است؟

خب حالا سوال اینجاست که این 5 اشتباهی که در مورد آن صحبت خواهیم کرد چه چیزهایی هستند و چگونه می توان آن را برطرف کرد؟ در ادامه با این اشتباهات آشنا خواهیم شد.

به دست آوردن ترافیک بیشتر از موتورهای جستجو

اگر قصد دارید نتایج موتورهای جستجو را از آن خود کنید، نمی توانید آخرین گرایشات را دنبال نکنید. بعد از به روزرسانی پنگوئن، همه افرادی که در حوزه سئو مشغول کار بودند به این نتیجه رسیدند که هنوز هم می توان لینک های بی کیفیتی ایجاد کرد، برای اینکار تنها باید متن لینک های خود را متنوع کنید. ایجاد تنوع در متن لینک ها مانند درمان علائم بیماری است و نمی تواند خود بیماری (یعنی تلاش برای به دست آوردن رتبه ی بیشتر با استفاده از استراتژی ایجاد بک لینک های اسپم) را علاج کند.

همانطور که می دانید الگوریتم ها می کنند. سئو و گوگل نیز تغییرات زیادی را به خود می بینند. اما ایجاد روش ها لینک سازی تقریبا شبیه روزهای اول ظهور وب است. همین امر باعث شده است رفع این خطاها تاثیر بسیار قدرتمندی بر روی سئو و رتبه بندی سایت داشته باشد. این روش ها به خوبی آزمایش شده اند و می توان توسط آن ها بک لینک ها و ترافیک بیشتری به دست آورد.

اشتباه اول: سایتی با ظاهر نامناسب و زشت

سایت های بسیار زیادی در دنیای اینترنت حضور دارند که تنها یک وبلاگ وردپرسی عمومی هستند. با مشاهده طراحی معمولی و حتی زشت این وب سایت ها، شما متوجه می شوید که این سایت یک وب سایت معمولی است. به این ترتیب شما هیچ وقت به این سایت لینک نخواهید داد. با آگاهی نسبت به این مسئله باز هم شاهد ظهور چنین وب سایت هایی هستیم. اما چرا اینگونه است؟

زیرا افراد فکر می کنند که محتوای عالی بسیار مهم تر از طراحی عالی است. بگذارید برایتان مثالی بزنیم. چند سال قبل، یکی از وب سایت های مرتبط با سئویی که داشتم را پُر از تبلیغ های مختلف کرده بودم. وب سایت من شبیه شکل زیر بود:

اشتباهات رایج در سئو

این سایت ظاهر زیبا و چشم نوازی ندارد. نرخ کلیک سایت من خوب بود اما همانطور که مشاهده می کنید ظاهر سایت بسیار زشت و خسته کننده بود. اما یک روز تصمیم گرفتم ظاهر سایت را به کلی تغییر دهم. بعد از انجام تغییرات فراوان، ظاهر سایت تقریباً شبیه به سایت زیر شد:

اشتباهات رایج در سئو

(مطمئناً من صاحب هیچ کدام از وب سایت های بالا نیستم، اما وب سایت خود را بر اساس قالب هایی که در بالا مشاهده کردید، طراحی کرده بودم).

خب، حتما از خود می پرسید بعد از انجام این تغییرات چه اتفاقی رخ داد؟ نرخ کلیک سایت من تا 30 درصد افزایش یافت و بانس ریت (نرخ پرش) سایت نیز متحمل تغییراتی شد که در شکل های زیر مشاهده می کنید:

اشتباهات مهم در سئو

بر اساس مطالعات انجام شده، بیشتر افراد معمولاً سایت تان را بر اساس ظاهرش ارزیابی می کنند نه محتوا. زمانی که افراد با ظاهر و طراحی نامناسب سایت برخورد می کنند، اقدامت قابل توجهی انجام نخواهند داد. این افراد سعی می کنند از سایت دور شوند زیرا هیچ جذابیتی برایشان ندارد. همین امر باعث می شود به محتوای موجود در آن اعتماد نکنند و به سرعت آن را ترک کنند.

اگر طراحی سایت تان خوب نیست، بهتر است به فکر بانس ریت و نرخ کلیک قابل قبول هم نباشید. در سال های نه چندان دور، شما می توانستید سایت خود را با دیدگاه ها و لینک هایی که در رسانه های اجتماعی ایجاد می کردید به صدر نتایج گوگل برسانید. در آن روزها ظاهر نامناسب سایت مسئله مهمی نبود. اما این روزها شرایط به طور کلی تغییر کرده است. برای اینکه بتوانید به عنوان یک سایت با کیفیت و قابل اعتماد (با اعتبار بالا) شناخته شوید باید لینک های معتبری داشته باشید. اگر یک سایت وردپرسی با ظاهر عمومی و نامناسب داشته باشید هرگز به این لینک ها دست نخواهید یافت.

به خاطر داشته باشید که لینک های خارجی یک سایت نشان دهندۀ شخصیت صاحب آن است، پس اگر سایت شما ظاهر خوبی نداشته باشد و همچون یک سایت اسپم کننده به نظر برسد، سایت های معتبر هرگز به شما لینک نخواهند داد.

چگونه این اشتباه را به سرعت رفع کنیم؟

 1. از شر تبلیغات مزاحم خلاص شوید: استفاده از تبلیغات مزاحم همچون گوگل ادسنس تاثیر خوبی بر روی سایت نخواهد داشت. این گونه تبلیغات به نظر اسپم می رسد. سعی کنید به جای استفاده از این تبلیغات، از Call to action هایی استفاده کنید که محصولات یا خدمات خودتان را به کاربر یا بازدیدکننده معرفی می کند. با این روش دروازه های جهان بازاریابی بر روی شما گشوده خواهد شد و در عین حال ظاهر وب سایت تان بهتر خواهد شد.
 2. سایت خود را از دیدگاه بازدید کنندگانی ارزیابی کنید که برای اولین بار از سایت شما بازدید می کنند: تصور کنید پدر یا مادرتان که هیچ اطلاعاتی در زمینۀ اینترنت ندارند به وب سایت شما مراجعه کنند. آنها چه تصوری از سایت تان خواهند داشت؟ آیا محتوای آن را با دوستان فیس بوکی اش به اشتراک می گذارد؟ یا به سرعت از آن خارج می شود؟
 3. یک طراح حرفه ای استخدام کنید: آیا شما نیز دوست دارید فرآیند لینک بیلدینگ خود را آسان تر کنید؟ پس سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که زیبا و در عین حال جذاب باشد. اگر سایت شما خوب نباشد نمی توانید از سایت های معتبر لینک دریافت کنید. اگر خودتان به طراحی سایت آشنایی ندارید، می توانید یک طراح حرفه ای برای این کار استخدام کنید.

اشتباه دوم: سئو On-Page کُند

زمانی که صحبت از سئوی درونی یا همان سئوی On-Page به میان می آید، فکرتان نباید تنها به چگالی کلمات کلیدی و تگ عنوان محدود شود. اگر سایت شما حاوی محتوای کم کیفیت و کپی است، روند بهینه سازی شما خیلی سخت تر شده است.

به خاطر داشته باشید که سئوی درونی یا داخلی سایت، تنها به معنای مرتبط بودن نیست.

ابزارها و خدمات موتورهای جستجوحتما بخوانید: ابزارها و خدمات موتورهای جستجو

الگوریتم پاندا قادر بود محتوای کم کیفیت را از فرسنگ ها تشخیص دهد، بدون اینکه به بک لینک ها نگاه کند (بر عکس الگوریتم پنگوئن). بر اساس دستورالعمل کیفیت گوگل که اخیرا لو رفته است، سئوی درونی سایت شما پیام های قوی و قدرتمندی در مورد کیفیت کلی سایت به گوگل ارسال می کند.

برای اینکه سئوی درونی قدرتمندی داشته باشید باید این 2 کار را انجام دهید:

به گوگل بگویید که سایت شما در مورد چه چیزی است (موضوع سایت و محتوای شما چیست)

گوگل یک موتور جستجوی هوشمند است. اصلا لازم نیست مرتبط بودن سایت خود را به رخ گوگل بکشید. گوگل از طریق کلمات کلیدی به موضوع سایت شما پی می برد پس لازم نیست مراحل دیگری طی کنید. اگر بخواهید هر روز مقاله ای در رابطه با «سئو چیست» منتشر کنید، شامل مجازات گوگل خواهید شد.

به گوگل نشان دهید که محتوای با کیفیتی دارید

باید سیگنال های با کیفیتی برای گوگل ارسال کنید تا متوجه شود محتوای مناسبی در سایت خود دارید. حتماً فکر می کنید نوشتن یک مقاله با کیفیت کافی است. اگرچه نوشتن مقالات با کیفیت آغاز خوبی است اما گوگل تنها زمانی متوجه محتوای شما خواهد شد که سیگنال های مناسب را برای او ارسال کنید. سایتی که بتواند این سیگنال ها را بیشتر برای گوگل ارسال کند، می تواند رتبه بندی بهتری برایتان به ارمغان آورد.

چگونه این اشتباه را به سرعت رفع کنیم؟

 1. به اصل مرتبط بودن پایبند باشید اما بیش از حد از آن استفاده نکنید: سعی کنید کلمات کلیدی خود را در تگ عنوان، توضیحات، پاراگراف اول و محتوا قرار دهید. شما می توانید در محتوای خود از تصاویر مرتبط استفاده کنید که دارای کلمات کلیدی و یک کلمه کلیدی LSI در متن Alt است.
 2. سیگنال های با کیفیت برای موتورهای جستجو ارسال کنید: این گزینه بدین معنی است که همه مواردی که گوگل دوست دارد را به او نشان دهید. به عنوان مثال استفاده از لینک های خارجی به دامنه های معتبر ( همچون .edu و .gov) بسیار مهم است. استفاده از کلمات کلیدی معتبر و مرتبط، تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت.

اشتباه سوم: نادیده گرفتن کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keywords)

کلمات Long Tail، کلمات کلیدی طولانی هستند که به صورت دقیق و هدفمند یک محصول را نشانه گرفته اند. بیشتر صاحبان کسب وکارها، آرزوها و اهداف خود را تنها بر روی یک کلمه کلیدی قرار می دهند. اما شما می توانید ترافیک سایت خود را با هدف قرار دادن کلمات کلیدی طولانی که بیشتر رقبا نادیده می گیرند، افزایش دهید.

اشتباهات رایج سئو

اگر فکر می کنید کلمات کلیدی دم دراز اهمیت و ارزشی ندارند، بهتر است نگاهی به موارد زیر بیندازید:

خب؛ تصور کنید یک کلمه کلیدی خاص دارید که از طریق آن در روز 5 جستجو انجام می شود. از آنجایی که بیشتر کلمات کلیدی طولانی رقابتی نیستند (بیشتر افراد آن را نادیده می گیرند) شما می توانید رتبه بهتری از این کلمات به دست آورید.

در رتبه اول برای این کلمات کلیدی، قادر خواهید بود 60% از کلیک ها را از آن خود کنید:

0.06 نرخ کلیلک x پنج جستجو در روز = 3 بازدید کننده در هر روز

با نرخ  تبدیل 2 درصد (اگر محصولات خود را به فروش می رسانید):

3 بازدید کننده * 2 درصد  نرخ تبدیل= 0.06 فروش در هر روز

اگر برای هر فروش سود 40 دلاری داشته باشید:

0.06 *40 = 2.4 دلار در هر روز

در طول دوره 365 روزه:

2.4 دلار * 365 = 876 دلار در هر سال که از طریق کلمات کلیدی دم دراز به دست می آید.

اگر بتوانید برای 90 کلمه کلیدی دم دراز مطلب و محتوای مناسبی بنویسید:

90* 876 دلار = 78840 دلار سود خواهید کرد.

 همانطور که مشاهده کردید استفاده مناسب از کلمات کلیدی طولانی تاثیر بسیار مثبتی بر روی درآمد سایت خواهد داشت.

چگونه این اشتباه را به سرعت رفع کنیم؟

 1. برای کلمات کلیدی طولانی محتوا تولید کنید: واضح است که نمی توانید برای هر کلمه کلیدی دم دراز یک محتوای خاص بنویسید. اما اگر یک کلمه کلیدی خاص پیدا کردید که فکر می کنید نوشتن محتوای مناسب برای آن مقدور است، بدون معطلی برای آن محتوا تولید کنید. فقط به خاطر داشته باشید که کپی نکنید. از محتوای منحصر به فرد و با کیفیت استفاده نمایید تا توسط گوگل پاندا مجازات نشوید.
 2. کلمات کلیدی  دم دراز را در محتوایی قرار دهید که در حال حاضر رتبه بندی خوبی دارد: اگر این کار را به درستی انجام دهید افزایش ترافیک خوبی خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که کلمات کلیدی دم دراز معمولا رقابتی نیستند. شما می توانید در یک صفحه، از چندین کلمه کلیدی دطولانی استفاده کنید و رتبه خوبی از این طریق به دست آورید.

اشتباه چهارم: بیش از حد به کسب درآمد فکر می کنید

استفاده از تبلیغات ادسنس گوگل یکی از این موارد است. شما می توانید سایت خود را با این تبلیغات پر کنید و به راحتی کسب درآمد نمایید. اما بیشتر صاحبان سایت ها، پیش از اینکه بخواهند سایر روش های کسب در آمد را بیاموزند یا برای تبلیغات خود استراتژی تعیین کنند، این تبلیغات را در وب سایت خود کپی می کنند.

روش های بسیار زیادی برای کسب درآمد از طریق سایت وجود دارد. حتما از خود می پرسید این تبلیغات مزاحم چه تاثیری بر روی سئوی سایت خواهد داشت؟ SERP (صفحه نتایج جستجوی گوگل) بسیار رقابتی است. هر چیزی که فکرش را بکنید در این صفحات پیدا می شود. اگر رقبای شما از طریق بازدید کنندگان خود درآمد بیشتری نسبت به شما به دست آورند، قادر خواهند بود:

 • هزینه های بیشتری برای لینک های پولی صرف کنند.
 • محتوای بهتر و بیشتری ایجاد نمایند.
 • وارد بازاریابی سئوی کلاه سفید شوند.
 • بانس ریت سایت را کاهش داده و نرخ تبدیل کاربر به مشتری خود را افزایش دهند.

در این شرایط، رقبای شما پیروز خواهند شد و نتایج اول را از آن خود خواهند کرد.

اجازه دهید داستان کوتاهی را برایتان بازگو کنم. چند سال پیش سایتی داشتم که دارای نرخ کلیک 21.4 درصدی برای تبلیغات ادسنس گوگل بود.

5 اشتباه سئو که افراد باهوش مرتکب می شوند

طرح یا صفحه بندی جادویی نداشتم. این درصد برای من بسیار شگفت انگیز بود اما سعی کردم بازاریابی خود را تغییر دهم. به همین منظور به بازاریابی CPA (هزینه به ازای هر عمل) روی آوردم. ماه بعد، درآمد حاصل از سایت به 8 برابر افزایش یافته بود.

5 اشتباه سئو که افراد باهوش مرتکب می شوند

چگونه این اشتباه را به سرعت رفع کنیم؟

 1. به روش های دیگر برای کسب درآمد از سایت فکر کنید: همانطور که می دانید روش های بسیار زیادی برای کسب درآمد از سایت وجود دارد. بازاریابی از طریق CPA یکی از بهترین روش ها برای کسب درآمد است. این نوع بازاریابی بیشتر از تبلیغات مزاحم درآمدزایی خواهد داشت. همچنین می توانید محصولات خود را تهیه کنید و بفروشید. در این شرایط قادر خواهید بود به صورت مستقیم با کاربران خود در ارتباط باشید.
 1. بررسی کنید: در برخی از موارد استفاده از تبلیغات گوگل ادسنس بهترین روش برای به دست آوردن پول از طریق سایت است. اما شما می توانید روش های دیگری را نیز مورد بررسی قرار دهید. بدترین اتفاقی که ممکن است بیافتد کم شدن درآمد است اما به خاطر داشته باشید که از طریق این بررسی ها به نتایج جالبی دست خواهید یافت و روش های دیگری برای بازاریابی و کسب در آمد می آموزید که قبلا با آن ها آشنا نبودید.

اشتباه پنجم: نادیده گرفتن کلمات کلیدی موجود در ترندها

Google Keyword Planner یک ابزار عالی برای به دست آوردن کلمات کلیدی است. برای تحقیق و پژوهش در مورد کلمات کلیدی، ابزار ادوردز گوگل یک گزینه عالی محسوب می شود. اما اجازه دهید این موضوع را با یک مثال بررسی کنیم. با استفاده از ابزارهای موجود به دنبال کلمه کلیدی “Pinterest Followers” خواهیم بود:

نتایج حاصل از Google Keyword Planner:

بررسی و تحلیل عملکرد محتوا و گزارش گیری از آنحتما بخوانید: بررسی و تحلیل عملکرد محتوا و گزارش گیری از آن

5 اشتباه سئو که افراد باهوش مرتکب می شوند

و گوگل ترند (Google Trends):

اشتباهات رایج در سئو

آیا باز هم فکر می کنید که تنها 320 نفر در ماه این کلمه کلیدی را جستجو می کنند؟

با ایجاد یک محتوای مناسب در مورد این موضوع می توانید ترافیک خود را تا 50% افزایش دهید. قرار دادن کلمات کلیدی در ابزارهای مرتبط با کیوورد به شما اجازه می دهد با سایر متخصصان سئو رقابت مناسبی داشته باشید. متخصصانی که از همین ابزار ها استفاده می کنند. با هدف قرار دادن کلمات کلیدی مرتبط با گرایش‌ها، هوشمندانه رفتار کنید.

دنبال یه کار پر درآمد از اینترنتی؟

تو دوره فرصت‌های اینترنتی بهترین راه رو بهت نشون میدیم!
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

شروع می‌کنم

021-58438داخلی 1

چگونه این اشتباه را به سرعت رفع کنیم؟

 1. از Google Suggest استفاده کنید: همانطور که می دانید گوگل قابلیتی به نام Google Suggest دارد که در آن گرایش ها و ترندهای جدید کلمات کلیدی را پیشنهاد می کند. برای استفاده از این قابلیت کافیست، وارد سایت گوگل شوید و چند کلمه کلیدی در حوزه تخصصی خود را تایپ کنید. همانطور که مشاهده می کنید، گوگل کلمات کلیدی مرتبط با این حوزه را پیشنهاد می کند. کلمات کلیدی که توسط گوگل پیشنهاد می شود، جزو داغ ترین کلمات کلیدی هستند که مورد جستجو قرار گرفته اند. برای اینکه بتوانید از این کلمات کلیدی (که معمولاً رقابتی بر روی آن ها وجود ندارد) به نفع خود استفاده کنید، محتوای مناسبی برایشان بنویسید و رتبه بندی خود را از همین طریق بهبود ببخشید.
 1. به دنبال آخرین خریدها باشید: این گزینه یکی از محبوب ترین مواردی است که با آن می توان کلمات کلیدی مناسب را پیدا کرد. کافیست سایت گوگل را باز کنید و در آن عبارت intitle: ‘latest purchase’ یا intitle: ‘latest purchases’ را تایپ کنید. در نتایج این جستجوها، با تعداد زیادی محصول یا خدمات جدید آشنا خواهید شد که با آن می توانید ترافیک سایت خود را چند برابر کنید.
 1. استفاده از گوگل ترند: در هر حوزه تخصصی، کلمات کلیدی وجود دارند که افراد به صورت اتفاقی و ناگهانی آن ها را جستجو کرده اند. برای پیدا کردن این گونه کلمات باید زمانی را در گوگل ترند صرف کنید. اگر در این کلمات، گرایش زیادی را مشاهده کردید، می توانید از یک محتوای بهینه سازی شده برای آن استفاده کنید. همین امر باعث می شود ترافیک زیادی وارد سایت گردد.

شما در این باره چه فکری می کنید؟ آیا به نظرتان موردی را از قلم انداخته ایم. نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از ما دریغ نکنید. در صورتی که این مطلب برایتان مفید بوده است آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *