طراحی سایت

وردپرس چیست؛ ۱۰ ویژگی برتر و نحوه کار آن

امروزه همه میدانند که وردپرس چیست. وردپرس برنامه‌ای است که به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید به راحتی وب سایت بسازید و مطالب را به صورت آنلاین منتشر کنید. در ادامه خواهیم گفت که وردپرس چیست. این برنامه در سال ۲۰۰۳ راه‌اندازی شد و از آن زمان به بعد تبدیل به محبوب‌ترین پلت‌فرم ایجاد وب سایت در جهان شد. این مقاله به شما خواهیم گفت وردپرس چیست و با تاریخچه، نحوه کارکرد و ویژگی‌های آن آشنا خواهیم شد.

تاریخچه وردپرس

تاریخچه وردپرس - وردپرس چیست

وردپرس جهت ایجاد یک سیستم تولید محتوای جامع، زیبا و با معماری عالی، ساخته شده بر اساس PHP و MySQL و دارای مجوز تحت GPL به دنیا آمد. وردپرس جانشین رسمی‌ b2/cafelog است. وردپرس نرم افزاری جدید است، اما اصل و توسعه آن به سال ۲۰۰۱ برمی‌گردد.

داستان وردپرس به ما می‌گوید که کدهای منبع باز (Open Source) چگونه کار می‌کنند تا بدون به خطر انداختن نرم افزار، آن را مفید و با امنیت بالا ارائه دهند. پروژه وردپرس توسط جامعه‌ای از توسعه دهندگان، کاربران و حامیان اختصاصی هدایت می‌شود.

در سال ۲۰۰۳، دو کاربر از b2/cafelog، با نامهای Matt Mullenweg و Mike Little، تصمیم گرفتند که یک پلت فرم جدید بر اساس b2/cafelog بسازند.

آنها احتمالاً نمی‌دانستند که در آستانه سفری هستند که در نهایت به نفع میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان، ایجاد هزاران شغل و صنعت کامل توسعه دهندگان، طراحان، نویسندگان، وبلاگ نویسان و ناشران وب برای زندگی خود خواهد بود.

در ۲۷ مه ۲۰۰۳، مت در دسترس بودن اولین نسخه وردپرس را اعلام کرد. در آن زمان این نسخه، با استقبال خوبی از جامعه طرفدارانش روبرو شد. اولین نسخه وردپرس شامل یک رابط مدیریت جدید، قالب‌های جدید و ایجاد قالب‌های سازگار با XHTML 1.1 بود.

در ۱ مارس ۲۰۰۶، Automattic، شرکتی که موسس وردپرس مت مولن وگ تأسیس کرد، ثبت علامت تجاری وردپرس و لوگوی وردپرس را ثبت کرد.

در سال ۲۰۰۸، یک شرکت طراحی وب به نام Happy Cog به پروژه وردپرس پیوست تا به طراحی رابط مدیریت جدید وردپرس کمک کند. همچنین مطالعات قابلیت استفاده طراحی UI نیز در این زمان انجام شد.

در طول سالهای بعد ویژگی‌های جدیدی مانند کد کوتاه، به روز رسانی با یک کلیک و نصب افزونه داخلی و…. با نسخه‌های مختلف به وردپرس اضافه شد.

وردپرس چیست؟

وردپرس چیست؟

wordPress یک پلت فرم رایگان و منبع باز ایجاد وب سایت است. در سطح فنی‌تر، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است که به زبان PHP نوشته شده است و از پایگاه داده MySQL استفاده می‌کند. وردپرس ساده‌ترین و قدرتمندترین وبلاگ نویسی و سازنده وب سایت امروزه است. همچنین از وردپرس برای طراحی وب سایت‌های مختلف استفاده میشود. انواع وب سات‌ها اعم از وب سایت‌های شخصی، فروشگاه ساز بلاگ‌ها، وب سایتهای سازمانی، طراحی سایت فروشگاهی و نیز انواع سایت‌های خبری و ورزشی و طراحی سایت شرکتی از وردپرس استفاده می‌کنند.

وردپرس چگونه کار می‌کند؟

وردپرس چگونه کار می‌کند؟ - وردپرس چیست

وردپرس از اجزای زیر تشکیل شده است:

WordPress Core: فایلهای اصلی تشکیل دهنده وردپرس. قبل از اینکه بتوانید کارهای دیگری انجام دهید، باید آنها را نصب کنید، زیرا این فایلهای، فایل‌های اصلی وردپرس هستند و باعث می‌شوند وردپرس کار کند.

پایگاه داده: در اینجا همه محتوا و تنظیمات شما ذخیره می‌شود. وردپرس نمی‌تواند بدون پایگاه داده کار کند. اگر وردپرس را به صورت دستی نصب می‌کنید، باید پایگاه داده نیز ایجاد کنید. اما اگر از نصب کننده خودکار استفاده می‌کنید، این کار را برای شما به طور اتوماتیک انجام می‌دهد.

فایلهای اضافی: علاوه بر فایلهای اصلی وردپرس، می‌توانید فایلهای اضافی را برای تم‌ها، افزونه‌ها و تصاویر سایت خود نیز نصب کنید. این فایلها باعث می‌شوند سایت شما بهتر اجرا شود و همچنین سایت شما منحصر به فرد باشد.

پنل مدیریت: صفحه‌های مدیریت یا داشبورد وردپرس، امکان تعامل با نصب وردپرس را برای شما فراهم می‌کند. این بدان معناست که می‌توانید بدون نیاز به نوشتن کد سایت خود را مدیریت کنید.

چرا باید از وردپرس استفاده کرد؟

چرا باید از وردپرس استفاده کرد؟ - وردپرس چیست

وردپرس بستری را به شما می‌دهد که امکان رشد و توسعه سریع سایت را فراهم می‌کند. ویژگی‌های جدید، خدمات جدید و طرح‌های جدید را می‌توانید در وب سایت و یا طراحی پورتال سازمانی اعمال نموده و نیازی به راه اندازی مجدد و شروع از صفر نیست.

همچنین قیمت طراحی سایت بسیار مناسب تر از سایر هزینه‌های مربوط به طراحی سایت و یا استفاده از سایت سازها می‌باشد.

در ادامه برخی از مزایای وردپرس آورده شده است.

۱. به‌راحتی محتوای وب‌سایت خود را مدیریت کنید

به راحتی محتوای وب سایت خود را مدیریت کنید - وردپرس چیست

هر زمان که بخواهید، میتوانید به راحتی محتوای وب سایت خود را به دلخواه خود مدیریت کنید. با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، می‌توانید از هر مرورگر مدرن به سایت خود وارد شوید و بدون دانش برنامه‌نویسی تغییرات دلخواه خود را در وب‌سایت خود ایجاد کنید.

۲. صفحات، پست‌ها، محصولات نامحدود و موارد دیگر

سایت مورد علاقه خود را محدود نکنید. هر زمان که بخواهید می‌توانید تصاویر، متن، فایل، پیوندها و رسانه‌ها را مستقیماً در محتوای صفحات خود اضافه کنید. تعداد صفحات، پست‌ها یا محصولاتی را که می‌توانید در سایت خود اضافه کنید، نامحدود است.

۳. ارسال اخبار و ایجاد وبلاگ

ارسال اخبار و ایجاد وبلاگ - وردپرس چیست

با استفاده از وبلاگ نویسی داخلی و مدیریت دسته بندی‌ها و فهرست‌ها به راحتی میتوانید با افزودن/ویرایش/حذف محتوا مطالب خود را در سایت به روز رسانی نمایید. همچنین به راحتی می‌توانید مقالات خبری را مستقیماً در سایت خود اضافه کنید .

۴. زمان‌بندی ارسال انعطاف پذیر

با استفاده از وزدپرس یه راحتی می‌توانید پستها را در تاریخ/زمانهای خاصی نمایش داده و میتوانید مطالب را زودتر از موعد ایجاد کرده و زمان انتشار آنها را تعیین کنید. صفحات و پست‌ها را ایجاد کنید، آنها را پیش نویس نگه دارید تا زمانی که آماده انتشار آنها باشید.

۵. بازیابی صفحات حذف شده و نسخه برگشتی

بازیابی صفحات حذف شده و نسخه برگشتی - وردپرس چیست

به راحتی می‌توانید محتوای صفحه حذف شده (قبل از حذف دائمی) را بازیابی کرده و حتی با استفاده از ویژگی‌های کنترل نسخه داخلی، متن صفحه را به نسخه‌های قبلی برگردانید. صفحات را ذخیره کنید تا فقط شما بتوانید تغییرات جدید آنها را ببینید یا آنها را به صورت زنده در هر زمان میتوانید آن‌ها را منتشر کنید.

۶. قابلیت حمل وب سایت و جلوگیری از غیر فعال شدن فروش

با استفاده از یک پلت فرم منبع باز، وردپرس این اطمینان را به می‌دهد که در صورت نیاز وب سایت می‌تواند به محیط سازگارتر منتقل شود.در صورت نیاز به ارتقا و تغییر اساسی در ظاهر سایت و محصولات و یا محتوای سایت، استفاده از سیستم‌های مدیریتی اختصاصی می‌تواند منجر به راه اندازی مجدد کل پروژه شود و هزینه‌های ارتقا را در بر خواهد داشت. اما در صورتی که سیستم‌های CMS نظیر وردپرس و جوملا باعث می‌شوند تا بتوانید به راحتی و بدون نیاز به نوشتن کدهای جدید کدهای خود را به روزرسانی نمایید.

۷. به‌راحتی ویرایشگرهای اضافی وب سایت را اضافه کنید

به راحتی ویرایشگرهای اضافی وب سایت را اضافه کنید - وردپرس چیست

شما به راحتی می‌توانید ویرایشگرهای اضافی را اضافه/ویرایش/حذف کنید تا به دیگران در سازمان شما امکان مدیریت محتوای وب سایت شما را بدهند. بازنشانی گذرواژه‌ها و مدیریت محتوا مبتنی بر وب باعث می‌شود وب سایت شما همواره تازه به نظر برسد!

۸. مدیریت امنیت وب سایت

وب سایتی که دائماً دچار اختلال می‌شود یا مدام هک می‌شود، هیچ فایده ای برای شما ندارد و می‌تواند اعتماد مشتری، فروش بالقوه، رتبه بندی موتورهای جستجوی ارگانیک و ذهنیت مثبت برای نام تجاری شما را از دست بدهد. امنیت CMS وردپرس، پشتیبان گیری، ارتقاء اصلی و به روز رسانی آن به عنوان بخشی از خدمات میزبانی وب مدیریت شده می‌باشد.

۹. ثبات و قابلیت اطمینان

ثبات و قابلیت اطمینان - وردپرس چیست

وردپرس فناوری‌هایی را ارزیابی می‌کند که به حفظ عملکرد وب سایت شما کمک می‌کند. در بستر مدیریت شده وردپرس، افزونه‌های شخص ثالث تحت بررسی و آزمایش قرار می‌گیرند تا از خطرات امنیتی جلوگیری کرده و تأثیرات عملکردی بر وب سایت شما را به حداقل برسانند. توجه داشته باشید که افزونه‌ها، قالب سایت ساز و یا اتواع قالب‌های جدیدتر، همیشه به این معنی نیستند که برای وب سایت شما بهترین است.

۱۰. طراحی وب سایت وردپرس

هنگامی‌که با طراحی سایت وردپرس کار می‌کنید، شما به راحتی می‌توانید وب سایت‌های سفارشی خود را طراحی کنید که برجسته باشد و پیام شما را منتقل کند. وب سایت وردپرس شما می‌تواند واکنشگرا (Responsive) باشد، به آسانی به روز شود و بتواند همه ویژگی‌هایی را که یک وب سایت استاتیک ارائه می‌دهد، بدون از بین بردن مزایای یک وب سایت وردپرس پویا نیز ارائه دهد.

آیا وردپرس رایگان است؟

آیا وردپرس رایگان است؟ - وردپرس چیست

وردپرس به عنوان یک نرم افزار منبع باز برای ایجاد انواع وب سایت‌های فروشگاهی و وبلاگ‌ها کاملا رایگان است. همچنین اکثر افزونه‌های ارائه شده به صورت رایگان بوده اما در صورتی که نیاز به افزونه‌های تخصصی‌تر و یا سفارشی‌سازی بیشتر دارید، باید افزونه‌ها و قالب‌های مورد نظر خود را خریداری نمایید.

چه هاستی برای سایت‌های وردپرسی مناسب است؟

چه هاستی برای سایت‌های وردپرسی مناسب است؟ - وردپرس چیست

برای داشتن سایت وردپرسی و استفاده از وردپرس در وب، شما به‌ هاست وردپرس نیاز دارید.‌هاست وردپرس، در واقع همان‌ هاست لینوکس می‌باشد که برای سایت‌های وردپرسی تنظیم شده و تمامی‌امکانات مورد نیاز سایت وردپرسی را ارائه می‌دهد.

دانلود و نصب وردپرس

دانلود و نصب وردپرس - وردپرس چیست

نصب وردپرس بسیار ساده می‌باشد و به طور اتوماتیک و یا با چند کلیک قابل انجام است. جهت نصب وردپرس به صورت دستی شما می‌توانید آخرین نسخه وردپرس را از سایت wordpress.org دانلود نموده و جهت نصب آن، مطابق مراحل نحوه نصب وردپرس اقدام نمایید.

وردپرس برای طراحی چه سایت‌هایی مناسب است؟

وردپرس برای طراحی چه سایت‌هایی مناسب است؟ - وردپرس چیست

اغلب کاربران می‌پرسند که با استفاده از وردپرس چه نوع وب سایت‌هایی می‌توانند بسازند. پاسخ کوتاه ما به این سوال این است که تقریباً هر نوع وب سایتی را که قابل تصور است، میتوان با وردپرس ایجاد نمود.

در اینجا، نمونه‌های برتر انواع وب سایت‌هایی که می‌توانید با وردپرس ایجاد کنید را به شما نشان می‌دهیم.

وبلاگ یا وب سایت شخصی (Blogs)

وبلاگ یا وب سایت شخصی (Blogs) - وردپرس چیست

وردپرس به عنوان یک ابزار وبلاگ نویسی ساده شروع به کار کرد و به سرعت تبدیل به یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند شد. در طول 18 سال گذشته، بخش وبلاگ نویسی و اجزای وب سایت شخصی آن نه تنها از بین نرفت، بلکه تقویت هم شد.

وردپرس هنوز بهترین بستر وبلاگ نویسی در جهان است که توسط وب سایت‌های کوچک و همچنین نشریات بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وردپرس به دلیل انعطاف پذیری زیاد، برای وبلاگ شخصی و همچنین وبلاگ‌های دارای چند نویسنده به همان اندازه مفید است. وردپرس به شما امکان می‌دهد وب سایت‌های غنی از محتوا ایجاد کنید که به راحتی تبدیل به یک تجارت آنلاین شوند.

وب سایت تجاری (Business Websites)

وب سایت تجاری (Business Websites) - وردپرس چیست

وردپرس ساده ترین راه برای ایجاد یک وب سایت تجاری حرفه ای است. آنقدر قدرتمند است که بسیاری از برندهای معروف از وردپرس برای تقویت وب سایت‌های خود استفاده می‌کنند.

صاحبان مشاغل سهولت استفاده و انعطاف پذیری وردپرس را دوست دارند. با استفاده از افزونه‌های وردپرس، می‌توانید رسانه‌های اجتماعی را اضافه کنید، سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید، از خدمات سئو استفاده نموده و داده‌های بازاریابی را ردیابی کرده و هر ویژگی دیگری را که نیاز دارید اضافه کنید. همچنین شما می‌توانید از بین هزاران قالب انتخاب کرده و طرح را به راحتی سفارشی کنید. جهت اطلاع از نحوه انجام سئو وردپرس اینجا کلیلک نمایید.

وب سایت تجارت الکترونیک/فروشگاه آنلاین (Online Stores)

وب سایت تجارت الکترونیک / فروشگاه آنلاین (Online Stores)

وردپرس با WooCommerce محبوب ترین پلتفرم تجارت الکترونیک در جهان است. از درگاه‌های پرداخت برتر مانند PayPal و Stripe و نیز زرین پال پشتیبانی می‌کند تا بتوانید به راحتی پرداخت‌ها را بصورت آنلاین بپذیرید.

برای فروش محصولات فیزیکی و دیجیتالی می‌توانید از افزونه ووکامرس استفاده کنید. این افزونه به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی هر نوع محصولی را به فروشگاه خود اضافه کنید و ابزارهایی برای مدیریت موجودی، سفارشات، حمل و نقل، مالیات و موارد دیگر دارد.

Portfolios

Portfolios - وردپرس چیست

آیا می‌خواهید با ارجاع کاربران خود به محصولات و خدمات، کمیسیون ایجاد کنید و یا برای مصارف خیریه و نیکوکاری درآمد کسب نمایید.

وردپرس توسط میلیون‌ها بازاریاب برای ایجاد وب سایت‌های بسیار موفق استفاده می‌شود. این نرم افزار دارای چندین ابزار و افزونه بازاریابی وابسته است که به شما در افزایش درآمد کمک می‌کند.

شما می‌توانید برای برنامه‌ها ثبت نام کنید، یا می‌توانید یک فروشگاه وابسته آمازون ایجاد کنید که به یک شبکه وابسته غول پیکر متکی است.

harity Websites

harity Websites - وردپرس چیست

آیا می‌خواهید برای مصارف خیریه و نیکوکاری درآمد کسب نمایید. وردپرس بهترین گزینه برای این کار می‌باشد. شما میتوانید انواع وب سایت‌های مورد نیاز خود را به راحتی و با تنها چند کلیک ساده طراحی نمایید.

سایت‌های معروف جهان که با وردپرس طراحی شده‌اند

آیا می‌خواهید بدانید کدام برندهای بزرگ از وردپرس استفاده می‌کنند؟ یکی از تصورات غلط رایج در مورد وردپرس این است که از آنجا که منبع باز است، ممکن است برای مارک‌های بزرگ به اندازه کافی خوب نباشد. برای رد این فرضیه، ما لیستی از مشهورترین مارک‌های بزرگ و نمونه طراحی سایت با وردپرس لیست کرده ایم که از وردپرس در وب سایت‌های خود استفاده می‌کنند.

۱. اخبار مایکروسافت (Microsoft News)

اخبار مایکروسافت (Microsoft News) - وردپرس چیست

مایکروسافت نیوز یک وبلاگ است که به وضوح از طرح بندی شبکه‌های بنایی برای مقالات خبری خود استفاده می‌کند. همچنین اتفاق می‌افتد که بر روی پلت فرم وردپرس ساخته شده است و دستیابی به این طرح را ساده می‌کند. امیدوارم مجبور نباشیم توضیح دهیم که چرا یک برند معتبر بین المللی مانند مایکروسافت در این لیست قرار گرفته است.

۲. وبلاگ TED

وبلاگ TED

وبلاگ TED که توسط وردپرس طراحی شده است، صحبت‌های معروف TED را به صورت مکتوب برای هر کسی که خواندن را به تماشای آنها به عنوان فیلم ترجیح می‌دهد، به اشتراک می‌گذارد. به عنوان یک سازمان غیر حزبی و غیر انتفاعی که متعهد به گسترش ایده‌ها در سراسر جهان است، مشخص است که تیم پشت وبلاگ TED می‌داند که برای موفقیت به چه نوع بنیان وب سایت نیاز است.

۳. اسکایپ (Skype)

اسکایپ (Skype) - وردپرس چیست

اسکایپ، که بخشی از مایکروسافت است، می‌داند که اگر CMS منبع باز برای Microsoft News کار کند، برای وبلاگ اسکایپ نیز کار می‌کند. این وب سایت معروف وردپرس ویژگی‌های اسکایپ، آموزش مصاحبه با اسکایپ و حتی داستانهای قلبی را در مورد چگونگی کمک این فناوری رایگان به افراد در هر کجا که در جهان هستند به اشتراک می‌گذارد.

۴. وبلاگ cPanel

وبلاگ cPanel - وردپرس چیست

به نظر می‌رسد محبوب ترین کنترل پنل در میزبانی وردپرس از وردپرس برای تقویت وبلاگ خود استفاده می‌کند. اگر شما یک حضور دیجیتالی دارید و درباره وردپرس اطلاع دارید، دقیقاً می‌دانید cPanel چیست و حتی ممکن است به طور مرتب از آن برای سایت خود استفاده کنید.

۵. TechCrunch

TechCrunch - وردپرس چیست

Tech Crunch، که در مورد مشاغل مربوط به فناوری، اخبار، پیشرفت‌های فناوری، روندهای نوظهور فناوری، استارتاپ‌ها و محصولات جدید گزارش می‌دهد، یکی دیگر از نمونه‌های عالی وب سایت معروف وردپرس است. در واقع، توسط AOL در سال 2010 به مبلغ 25 میلیون دلار خریداری شد و ارزش آن را به طور واقعی در دنیای آنلاین نشان داد.

کلام آخر

در این مقاله در خصوص وردپرس و مزایای آن و نحوه عملکرد آن توضیحات لازم را ارائه دادیم. همچنین دیدم که وب سایت‌های معروف با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس، طراحی و عملکرد برندهای موفق خود را تقویت می‌کنند. اگر تاکنون تصور می‌کردید وردپرس نمی‌تواند نیاز شما را برطرف کند، اکنون مطمئناً متفاوت فکر می‌کنید. وردپرس برای همه افراد، شرکت‌ها و مارک‌های شناخته شده فوق العاده عمل می‌کند. چرا نباید برای شما نیز معجزه کند؟

در صورت نیاز به هرگونه راهنمای و مشاوره می‌توانید با متخصصین وب‌رمز تماس حاصل نمایید. همچنین شما می‌توانید پشتیبانی سایت وردپرس را به کادر مجرب و متخصص وب‌رمز بسپارید.

[faq]

سوالات متداول


بله. در حال حاضر ۱۶۹ ترجمه محلی وردپرس موجود است که ۱۰ مورد از آنها ۱۰۰٪ به روز است. کافی است از صفحه وردپرس Polyglots دیدن کنید تا زبان خود را بررسی کنید یا حتی در فرآیند ترجمه مشارکت داشته باشید.


قطعا نه! اکثر کاربران وردپرس توسعه دهنده نیستند و نیازی به یادگیری CSS یا PHP پیچیده نیست. همچنین تم‌ها و افزونه‌های غنی از ویژگی‌های زیادی وجود دارد تا تغییر وب سایت شما بدون نیاز به دانستن کدنویسی آسان تر شود.


به روز رسانی‌های وردپرس آسان است، زیرا آنها را در داشبورد وردپرس خود مشاهده خواهید کرد. برای نصب یک به روز رسانی، روی نماد تازه کردن/به روز رسانی کلیک کنید یا به Dashboard> Updates بروید و روی دکمه Install Now کلیک کنید. پس از اتمام نصب یک صفحه تأیید مشاهده می‌‌کنید که به شما میگوید که از آخرین نسخه وردپرس استفاده می‌‌کنید.


نصب افزونه بسیار آسان است. از داشبورد وردپرس خود به Plugins> Add New بروید. از اینجا می‌‌توانید از بخش جستجو برای یافتن افزونه ‌های رایگان WordPress.org استفاده کنید همچنین شما می‌‌توانید روی دکمه “بارگذاری افزونه” کلیک کنید تا فایل زیپ افزونه ای را که خریداری کرده اید یا از شخص ثالث بارگیری کرده اید، بارگذاری کنید.


برای بارگذاری لوگوی جدید وارد وردپرس شوید و به مسیر ظاهر> سفارشی سازی بروید. بسته به قالب وردپرس شما ممکن است یک بخش “نام تجاری” یا “سربرگ” را مشاهده کنید و در آنجا باید گزینه بارگذاری یک لوگوی سفارشی را مشاهده کنید.

همچنین اگر قالب شما به جای سفارشی سازی وردپرس از پنل تم سفارشی استفاده می‌‌کند، کافی است پنل تم خود را از داشبورد اصلی انتخاب کنید، بخش مارک/سرصفحه را پیدا کنید و باید گزینه ای برای لوگوی خود پیدا کنید.

منبع :
wpbeginner.com
ithemes.com
webdesign.tutsplus.com
iqcomputing.com
wpbeginner.com
wpbeginner.com
wpbeginner.com
wpbeginner.com
elementor.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *