طراحی سایت

سامانه آموزش مجازی ابری چه مزایایی دارد؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه

در سال‌های اخیر آموزش مجازی چه در زمینه‌های تحصیلی و چه کسب و کار بسیار رواج پیدا کرده است. با پیشرفت تکنولوژی، دنیای آموزش مجازی نیز پیشرفت کرده، از این رو راحتی و تاثیرگذاری سامانه‌های آموزش مجازی برای دانش‌آموزان و کارمندان بیشتر شده است. با استفاده از سامانه آموزش مجازی ابری طراحان می‌توانند دوره‌های درسی طراحی کنند که به‌صرفه‌تر و قابل دسترس‌تر است. در این مطلب در خصوص مزایای سامانه آموزش مجازی ابری بیشتر توضیح می‌دهیم.

پیش از هر چیز باید بگوییم به طور کلی LMS ها یا سامانه‌های آموزش مجازی دو نوعند:

  • SaaS یا LMS ابری که “سرویس مبتنی بر تقاضا” نیز گفته می‌شود
  • LMS نصبی یا خانگی، مستقر یا “سرویس مبتنی بر پیش‌فرض”

مهمترین تفاوت این دو آن است که LMS یا سامانه آموزش مجازی ابری در سرورهای تامین‌کننده میزبانی می‌شود و به عنوان یک سرویس ارائه می‌شود، در حالی که سامانه آموزش مجازی نصبی به عنوان یک محصول ارائه می‌شود و بر روی سرورهای شبکه سازمان اجرا می‌شود.

در ادامه شما را بیشتر با سامانه آموزش مجازی ابری آشنا می‌کنیم:

سامانه آموزش مجازی ابری چیست؟

سامانه آموزش مجازی ابری در اینترنت میزبانی می‌شود و می‌تواند با ورود به سایت ارائه‌دهنده سرویس، قابل دسترسی شود. طراحان سامانه‌های آموزشی می‌توانند به جای نصب نرم‌افزار مدیریت و طراحی دوره، به راحتی از مرورگرهای اینترنتی خود جهت بارگذاری محتوای دوره، ایجاد دوره‌های جدید و ارتباط مستقیم با فراگیران استفاده کنند. همه اینها توسط یک سامانه ال ام اس ایمن صورت می‌گیرد که به طراحان امکان ذخیره اطلاعات در فضای ابری که قابل دسترسی از دور است، را می‌دهد.

سامانه آموزش مجازی ابری امگا از همین دسته است که با کمترین هزینه به شما امکان برگزاری کلاس مجازی می‌دهد، امکان سفارشی سازی دارد و تولید محتوا در آن به راحتی انجام می‌شود.

آموزش کارمندان در سامانه آموزش مجازی ابری

مزایای سامانه آموزش مجازی ابری

  1. قیمت ارزان‌تر

در LMS ابری هیچ نرم‌افزار جدیدی خریداری نمی‌شود و به همین دلیل هزینه‌های اولیه نصب و راه‌اندازی آن اندک است.
علاوه بر این شما مجبور نیستید زمان یا هزینه‌ای به نصب برنامه‌ها و رفع اشکلات نرم‌افزاری اختصاص دهید.
فقط کافی است در سایت ارائه‌دهنده خدمات ثبت نام کنید و سپس دوره‌ها و محتواهای‌تان را آپلود نمایید.
بر اساس برخی تحقیقات صورت گرفته، بازار نسل بعدی سامانه LMS، از رشد 26 درصدی در سال برخوردار خواهد بود.
بر این اساس، تا سال 2020 بیش از 80 درصد سازمان‌ها به منظور ارتقای بهره‌وری عملیاتی خود، از یک LMS ابری بهره خواهند جست.

  1. دسترسی بهتر

در سامانه‌های آموزش مجازی ابری دسترسی بهتری فراهم است، هم برای یادگیرندگان و هم برای تامین‌کنندگان محتوا.
کاربران می‌توانند در هر زمان و هر مکانی، در دوره‌ها شرکت کنند.
کافی است در اکانت LMS خود ثبت نام کنند و شروع به یادگیری مهارت‌های جدید نمایند.
علاوه بر این، سازندگان دوره‌ها نیز می‌توانند از گوشی‌های هوشمند یا تبلت خود یا هر وسیله دیگری که به اینترنت وصل می‌شود، برای به اشتراک‌گذاری محتواها و برقراری ارتباط با اعضای دوره استفاده کنند.

  1. به کارگیری سریع‌تر

به عنوان یک قاعده، LMSهای ابری زودتر راه‌اندازی می‌شوند و به کارگیری (Deployment) آنها به زمان کمتری نیاز دارد.
چرا که در اینجا به هیچ تجهیزات یا نرم‌افزار خاصی نیاز ندارید و ظرف چند دقیقه می‌توانید به LMS خود دسترسی یابید.
این بدان معناست که شما می‌توانید زودتر دوره‌تان را برگزار کنید، و همین مزیت بزرگی به شمار می‌رود.

  1. امکان پیش‌بینی هزینه‌ها

با استفاده از سامانه آموزش مجازی ابری، شما می‌دانید که دقیقاً ماهانه باید چه مبلغی پرداخت کنید زیرا در این شیوه، هزینه‌های متفرقه از قبیل هزینه نگهداری یا آپدیت‌ها حذف شده است.
در کنار LMS ابری معمولاً سرویس‌ها و بسته‌های میزبانی مختلفی ارائه می‌شود که شما می‌توانید بر حسب نیاز شرکت خود، مورد مناسب را انتخاب نمایید.
این در حالی است که یک بسته نرم‌افزاری کامل (درون-سازمانی) معمولاً شامل گزینه‌هایی است که چه بسا اصلاً به کار شما و سازمان‌تان نیاید.

  1. مقیاس‌پذیر و قابلیت تنظیم

شاید شما مدیر کسب‌وکار کوچکی هستید که می‌خواهید تعداد معدودی از کارمندان‌تان را آموزش دهید.
یا شاید هم شرکت بزرگی را اداره می‌کنید و قصد دارید یک دوره آموزشی آنلاین به انبوه کاربران‌تان ارائه نمایید.
صرفنظر از اندازه شرکت‌تان، یک LMS ابری راه حل ایده‌آلی محسوب می‌شود زیرا راهکارهایی که برای هر دو نوع کسب‌وکار (کوچک و بزرگ) ارائه می‌کند، در زمره بهترین‌هاست و نرخ پذیرش (Adoption) آن نیز بالاست.
به همین ترتیب، مدیران می‌توانند با زمانی که از این رهگذر صرفه‌جویی می‌شود، بر بخش‌های دیگر کسب‌وکار خود متمرکز شوند و همین، ارتقای بهره‌وری کلی مجموعه را به دنبال دارد.

  1. نگهداری آسان

شرکت‌های ارائه‌دهنده سیستم های LMS ابری معمولاً از یک سری کارمند متخصص فناوری اطلاعات که دائماً آماده ارائه خدمات و مشاوره هستند، سود می‌جویند.
بنابراین نیازی نیست که شما بابت مشکلات احتمالی مختلف در این حوزه نگران باشید.
همین قضیه در مورد به‌روزرسانی‌ها و بسته‌های آپدیت هم مطرح است.
این موضوع به خودی خود کار با LMS را آسان‌تر می‌کند.

  1. فضای ذخیره‌سازی بیشتر

یکی از بزرگترین مزایای سامانه آموزش مجازی ابری این است که شما نباید اطلاعات را در رایانه‌ها و تجهیزات سخت‌افزاری خودتان ذخیره کنید.
بخش عمده اطلاعات و محتواها، به طور خودکار به سامانه آموزش مجازی lms منتقل می‌شود و همین امر فضای ذخیره‌سازی شما را آزاد می‌سازد.
این موضوع در مشتریان و کاربران LMS نیز صادق است.
ضمناً از آنجا که بخش عمده اطلاعات در فضای ابر (کلود) ذخیره می‌شود، لذا شما از دست یک سری کابوس‌های وحشتناک راحت می‌شوید؛ چیزهایی مثل نگرانی بابت احتمال خراب شدن هارد دیسک‌ها، پاک شدن ناخواسته یا عمدی اطلاعات و نیز به سرقت رفتن تجهیزات سخت‌افزاری.

  1. امنیت بالاتر

معمولاً شرکت‌هایی که از LMS استفاده می‌کنند، در کنار آن از شبکه‌های اجتماعی آنلاین مثل توییتر و فیس‌بوک نیز بهره می‌برند.
در چنین فضایی موضوع حفظ حریم خصوصی و تامین امنیت اطلاعات اهمیت زیادی دارد.
اگر چه این شبکه‌ها امنیت لرزانی ارائه می‌کنند، ولی LMSهای ابری معمولاً سطوح امنیتی قابل قبولی در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند.
به عنوان مثال، طراحان دوره‌ها می‌توانند بدون ترس از گم یا دزدیده شدن اطلاعات، داده‌ها را به صورت ریموت و از طریق LMS با مخاطبان به اشتراک بگذارند، چرا که پلتفرم‌های ابری معمولاً از رمزنگاری مناسبی برخوردارند.
علاوه بر این، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات LMS ابری برای مقابله با این نوع نگرانی‌ها، از متدهای مختلفی برای برقراری امنیت اکوسیستم خود و نیز حفاظت از اطلاعات مشتریان استفاده می‌کنند.

حال که با سامانه های آموزش مجازی ابری آشنا شدید، خوب است بهترین نمونه های lms ابری در دنیا را بشناسید:

بهترین ال ام اس های ابری دنیا:

معرفی سامانه های آموزش مجازی ابری

Adobe Captivate Prime

اگر می‌خواهید آموزش شما همگام باشد با مهارت کارمندان و بالا بردن مهارت آنها، این نرم افزار به شما کمک می‌کند. Adobe Captivate Prime نسل جدیدی از ال ام اس هاست که تجربه‌های شخصی، قابل پیگیری و سفارشی‌سازی شده از طریق دیوایس‌های مختلف ارائه می‌دهد. این نرم افزار یک تجربه قدرتمند و قابل اعتماد همراه با ضمانت به شما می‌دهد.

Litmos LMS

لیتموس یک سامانه آموزش مجازی پیشرو است که هم فراگیر و هم معلم از استفاده از آن لذت می‌برد. با این ال ام اس ابری می‌توانید فراگیرانتان را از طریق اپلیکیشن‌های بومی اندروید و ios هر زمانی در کلاس درس بیاورید، محیط خود را با استفاده از رابط‌های از پیش ساخته شده و API های REST گسترش دهید و از داده‌های خود محافظت کنید و امنیت آنها را تامین کنید. فرقی نمی‌کند ال ام اس را برای کارمندانتان یا مشتریان استفاده می‌کنید، لیتموس متناسب با نیاز شما راه‌حل دارد.

TalentLMS

یک ال ام اس شرکتی و بسیار ساده که لذت شما را از آموزش و یادگیری آنلاین بالا می‌برد. پلتفرم‌های آن که متناسب با نیازهای شما سفارشی‌سازی می‌شود، کمک می‌کند تا ال ام اس شما همانطور که می‌خواهید، باشد و شما را قادر می‌سازد کلاس‌های عالی با حداقل زمان و تلاش بسازید. علاوه بر این، تحلیل‌های ساده و قابل فهمی درباره هر چیزی که داخل محیط آموزش مجازی شما رخ می‌دهد، ارائه می‌دهد.

Looop

Looop به فراگیر کلاس درس درخواستی‌اش را در لحظه هر زمان و از هر جا که نیاز دارد، ارائه می‌دهد. این پلتفرم انعطاف‌پذیر،کمک می‌کند تا LMS شما ارزش مضاعفی بر نام تجاری‌تان بیفزاید و می‌توانید آن را با لوگو و رنگ‌ها منطبق با برندتان سازید. دسترسی آسان و فرمت منابع برای هر موبایل و دادن بینشی جامع با تحلیل داده‌های قدرتمند، از ویژگی‌های آن است.

Docebo LMS

Docebo LMS به خاطر رابط کاربری قدرتمند و ساده‌اش شناخته شده است. از الگوریتم‌های هوش مصنوعی مخصوص یادگیری استفاده می‌کند تا تجربه یادگیری عمیق‌تری ایجاد کند و نیازهای آموزشی سازمانتان را با نیازهای فراگیرانتان همگام سازد. اگر می‌خواهید پیدا کردن محتوای آموزشی که برای کاربرانتان قابل فهم است، ساده باشد و آنها برای آموزش بیشتر دوباره برگزدند، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

Thought Industries

این پلتفرم یادگیری امکانات قدرتمندی دارد، از جمله ابزارهای تعامل، مسیر یادگیری، داشبورد فراگیر، یک سازنده سایت و صفحه، نوشتار یکپارچه و گزارش‌دهی 360 درجه. این شرکت یکی از شرکت‌های SaaS آموزش آنلاین است  که به سرعت در حال رشد است. این ال ام اس ابری با ارائه همه قابلیت‌هایی که برای ایجاد، مدیریت و ارائه آنلاین تجربیات آنلاین در سطح جهانی نیاز دارید، به رشد کسب و کار آموزشی شما کمک می‌کند.

Coassemble

می‌خواهید در عرض چند دقیقه کلاس آموزشی طراحی کنید؟ می‌خواهید با یک کلیک محتواهای خود را آپلود کنید؟ این نرم افزار را امتحان کنید. این نرم افزار برای موبایل بهینه‌سازی شده و با هر ابزاری که استفاده می‌کنید، کاملا منطبق می‌شود (مانند Google Suite, Intercom, SSO و …). گزارش‌های جزئی روی محتوا و عملکرد کاربر می‌دهد. این نرم افزار بدون اینکه خیلی پیچیده باشد، یک راه‌حل قدرتمند ارائه می‌دهد که اجازه می‌دهد از هر جایی، با هر دیوایسی وارد سیستم شوید و در عرض چند دقیقه آموزش را شروع کنید.

360Learning

این نرم افزار به شما دسترسی به یک پلتفرم کاملا سفارشی‌سازی شده می‌دهد که با بیش از 2500 فرمت وب سازگار است و امکانات مشارکتی و اجتماعی چندگانه، مدیریت جامع، گزارش آماری، تجارت الکترونیک و پشتیبانی شخصی دارد. اگر می‌خواهید قبل از خرید آن را تست کنید، می‌توانید اولین کلاس از هر برنامه آموزشی خود را رایگان بسازید.

LearnUpon

LearnUpon یکی از شرکت‌هایی است که رشد سریعی در بازار lms داشته و پلتفرمی دارد که سریع راه‌اندازی می‌شود، استفاده از آن آسان است و مقیاس‌پذیر است. فیچرهای آن شامل گیمیفیکیشن، تجارت الکترونیک، اسکورم و xAPI می‌شود و رابط کاربری آن تمیز، مدرن و واکنش‌گراست. مزیت بزرگ آن، فرهنگ مشتری‌محور شرکت است، به این خاطر که مدام فیچرهای جدید ارائه می‌دهد، به بازخورد مشتریان اهمیت می‌دهد و تیم پشتیبانی 24 ساعته فوق‌العاده دارد.

iSpring Learn

این نرم افزار ابری که استفاده از آن ساده است، به شما کمک می‌کند که نه تنها یک روزه کلاس آنلاین را شروع کنید، بلکه نتایج دپارتمان‌های مختلف را پیگیری می‌کند، بر روند فراگیر نظارت می‌کند و عملکرد هر یک از فراگیران را زیرنظر دارد. مهمتر اینکه می‌توانید یک ابزار نوشتاری کاملا یکپارچه، فضای ذخیره‌سازی نامحدود و ویژگی گیمیفیکیشن در آن پیدا کنید.

eFront

eFront در محیط‌های مختلف و تحت فشارهای سنگین و در هر سناریویی تست شده. ابزارهای ارتباطی آن انجمن‌ها، وبلاگ‌ها، ویکی‌ها، چت، کامنت‌های محتوا، پیام‌های شخصی، اطلاعیه‌های کلاس و تقویم ارائه می‌دهد. این سامانه آموزش مجازی ابری چندین ماژول اضافی و یک ساختار قابل گسترش دارد که آن را برای سناریوهای یادگیری و موارد سخت‌گیرانه متناسب می‌سازد.

GnosisConnect

این نرم افزار، فاصله دیجیتالی بین فراگیر و یادگیری را از میان برداشته است و برای مدیر و مدیریت یادگیری بهترین فیچرهای داخل کلاسی ارائه می‌دهد. این ال ام اس که امکان تجارت الکترونیک نیز دارد، طوری طراحی شده که بهترین تجربه کاربری را به فراگیر بدهد، بنابراین فراگیر از هر لحظه در مسیر یادگیری خود لذت می‌برد. این ویژگی قدرتمند در میان سطوح مختلف در دسترس است، مانند ادمین، سرپرستان واحد بیزنس، مدیران و فراگیران.

Asentia

این نرم افزار طوری طراحی شده که هر چالش آموزشی را برطرف کند، از جهت‌دهی به کارمندان جدید، آموزش محصولات و آموزش خدمات مشتری گرفته تا انطباق، توسعه رهبری و روند جدید فرایند و سیستم. اگر به تغییر رفتار متدوام با آموزش چندوجهی و برنامه‌های توسعه علاقه‌مندید، این نرم افزار انتخاب خوبی است.

Inquisiq R4

یک ال ام اس پیشرفته که برنده جایزه شده و قیمت مناسبی دارد. این lms اسکورم به شما پلتفرم چندزبانه با رابط کاربری ساده و بصری و پشتیبانی جهانی ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با هر دیوایس و در هر زمانی به این سیستم دسترسی داشته باشید و URL منحصر به فرد، نام تجاری سفارشی و تجارت الکترونیک داخل برنامه داشته باشید.

eloomi

ال ام اس کاربرپسند و بصری برای مدیران و کاربران که به شما اجازه می‌دهد از قالب‌های آموزشی سفارشی یا پیش ساخته در سایت و آنلاین استفاده کنید، یادگیری و پروسه پیشرفت را پیگیری کنید، نیروی کار را بررسی کنید تا بازخوردها را عملی سازید. در میان مزایای این سامانه آموزش مجازی ابری ، برخورداری از تیم پشتیبانی مشتری پیشرفته که فرهنگ شرکتی عالی eloomi را نشان می‌دهد، برجسته‌تر از بقیه است.

Agylia

چه بار اولی است که از ال ام اس استفاده می‌کنید و چه می‌خواهید سیستم جدیدی جایگزین ال ام اس قبل خود کنید، Agylia به شما آخرین تکنولوژی آموزش دیجیتال را ارائه می‌دهد. آموزش مجازی، میکرولرنینگ، آموزش مبتنی بر موبایل، ویدئوها، ابزارهای پشتیبانی ارائه درس، همگی در یک پورتال یادگیری قدرتمند و معتبر جمع شده‌اند، که به شما کمک می‌کند نه تنها کارمندان بلکه افراد خارج از سازمان مانند مشتریان، شرکا، توزیع‌کنندگان، فروشندگان و تامین‌کنندگان را نیز پشتیبانی کنید.

LatitudeLearning

اصل برگزاری کلاس آموزشی، داشتن ال ام اس است اما اگر یک برنامه آموزشی پارتنر را مدیریت می‌کنید، نیازهای خاصی خواهید داشت و اینجاست که LatitudeLearning به کمک شما می‌آید. اگر چالش‌های آموزشی سازمان شما یک نیروی کار پراکنده است، کسانی که چندین واحد را در اختیار دارند و شریک‌ها با چندین سازمان زمینه‌ای پشتیبانی می‌شوند، چیزی بیش از ال ام اس معمولی نیاز دارید. ال ام اسی که به طور خاص برای مدیریت برنامه‌های آموزشی پارتنر طراحی شده باشد. LatitudeLearning زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، پرتغالی، ایتالیایی، چینی و آلمانی را ساپورت می‌کند.

eLeap LMS

ال ام اس eLeap انعطاف‌پذیر، معتبر، وفق‌پذیر و قابل سفارشی‌سازی است و یک امتیاز بزرگ دارد: می‌تواند ظرف چند دقیقه بارگیری شود، چرا که هیچ چیزی برای دانلود ندارد، هیچ سخت‌افزار یا نرم‌افزار برای نگهداری و به هیچ کارمندی برای مدیریت نیاز ندارد. همچنین یک رابط کاربری بصری و یک کتابخانه با بیش از 850 دوره آموزشی آماده دارد که می‌توانید به راحتی برای تیم خود به کار بگیرید.

ScholarLMS

ایجاد و فروش دوره‌های دو چیز متفاوت هستند. قابلیت تجارت الکترونیک ال ام اس Scholar شما را قادر می‌سازد محتوای خود را به آسانی و به طور کارآمدی ارائه کرده و به فروش برسانید. این سیستم با بیش از 100 فیچر اصلی، قابلیت سفارشی‌سازی و اندازه‌گیری بی‌نظیری برای همه ارائه می‌دهد.

Administrate

اگر یک سامانه مدیریت یادگیری موبایل فرندلی می‌خواهید که آموزش مجازی، آموزش مربی محور و یادگیری ترکیبی را پشتیبانی کند، این نرم افزار همه این کارها را انجام می‌دهد و در ضمن سازگار با اسکورم است. همچنین علاوه بر گزارشات پیشرفت و نمودارهای استاندارد، در این ال ام اس می‌توانید به همه داده‌ها از طریق یک موتور فیلترینگ و گزارشگیری قدرتمند دسترسی پیدا کنید. همچنین علاوه بر زبان انگلیسی، زبان‌های هندی، اسپانیایی، ژاپنی، عربی، روسی، چینی، آلمانی، پرتغالی و فرانسوی را نیز ساپورت می‌کند.

جمع بندی

اگر شما به دنبال یک LMS کارآمد، ایمن و مقرون به صرفه‌ هستید، سامانه آموزش مجازی ابری را از یاد نبرید.
این نوع سامانه های مدیریت آموزش الکترونیکی را می‌توان با هزینه‌ای اندک راه‌اندازی کرد، مدیریت نمود و گسترش داد.
اکنون LMSهای ابری توانسته‌اند نام خود را به عنوان یک راهکار مناسب برای تمام شرکت‌ها – صرفنظر از کوچکی و بزرگی آنها – مطرح سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *