طراحی سایت

تکنیک تحلیل CATWOE چیست؟ حل مشکلات کسب و کار خود را به این ابزار قدرتمند بسپارید

زمان مطالعه: 7 دقیقه

همه کسب و کارها در مسیر خود با مسائل و مشکلات مختلفی روبرو می‌شوند و معمولا سعی می‌کنند با برنامه‌ها و استراتژی‌های مناسب آنها را رفع کنند. چرا که حل به موقع مشکلات، از شکست‌ها، چالش‌ها و مشکلات جدی‌تر جلوگیری خواهد کرد. اما چشم پوشی یا بی توجهی به این مشکلات، پیشی گرفتن رقبا را به دنبال خواهد داشت.

روش شناسی سیستم‌های نرم (SSM)، نوعی رویکرد نسبت به مدل سازی فرآیندهای کسب و کار است که می‌توانید از آن برای مدیریت تغییر و حل مشکلات کسب و کارتان استفاده کنید. یکی از ابزارهای این رویکرد، تکنیک تحلیل CATWOE است.

مدل  CATWOE یا تکنیک تحلیل CATWOE ، یک روش برای گسترش تفکر شما درباره حل یک مشکل یا وضعیتی است که هیچ اطلاعی درباره آن ندارید. در واقع، با این روش می‌توانید دیدگاه و تفکر خود را گسترش داده و مسئله را از جهات مختلف بررسی کنید.

همراه ما بمانید تا به شما بگوئیم تکنیک تحلیل CATWOE چیست و چگونه می‌توانید از آن به عنوان یک ابزار قدرتمند برای حل مسائل و مشکلات کسب و کارتان استفاده کنید.

تکنیک تحلیل CATWOE چیست؟

به طور خلاصه، مدل CATWOE نوعی چک لیست حل مسئله است. این تکنیک، در سال 1975 توسط دیوید اسمیت توسعه یافت. او 6 عنصر را تعریف کرد که با هم ترکیب می‌شوند و به حل و رفع مشکلی کمک می‌کنند که به تجزیه و تحلیل نیاز دارد.

این عناصر عبارتند از:

 • Customers (مشتریان): چه کسانی از کسب و کار شما سود می‌برند؟
 • Actors (بازیگران): بازیگران این فرآیند چه افرادی هستند؟
 • Transformation Process (فرآیند تحول): تحول در هسته سیستم چگونه اتفاق می‌افتد؟
 • World View (جهان بینی): تصویر کلان کسب و کار چیست و چه تاثیراتی دارد؟
 • Owner (مالک): مالک سیستم تحت تاثیر چه افرادی است و رابطه آنها به چه صورت است؟
 • Environmental Constraints (محدودیت‌های محیطی): محدودیت‌های محیطی چیست و چگونه بر راه‌حل‌ها تاثیر می‌گذارد؟

تکنیک تحلیل CATWOE برای کشف فرآیندها از طریق برجسته کردن ریشه‌ آنها که شامل تبدیل ورودی‌ها به خروجی‌هاست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا برای حل مسائل به تکنیک تحلیل CATWOE نیاز داریم؟

قبل از اجرای پروژه، اغلب ما نمی‌دانیم کار را از کجا شروع کنیم. تحلیل اولیه درست و دقیق مشکلات می‌تواند به حلقه اولیه زنجیره تبدیل شده و منجر به یک پروژه موفق شود.

پس از اعمال تجزیه و تحلیل CATWOE ، به راحتی می‌توانید یک الگوی مختصر از پروژه تهیه کرده و تمام نیازمندی‌ها را سیستم سازی کنید. به منظور مدیریت موثر پروژه، تجسم پیشرفت‌ها و تمامی وظایف لازم نیز می‌توانید از نمودار گانت کمک بگیرید.

نیاز به تکنیک تحلیل

عناصر تکنیک تحلیل CATWOE چیست؟

با بررسی دقیق‌تر عناصری که در ابتدای بحث معرفی کردیم، می‌توانید از پروژه خود نتایج خوبی دریافت کنید و مشکلات را نیز به حداقل برسانید.

C (Customers)

اولین عنصر ساختار CATWOE ، مشتریان یا کاربران هستند. این مرحله، شامل تعریف این افراد و درک چگونگی تاثیر سیستم یا فرآیند بر آنهاست.

هنگام شناسایی مشتریان لازم است به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چه کسانی پیام شما را دریافت خواهند کرد؟
 • آنها چه مشکلاتی دارند؟
 • چگونه واکنش نشان می‌دهند؟
 • برنده و بازنده چه کسانی هستند؟

A (Actors)

بازیگران، افراد موثری هستند که در اجرای تغییرات سیستم یا فرآیند شرکت می‌کنند. آنها تحت تاثیر تصمیمات سازمان شما قرار دارند. در این بخش بررسی کنید که:

 • مشکلات چه تاثیری بر آنها دارد؟
 • هنگام روبرو شدن با مشکلات، واکنش آنها چگونه است؟

با شناخت کامل اعضای تیم می‌توانید افراد مناسب را برای اهداف مختلفی که در نظر دارید، انتخاب کنید.

T (Transformation Process)

فرآیند تحول، هر گونه تغییری است که سیستم یا فرآیند ایجاد می‌کند. هر بار تصمیمی می‌گیرید که به فرآیند کسب و کار شما مربوط است، باید  بپرسید:

 • کدام فرآیندها یا سیستم‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟

به خاطر داشته باشید که تصمیمات شما در هر حوزه، بر سایر حوزه‌های کسب و کار شما موثر است.

W (World View)

جهان بینی را می‌توانید به عنوان تصویر گسترده‌تر یک فرآیند یا سیستم در نظر بگیرید. سپس فکر کنید که:

 • این تصویر کلی چیست و چه مسائل خاصی قرار است اتفاق بیفتد؟

این مرحله از مدل CATWOE را می‌توانید به عنوان مهم‌ترین مرحله در نظر بگیرید، چرا که ذینفعان مختلف برای یک موضوع، رویکردهای متفاوتی دارند.

O (Owner)

مالک و تصمیم گیرنده‌، قدرت کنترل فرآیند را در دست دارد. او تصمیم می‌گیرد که این سیستم اجرا شود یا نه. مسئولیت او، کنترل نحوه هدایت کل سیستم برای حل و رفع مشکلات است.

E (Environmental Constraints)

محدودیت‌های محیطی ممکن است عملکرد سیستم یا فرآیند را متوقف کنند. قوانین، مسائل اخلاقی، مقررات مالی و منابع در این بخش قرار می‌گیرند.

برای آشنایی با نمودار گانت اینجا کلیک کنید.

کاربرد تکنیک تحلیل CATWOE چیست؟

تجزیه و تحلیل CATWOE ، برای شناسایی و حل مشکلات کسب و کار که اغلب شامل منافع متعدد و متضاد است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار، راه‌حل‌های فکری را از جهات مختلف بررسی کرده و این امکان را فراهم می‌کند تا زمینه‌های مشکل را به درستی شناسایی کنید. در نهایت، CATWOE با در نظر گرفتن تمام دیدگاه‌ها و نظرات، یک چارچوب قابل قبول برای حل مشکلات ارائه می‌دهد.

چرا باید از تکنیک تحلیل CATWOE استفاده کنیم؟

هر مشکلی راه حلی دارد، اما باید ارزیابی کنید که راه حل شما برای مشکل ایجاد شده کارآمد و مناسب است یا نه. دلیل شکست بسیاری از کسب و کارها این است که روی راه حل‌هایی تمرکز می‌کنند که تنها به نفع سازمان است، اما افراد سازمان را نادیده می‌گیرند.

با ابزار تجزیه و تحلیل CATWOE می‌توانید مطمئن شوید که اهداف کسب و کارتان را برآورده کرده‌اید:

 • مدل CATWOE ، سیستم یا فعالیت‌های موجود در یک کسب و کار را هدف قرار می‌دهد. به این معنی که چگونگی اتصال ویژگی عوامل درونی گردش کار را به صورت داخلی و خارجی بررسی می‌کند.
 • این روش، دیدگاه‌های ذینفعان مختلف را بر روی یک پلتفرم جمع‌آوری کرده و با در نظر گرفتن همه آنها، یک ارزیابی جامع و کامل به شما ارائه می‌دهد.
 • تکنیک تحلیل CATWOE ، هنگام حل مشکلات، به تجزیه و تحلیل دقیق مسئله و دوری از قضاوت‌های شتاب زده کمک می‌کند.
 • این رویکرد، مسائل و مشکلات را از دیدگاه‌های متعدد مورد بررسی قرار داده و مشخص می‌کند هر کدام از اعضای سازمان چقدر برای حل مشکل تلاش می‌کنند.
 • همان طور که گفتیم، در مطالعه و تحلیل CATWOE، مشتریان، بازیگران، دگرگونی، جهان بینی، مالکان و محدودیت‌های محیطی مورد بررسی قرار می‌گیرند. اطلاعات به دست آمده از این ارزیابی برای تعریف درست و دقیق موضوع اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • این روش تجزیه و تحلیل، بازیگران و مزایای اصلی را شناسایی و دیدگاه‌های مختلف را روی یک پلتفرم جمع‌آوری می‌کند. این به تحلیلگران تجاری کمک می‌کند تا ارزیابی کنند که تغییرات پیشنهادی چگونه بر سازمان‌های مختلف تاثیر می‌گذارد.

دلیل استفاده

چگونه از تکنیک تحلیل CATWOE استفاده کنیم؟

قبل از تلاش برای حل هر مسئله مهم، ابتدا برای طوفان فکری درباره افراد و عناصر مختلفی که تحت تاثیر قرار می‌گیرند، از چک لیست CATWOE استفاده کنید.

گام اول

چیزی که درباره‌اش فکر می‌کنید را تعریف کنید. یادتان باشد که این کار، توضیحی است که وضعیت موجود را توصیف می‌کند.

گام دوم

عناصر روش CATWOE را با مسئله موجود تطبیق دهید:

 • مشتریان

به چه کسانی خدمت رسانی می‌شود و آنها با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

 • بازیگران

چه کسانی این راه حل را اجرا خواهند کرد؟

 • فرآیند تبدیل

چه چیزی تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟

 • دیدگاه جهانی

تصویر بزرگ‌تر چیست؟

 • مالک

اکنون چه کسانی مالک این فرآیند هستند؟

 • محدودیت‌های زیست محیطی

با وجود چه محدودیت‌هایی باید کار کنید؟

گام سوم

پاسخ‌ به پرسش‌های بالا را تجزیه و تحلیل کنید. به دنبال فرآیندهای مهم و موثری باشید که تاثیر زیادی بر موضوعی که در حال بررسی آن هستید، داشته باشند.

گام چهارم

مشکلات قابل شناسایی را از این فرآیندها جدا کرده و سپس فرآیند حل مسئله را آغاز کنید. به خاطر داشته باشید که در ادامه مشکلات بیشتری، نسبت به مشکلاتی که با آن شروع کرده‌اید، پیدا خواهید کرد. مثلا ممکن است متوجه شوید برای جهت یابی در سازمان شما، آموزش کافی و موثر وجود ندارد و یا پاداش‌های شما به افراد انگیزه نمی‌دهد و آنها را درگیر نمی‌کند.

یک مثال از تکنیک تحلیل CATWOE

تصور کنید شرکتی که در زمینه حمل و نقل کالا فعالیت می‌کند به دنبال راهکاری جدید برای جذب مشتریان بیشتر است. برای این منظور تبلیغ بر روی کامیون‌ها را انتخاب می‌کند.

حالا بر اساس تجزیه و تحلیل CATWOE ، عناصر ما عبارتند از:

 • مشتریان: تجارت کوچک، آژانس‌های تبلیغاتی و بازاریابی
 • بازیگران: رانندگان، مهندسان، طراحان، نیروهای خدماتی
 • تحول: تبلیغات در هنگام حرکت کامیون‌ها نمایش داده می‌شود.
 • جهان بینی: افزایش درآمد در تجارت حمل بار
 • مالکان: مدیر عامل و سهامداران
 • محدودیت‌های زیست محیطی: قوانین محلی کشورها و مقررات جاده‌ای

تکنیک تحلیل CATWOE، ضمن روشن کردن مسائل نامشخص، آنچه که ذینفعان برای به دست آوردن آن تلاش می‌کنند، به صراحت بیان می‌کند. همچنین، ادراکات ذینفعان مختلف را در یک پلتفرم مشترک ترکیب می‌کند. به این ترتیب، ذینفعان می‌توانند مفروضات و ادعاهای خود را به راحتی آزمایش و ارزیابی کنند.

کامیون بستنی

مدل CATWOE چگونه در تحلیل و تصمیم گیری به شما کمک می‌کند؟

در دنیای امروز، تحلیلگران کسب و کار بخش مهمی از موفقیت و پایداری سازمان هستند. آنها از انواع متدهای تجزیه و تحلیل طراحی شده برای کمک به شرکت‌ها در درک نیازها، شناسایی مشکلات و مرتب سازی از طریق انبوهی از داده‌ها و احتمالات برای کشف بهترین رویکرد عملی استفاده می‌کنند.

برخی رویکردهای تحلیل کسب و کار و روش استفاده از آنها برای کمک به موفقیت یک کسب و کار وجود دارد. علاوه بر این، رویکردهای متعددی برای حل مسئله موجود است که می‌توانید بهترین و موثرترین آنها را انتخاب کنید. یکی از این روش‌ها، تکنیک تحلیل CATWOE است که این روزها به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و از قدرت اثربخشی بالایی برخوردار است.

و در انتها…

امروز با تکنیک تحلیل CATWOE آشنا شدیم و گفتیم، این روش، یک چک لیست ساده برای یافتن راه حل مشکلات است که برای این منظور از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. همچنین، شما را قادر می‌سازد تا تمامی نظرات را در یک بستر مشترک جمع‌آوری کرده و درک جامعی از دیدگاه‌های مختلف به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *