اتوماسیون اداری, طراحی سایت

استفاده از ایموجی‌ها در نتایج جستجوی گوگل 🔍 و تاثیر آن در سئو 😍

امروزه دیگر اموجی‌ها (Emojis) به همه‌جا ورود کرده‌اند. ما همه به این اموجی‌های عزیز عادت کرده‌ایم و از آنها برای نشان دادن احساسات خودمان استفاده می‌کنیم. پدیده‌ای که همه ما آن را از پیام‌رسان یاهو به یاد داریم، امروز در سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و حتی روزنامه‌ها و برخی بیلبوردهای تبلیغاتی خلاقانه هم دیده می‌شود. ما هم به خاطر این محبوبیت اموجی‌ها و البته روز جهانی اموجی (17 جولای) تصمیم گرفتیم کمی درباره نقش اموجی‌ها در گوگل و دنیای سئو به شما بگوییم.

در این مقاله، ما به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید به کمک اموجی‌ها، رتبه گوگل بهتری داشته باشید، یک لیست از اموجی‌های جذاب را در اختیار شما قرار می‌دهیم و کمی هم درباره نقش جالب اموجی‌ها در جستجو صحبت می‌کنیم.

با اسنیپت گوگل آشنا شوید!

قبل از اینکه بخواهیم صحبت خودمان درباره اموجی‌ها را شروع کنیم، اجازه بدهید یک توضیح مختصر درباره اسنیپت گوگل به شما بدهم. (اگر می‌دانید اسنیپت چیست، از این بخش سریع بگذرید.)

زمانی که شما در گوگل چیزی را جستجو می‌کنید، 10 نتیجه در صفحه اول برای شما نمایش داده می‌شوند. هر نتیجه شامل یک عنوان، یک آدرس اینترنتی و چند خط توضیح است.

به عنوانی که در گوگل نمایش داده می‌شود، اصطلاحاً عنوان سئو یا عنوان متا (Meta Title) می‌گویند. توضیحات نمایش داده شده در گوگل هم با نام توضیحات متا (Meta Description) شناخته می‌شوند. کلیت یک نتیجه نیز اسنیپت (Snippet) نام دارد. برای روشن‌تر شدن موضوع به تصویر زیر دقت کنید:

اسنیپت گوگل چیست؟

داستان دوستی‌ها و دشمنی‌های گوگل با اموجی‌ها!

گوگل زمانی به ما اجازه می‌داد از اموجی‌ها در اسنیپت خود استفاده کنیم. اما در سال 2015، به دلیل سوء استفاده وب‌مسترها، تصمیم گرفت به کل اموجی‌ها را از نتایج جستجوی خود حذف کند و دیگر آنها را نمایش ندهد. اما یک سال بعد، دوباره از تصمیم خود برگشت و یک بار دیگر شروع به نمایش اموجی‌ها کرد. البته، فقط اموجی‌ها که از نظر گوگل، مرتبط باشند و بتوانند به بهتر شدن نتایج جستجو کمک کنند.

مثلاً به اسنیپت زیر دقت کنید. در کنار 5 سال از اموجی ساعت استفاده شده و گوگل هم آن را نمایش داده است:

اموجی در اسنیپت ملی پیامک

البته، علاوه بر اینکه گوگل اموجی‌ها را نمایش می‌دهد، امکان جستجوی آنها را نیز در اختیار کاربران قرار داده است. اما خب ما خیلی به این موضوع کاری نداریم، چون احتمالاً کمتر کسی پیدا می‌شود که بخواهد با جستجوی اموجی پیتزا، بهترین پیتزاهای محل خودش را بشناسد.

چگونه اموجی‌ها باعث بهبود رتبه شما در گوگل می‌شوند؟

حالا که با نقش اموجی‌ها در جستجو آشنا شدیم، بگذارید ببینیم که استفاده از آنها چه تاثیری روی رتبه گوگل شما خواهد داشت. واقعاً چگونه ممکن است ایموجی‌ها در سئو تاثیر بگذارند؟

همانطور که همیشه گفته‌ایم، گوگل به دنبال نمایش دادن بهترین و جذاب‌ترین نتایج برای هر جستجویی است. یکی از راه‌های گوگل برای تشخیص این موضوع، بررسی رفتار کاربران است. زمانی که اکثر کاربران بر روی یک نتیجه کلیک کنند، طبیعتاً این نتیجه باید از بقیه نتایج جذاب‌تر باشد. بنابراین گوگل هم به مرور زمان رتبۀ آن را افزایش می‌دهد. پس هر چقدر کلیک روی سایت شما (نسبت به بقیه سایت‌ها) بیشتر باشد، رتبه شما هم بهتر خواهد شد.

اما برای اینکه کاربران در نتایج جستجوی گوگل روی سایت شما بیشتر کلیک کنند، چه راهکاری دارید؟ شما باید یک اسنیپت مرتبط و جذاب بنویسید تا آدم‌ها را ترغیب به کلیک کنید. اسنیپتی که بتواند توجه کاربران را به خود جلب کند. و یک راه خیلی خوب برای متمایز کردن و جذاب نشان دادن یک اسنیپت، استفاده از اموجی‌هاست. به این ترتیب، نرخ کلیک شما افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه، کاربران بیشتری را به سایت خود جذب می‌کنید. (شما همچنین می‌توانید از ریج اسنیپت نیز برای متمایز کردن و ارائه اطلاعات بیشتر استفاده کنید. منظور از ریچ اسنیپت، همان اطلاعات اضافی مثل امتیاز 5 ستاره یک صفحه است که شما به کاربران گوگل نمایش می‌دهید.)

البته، توجه داشته باشید که نرخ کلیک یا CTR (نسبت نمایش یک نتیجه به تعداد کلیک بر روی آن) فقط یکی از 200 فاکتور گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها است. پس فکر نکنید که همین یک کار برای رتبه‌های بهتر کافی است. در واقع، اگر کاربر بر روی سایت شما کلیک کند و خیلی زود از آن خارج شود، یک پیام به گوگل ارسال می‌شود مبنی بر اینکه سایت شما خیلی خوب نبوده است (به این پدیده pogo-sticking گفته می‌شود.) پس در کنار افزایش نرخ کلیک به کمک اموجی‌ و سایر روش‌ها، سایت شما نیز باید جذابیت کافی را داشته باشد و بتواند نیاز کاربر را برآورده کند.

دنبال یه کار پر درآمد از اینترنتی؟

تو دوره فرصت‌های اینترنتی بهترین راه رو بهت نشون میدیم!
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

شروع می‌کنم

021-58438داخلی 1

نکاتی برای استفاده بهتر از اموجی‌ها در اسنپیت گوگل

حالا که با نقش ایموجی‌ها در افزایش نرخ کلیک سایت خود در گوگل آشنا شدید، وقت آن رسیده که نکاتی برای استفاده از ایموجی‌ها را به شما بگوییم.

در درجه اول، دقت داشته باشید که در جای درستی از اموجی‌ها استفاده کنید. برای یک کسب و کار رسمی، شاید اصلاً استفاده از اموجی‌ها درست نباشد و فقط مخاطب را دلسرد کند. اما فرض کنیم که شما یک سایت مرتبط با حیوانات دست‌آموز دارید و یک مقاله در مورد تربیت سگ‌ها نوشته‌اید. قطعاً در چنین جایی، استفاده از یک ایموجی سگ باعث می‌شود که مخاطبان علاقه بیشتری به اسنیپت شما نشان دهند و کلیک روی آن بیشتر شود. در واقع، حرف ما این است که هنگام استفاده از ایموجی‌ها، به مخاطب خود فکر کنید و ببینید که آیا او این کار را دوست خواهد داشت یا نه.

همچنین توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد اموجی‌ها، به نوعی اسپم کردن محسوب می‌شود و خود گوگل به صورت خودکار اکثر آنها را حذف خواهد کرد. پس نهایتاً به استفاده از 3 ایموجی بسنده کنید و بی‌خود شور موضوع را در نیاورید. یک نکته جالب در همین زمینه، این است که گوگل معمولاً ایموجی‌های موجود در توضیحات یک اسنیپت را راحت‌تر از ایموجی در عنوان نمایش می‌دهد.

استراتژی STP چیست؟ شاه کلید موفقیت در بازاریابی!!!حتما بخوانید: استراتژی STP چیست؟ شاه کلید موفقیت در بازاریابی!!!

نحوه اضافه کردن ایموجی به نتایج جستجو

اینکار واقعاً ساده است. کافی است ایموجی مد نظر خود را از سایت iEmoji یا emojipedia بیابید، آن را کپی کنید و در اسنیپت خود قرار دهید. 

البته، اگر این روش جواب نداد، یک راه دومی نیز وجود دارد و آن هم این است که وارد صفحه یک اموجی شوید و از کدهای Decimal HTML Entity یا Hexadecimal HTML Entity آن در اسنیپت خود استفاده نمایید.

اضافه کردن ایموجی در اسنیپت

نکته: توجه داشته باشید گاهی ممکن است مرورگر کاربر نتواند کدهای مربوط به ایموجی‌‌ها را تجزیه و تحیل کند و به همین دلیل آن‌ها را به صورت مربع نمایش دهد. در این صورت ظاهر سایت شما در نتایج جستجو بسیار بد خواهد شد.

سخن نهایی ما درباره ایموجی‌ها در گوگل

یکبار دیگر تاکید می‌کنیم: قطعاً استفاده از ایموجی در عنوان صفحه، متاتگ توضیحات و حتی تبلیغات گوگل ادورز می‌تواند در جلب توجه کاربران موثر باشد. اما به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از ایموجی در اسنیپت صرفا یک دکوراسیون برای جلب توجه نیست و شما باید از آن‌ها در جای مناسب و مرتبط استفاده کنید. صرف استفاده از یک کاراکتر تصادفی، کار صحیحی نیست و ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. به عنوان مثال از ایموجی تلفن در صفحه “تماس با ما”، ایموجی افراد در صفحه “درباره ما” و همینطور ایموجی هدیه در صفحات تبلیغاتی سایت می‌توانید استفاده کنید چون همانطور که می‌بینید، ارتباطی منطقی بین ایموجی و محتوا وجود دارد. همچنین می‌توانید از کاراکترهای مرتبط در هنگام تعطیلات و پیشنهادات فصلی استفاده کنید.

اما در کل شکی نیست اگر بتوانید از ایموجی ها به خوبی استفاده کنید، قطعا در سئو و ورودی سایت‌تان تاثیر مثبتی خواهد داشت و صفحه نتایج جستجوی گوگل نیز رنگارنگ‌تر و جذاب‌تر می‌شود.

در نهایت، خوشحال می‌شویم شما هم نظر خودتان درباره ایموجی‌ها و تاثیر آنها در سئو را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *